İyi günler sevgili okurlar. Bu yazımızda sizlere Mezuniyet belgesinin ne olduğundan, nerelerden temin edilebileceğinden bahsedeceğiz.

Mezuniyet belgesi, eğitim görmüş olduğunuz okuldan eğitiminizi başarıyla tamamladığınız takdirde alacağınız resmi belgedir. 12 yıllık zorunlu eğitimden dolayı Lise öğrenimini tamamladığınızda “Ortaöğretim mezuniyet belgesi”, üniversite eğitimini tamamladığınızda ise “Üniversite mezuniyet belgesi” alırsınız. Bu mezuniyet belgeleri ise diploma almadan önce geçici konumdadırlar. Yani diploma öncesi belgelerdir.

Bu mezuniyet belgeleri ve diplomalar yeni iş başvurularında, bazı kurumlarla resmi işlemlerde gerekli olmaktadır. Okuldan resmi olan diplomanız 1 defa alınmakta olup, kaybolması durumunda orijinali değil bir kopyası çıkarılmaktadır. Yani mezuniyet belgesi verilmektedir. Bu kayıp yerine çıkan mezuniyet belgelerinin diplomadan bir farkı yoktur, diploma gereken her yerde mezuniyet belgesi de geçerlidir.

Geçici Mezuniyet Belgesi

Yazının başında da bahsettiğimiz gibi. Üniversiteden ilk mezun olduğunuzda diplomanızı alana kadar size geçici mezuniyet belgesi verilmektedir. Geçici mezuniyet belgelerinin üzerinde kaç yıl veya kaç ay geçerli olduğu yazmaktadır. Bu süre sonuna kadar diplomanızın gerektiği her yerde mezuniyet belgenizi kullanabilirsiniz.

Diplomanızı aldıktan sonra kaybederseniz, yine yaptığınız başvuru sonucunda size mezuniyet belgesi verilmektedir. Fakat bu geçici değil süreklidir. Diploma hükmü taşır ve gereken her yerde diploma niteliğinde gösterilebilir.

Geçici Mezuniyet Belgesi Diploma Sayılır mı?

Geçici mezuniyet belgesi diplomanız hazırlanana kadar kullanılan resmi belgelerdir. Bu belgeler diploma niteliği taşır ve diplomanızı alana kadar kullanabilirsiniz. Bazı kurumlar mezuniyet belgesini sınırlı süre getirmiyor. Bu kurumlardan alınan mezuniyet belgeleri süresiz kullanılabilmektedir.

Mezuniyet Belgesi Nasıl Alınır?

E-Devlet sistemine giriş yapıp Kurumlar’dan YÖK’ü seçmelisiniz. Ardından hizmetler bölümünde yer alan geçici mezuniyet belgesi işlemlerinden belgenizi sorgulayıp karşınıza çıkan ekrandan çıktı almalısınız.

Mezuniyet Belgesi Almak İçin BURAYA TIKLAYINIZ