Merhabalar değerli ziyaretçilerimiz. Bu yazımızda sizlere Malta Asgari Ücreti hakkında bilgi aktarımında bulunacağız. Malta asgari ücreti Avrupa Birliği ülkeleri arasında 10. sıradaki en yüksek asgari ücret olarak kendini gösteriyor.

Ne yazık ki dünyada en fazla asgari ücret veren ülkeler listemizde yer almayan Malta’nın haricinde diğer yüksek asgari ücreti olan ülkeleri görebilirsiniz. 

Malta, yaşam bakımından huzur verici bir şehir. Resmi para birimi ise € olarak kendini gösteriyor. Peki bakalım Malta asgari ücreti ne kadarmış?

Malta Asgari Ücreti Ne Kadar?

Yapılan son zamlarla birlikte bir Avrupa Birliği ülkesi olan Malta’da asgari ücret Brüt olarak 747 €. Vergiler ve belirli kesintilerle birlikte bu maaş 573 €’ya düşüş göstermektedir. Peki bu 573 € yaşam için yeterli mi? Gelin hep beraber bakalım inceleyelim.

Malta Çalışma Şartları

Hemen hemen her ülkede çalışma saatleri değişim gösteriyor fakat Avrupa Birliği ülkelerinin çoğunda olduğu gibi Malta’da da resmi çalışma saati günlük 8 , haftalık 40 saat. Bu saat geçtikten sonraki her saat için ayrı bir mesai ücreti ödenmektedir.

Malta’da mağazaların neredeyse çoğu 7 gün 24 saat açık. İşlek olmayan yerlerde ise sabah 9da açılan mağazalar akşam 9da kapanıyor. Eczaneler sabah 8.30’da açılır ve 12.30’a kadar açık durur. Öğle tatilinden itibaren yine işlerini devam ettirirler.

Malta Müzeleri 1 Ekim’den 15 Haziran’a kadar açık durmaktadır. Diğer tarih aralığında kapalıdırlar. Haftaiçi ve cumartesi günü sabah 8.30’da kapıları açılan müzeler akşam 17.00’a kadar ziyarete açık bir şekilde durur. Pazar günleri ise sabah 8.15’de açılır ve 13.00’a kadar hizmet verir.

Malta Fiyatlar

Peki bu kadar konuştuk ettik. Malta’da fiyatlar ne durumda? Gelin bakalım.

Malta’da şehir merkezinde 1 yatak odası bulunan bir daire kiralamak isterseniz 500 €’dan başlayan 900 €’ya kadar uzanan kiralar görebilirsiniz. Eğer şehir merkezi olmak zorunda değil diyorsanız merkez dışarısındaki alanlar ise ortalama olarak 400 €’dan başlayarak 700 €’ya kadar uzanmaktadır. Peki asgari ücret alanlar bu kiraları nasıl ödeyecek? Dediğinizi duyar gibiyim. Malta’da asgari ücretle çalışan işçi bulmanız çok zor. Çoğunluğu asgari ücretten yüksek maaş almaktadır.

Süpermarket fiyatlarına bakacak olursak da 1 litrelik sütün 0.87 €, 500 gramlık beyaz ekmeğin 0.93 €, 12’li yumurtanın 2.10 €, 1 kg yerel peynirin 8.30 €, 1.5 litre şişe suyun 0.72 €, 1 şişe şarabın 5.00 €, 0.5 litre yerli biranın 1.20 €, 0.33 litre ithal biranın 1.30 €, 1 paket Marlboro sigaranın ise 5.50 € olduğunu söyleyebiliriz.