Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarını mağdur eden sıkıntılara karşı gerekli düzenlemeler geleceğini belirtti. Bakan Tüfenkci üretici ve tüketiciyi en çok mağdur eden tarladan 1 liraya alınıp markette 5 liraya satılan meyve ve sebze fiyatlarına dikkat çekip bu gidişatın durdurulacağını söyledi.

 

Tüfenkci hal yasasına marketlerin uymadığını söyleyip sözlerine şunları ekledi. “Hal Yasası çıktı ama kamuoyu baskısıyla büyük marketler; ‘biz direkt üreticiden alsak daha ucuza satarız’ demişler, ama aradaki büyük kârın hepsini de kendileri almış. Antalya’da domates 1 lira Ankara’da 4.5-5 lira. Oradaki üretici görüyor; ‘Benden 1 liraya alıyor 5 liraya satıyor’ diyor. Tüketici ‘Orada 1 lira biz niye 5 TL’ye yiyoruz’ diyor. Buna müdahale edecek mekanizma da yok.”

 

Tarladan markete kadar çok fazla kar marjı elde edildiğini belirten Tüfenkci tarladan çıkan meyve sebzenin satışa sunula kadar üretici, tüccarı, komisyoncusu, halden alıp küçük marketlere dağıtılan aracılar, pazarcılar, büyük market zincirleri, nakliye, onları yükleyen hamallar derken meyve ve sebze fiyatları çok farklılık ve büyük bir artış gösteriyor.