Acil nakit ihtiyaçlarınızdan dolayı kredi çekme arzusunda bulundunuz ve çekerek nakit ihtiyacınızı karşıladınız. Aylık rutin bir şekilde kredi ödemenizi eksiksiz yapıyorsunuz. Ne oldu? Pat. Başka bir ihtiyaç daha çıktı ortaya ve bir kez daha kredi çekmeniz gerekiyor. Ne olacak? Nasıl olacak?

Mevcut Kredinin Üzerine 2. Krediyi Çekebilir miyim?

Eğer gelir durumunuz müsaitse ve önceki kredinizin aylık taksitleri zamanında, eksiksiz bir şekilde yatıyorsa kredi çekmeniz konusunda bir sıkıntı yok banka size gelir durumunuza oranla yine bir kredi tanımlaması yapacaktır. Ama ödemeleriniz düzensizse, ya da önceki çektiğiniz kredi maaşınızın belirli bir bölümünü geçiyorsa yeni kredi alamazsınız.

2.Kredimi Çekeceğim Faiz Düşer mi?

Neyse, diyelim krediyi alabiliyorsunuz. Bu durumda faiz oranları ne olacak? Bu konuda değişen bir şey olmaz. Yani örnek veriyorum, bankanın güncel faiz oranı %1.58’dir. Sizin önceden çektiğiniz bir kredi var 2.yi çekiyor bu diye bu faiz oranı inmez. Sabit faiz oranından devam edersiniz. Yani sonuç olarak herhangi bir indirim yapılmaz, aynı orandan devam edilir.

Mevcut Kredi Varken 2.Krediyi Çekmek Mantıklı mı?

Mevcut krediniz varken, başka bir kredi çekmek çok acil ihtiyacınız yoksa mantıklı bir iş değil. Bunu belirtmek istiyorum. Çünkü aylık ödeyeceğiniz taksit tutarı artacak ve yaşam rahatlığınız düşecektir. Bundan dolayı eğer çok acil değilse, 2.krediye başvurmamanızı tavsiye ediyoruz. Ödemeleriniz geciktirir, ya da ödeyemezsiniz başınız çok kötü bir şekilde ağrıyacaktır. Buda sizi bunalıma, cinnete hatta intihara kadar sürükleyecektir. Bundan dolayı bana sorarsanız ben 2. krediyi kesinlikle önermiyorum. Biri bittikten sonra 2.yi çekmek daha mantıklı, yani 2. krediye ödeyeceğiniz taksit tutarını fazladan fazlaya ilk krediye yatırıp daha kısa sürede tamamlamak sizin için daha faydalı olacaktır.

Mevcut Krediniz Üzerine 2. Krediyi Çekmek Kredi Notunu Düşürür mü?

Sık kredi çekmek kredi notunuzu düşürmez. Ama 2.krediye ret yanıtı alırsanız, kredi notunuz ret yanıtı aldığınız için kredi notunuz düşecektir. Bundan dolayı gelirinizi oranlayın ve hangi bankadan çekeceksiniz, banka oranıyla uyuşup uyuşmadığına bakın ve başvurunuzu o şekilde yapın.

Öneriler:

Faiz Oranlarına Dikkat Edin!

İnternet’te birçok site faiz oranı hizmeti vermektedir. Kaç TL kredi çekeceğinizi siteye belirtiyorsunuz, ardından ise tüm bankaların ne kadar faiz uyguladığı, aylık ne kadar taksit ödeyeceğiniz hepsi teker teker çıkıyor. Bu konuda en düşük faizli bankayı bulabilir ve kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Öyle farklar var ki, bankanın birinde aylık 500 TL taksitle 48 ay 18.000 TL kredi çekebilirken, diğerinde 600 – 650 TL olabiliyor. Bu yüzden araştırma yapmadan direkt olarak bankaya gitmeniz saçmalık olacaktır.

Kredi Danışmanına Danışın

2.kredi olayını bir kredi danışmanına danışmanız ve ödeme gücünüzün bu kapsamda destekle ölçülmesi daha mantıklı olacaktır. Çünkü kredi zehirli bir sudur. Girince bir daha çıkamama riskiniz var. Bu yüzden çok dikkatli davranılması, fazla abartılmaması gerekiyor. Çünkü büyüklerimizin de dediği gibi “Hazıra dağ dayanmaz.” Bundan dolayı danışman size bu ölçüde faydalı olacaktır.