Türkiye Cumhuriyeti hükümeti erken emeklilik isteyen kamu personellerinin bu taleplerinin değerlendirilmesi için bir komisyon oluşturulması kararlaştırıldı. Hükümet, geçtiğimiz yıl sağlık personellerine erken emeklik müjdesini verdiği için geri kalan kamu personeli ve memurları tarafından erken emeklilik talep edildi. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından oluşturulan komisyonun çalışmalarında sonunda sona yaklaşıldı.

 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yönetilen komisyonun çalışmaları tamamlandığında hangi hizmet kolları için erken emeklilik sunacağını metin halinde yayınlayacağı açıklamasını yaptı. Bu hazırlanan metin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’ine sunulacak. TBMM tarafından incelenip yasa tasarısı haline getirilecek. Bu çalışmalarla erken emeklilik imkânı sunulan çalışanların başında sağlık çalışanları çekiyor.

 

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, konuyla ilgili, “Sağlık çalışanlarımıza yıpranma payı, fiili hizmet zammı ve hekimlerimizin emeklilik haklarının iyileştirilmesiyle ilgili çalışmalar sürüyor. Önümüzdeki günlerde inşallah huzurlarınıza getirmeyi planlıyoruz” açıklamasını yaptı. Bu beklenen yasa tasarısından yararlanacaklar ise; kimyagerler, postacılar, itfaiyeciler, tekniker, teknisyen, öğretmenler vb. yer almaktadır. Beklenen yasa tasarısı TBMM tarafından onaylandığı halde 900 bin öğretmenin emeklilik tarihi daha öne alınacak.