Mobil bankacılık servisini kullanan müşterilerinin hesap bilgilerine ulaşmak için bir zararlı bir yazılım olduğu ortaya çıktı. ESET Güvenlik Araştırmacısı Lukas Stefanko, bu durumdan haberdar olup yakından ilgilendiklerini belirtirken ‘’virüs laboratuvarında’’ bu konuyla ilgili çalışma başladıkları açıklamasını yaptı.

 

“Android/Spy.Agent.SI” olarak tanımlanan bu virüsün ilk belirlemelere göre Avustralya, Yeni Zelanda ve Türkiye’deki mobil bankacılık müşterini hedef aldığını söyleyen Stefanko, söz konusu zararlı yazılımın şaşırtıcı bir yeteneğe sahip olduğunu vurguladı. Stefanko ek olarak , “Bu virüs, SMS iletişimini izleme kabiliyeti sayesinde bankaların uyguladığı iki faktörlü kimlik doğrulama uygulamasını baypas edebiliyor” dedi.

 

Stefanko virüsün işleyişini şu şekilde anlattı. “Mobil bankacılık müşterisi, bankacılık uygulamasını başlattığında kendisine sahte bir giriş ekranı gönderiliyor. Sahte ekran, gerçek uygulamanın üstünde görünüyor ve banka giriş bilgilerini talep ediyor. Kurban, kendi banka kimliklerini sununcaya kadar ekran kilitli kalıyor. Sonrasında ekran açılıyor ancak herhangi bir işlem yapmak mümkün olmuyor. Oturum açma bilgileri, saldırganın eline geçiyor. “Android / Spy.Agent.SI” isimli zararlı yazılımın Flash Player uygulamasının bir taklidi olarak yayıldığını ve mobil bankacılık bilgilerinizi bu şekilde ele geçirdiklerini söyledi.