Merhaba değerli okuyucular. Bu yazımızda sizlere Moldova asgari ücreti hakkında bilgi aktarımında bulunacağız. 7 Ocak 2019 tarihiyle birlikte Moldova Asgari Ücreti zam aldı.

Dünyanın en çok asgari ücretini veren ülkeler listemizde maalesef Moldova yer almıyor. Asgari ücreti fazla olan dünya ülkelerini bu listemizden görebilirsiniz. Lafı uzatmadan Moldova asgari ücreti konusuna değinelim.

Moldova’nın resmi para birimi Moldova Leyi’dir. 1 Euro 19,50 Moldova Leyi’ne eşittir. 1 TL ise 2.55 Moldova Leyi’ne eşittir. Yani Moldova’nın kurlarla arasının pek iyi olduğunu söyleyemeyiz.

Moldova Asgari Ücreti Ne Kadar?

Moldova Bakanlar Kurulu en son 25 Nisan 2019 tarihinde asgari ücret için bir araya geldi ve bir karar aldılar. Asgari ücrete %9.6 oranında artış getirdiler ve 2.610 Moldova Leyi yaptılar. Saatlik olarak 15.44 Moldova Leyi kazanan Moldova çalışanları Ocak2019 tarihinden itibaren bu şekilde asgari ödeme almaktadırlar.

Moldova’da işverenlerin çoğu buna uymaktadır. Asgari seviyeden daha yüksek seviyelerde maaş vermektedirler.

Moldova Çalışma Şartları

Moldova’da çoğu ülkede olduğu gibi 40 saatlik çalışma planı uygulanmakta olup, günde 8 saat haftada 5 gün çalışılmaktadır. Bu sürelerin dışında fazladan yapılan mesailerde saatlik olarak ücretlendirilmektedir.

Çalışma şartları olarak Türkiye ile benzer şartları taşıyor diyebiliriz. Ne çok zor şartlar var ne de çok kolay. Bu sebepten dolayı herhangi bir şekilde zorlanacağınızı söyleyemeyiz.

Moldova Fiyatlar

Hikersbay’dan aldığımız verilere göre Moldova’da şehir merkezinde bir daire kiralamak isterseniz 150 Euro’dan başlayan 250-300 €’ya kadar uzanan kiralara ev tutabilirsiniz.

Süpermarket fiyatlarına bakacak olursak ise 1 litre normal süt 11 MDL, 500 gr taze beyaz ekmek 6.00 MDL, 12’li yumurta 23 MDL, 1 kg yerel peynir 96 MDL, 1.5 litre su 9.10 MDL, bir şişe şarap 55 MDL, 1 paket Marlboro sigara 25 MDL şeklinde ilerliyor diyebiliriz.