Ekonomik sorunlarla boğuşan pek çok kişi aynı zamanda icralar yüzünden de büyük bir bunalım yaşıyor. Kredi kartı ya da kredi borcunu ödeyemediği için her yıl binlerce insan icralık oluyor. İcralık olan pek çok kişi, genel olarak maaşından oluyor. Bu durumdan dolayı da büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalan pek çok kişi, borçlarını kapatmak için kredi çekmek durumunda kalıyor. Kişilerin kredi çekebilmesi için ilk olarak hacizin kim veya kimler tarafından kondurulduğu da önem arz ediyor.

 

Genel anlamda haczi koyduran kişi banka ise bankadan ya da bankalar kredi çekme işlemi zorlaşabiliyor. Kişilerin borçlarını ödemediği için kara listeye girmesi, daha büyük sıkıntıların da gün yüzüne çıkmasına neden oluyor.

 

ÖZEL HACİZLER BANKALAR TARAFINDAN GÖZETİLMİYOR

 

Bankalar tarafından yapılan hacizler, büyük sıkıntıların da gün yüzüne çıkmasına neden olurken, kişilerin ekonomik anlamda büyük sıkıntılar yaşamasına neden oluyor. Bu durumdan dolayı da genel olarak, kişilerin özel haciz durumları ile karşı karşıya kalması da bankalar tarafından istisna olarak görülüyor.

 

Genel anlamda farklı bir durum nedeniyle maaşınıza haciz konulduysa, kredi çekebilir ve bu haciz durumunu ortadan kaldırabilirsiniz. Haciz durumu için genel olarak kredi notunuz iyi ise bankalardan kredi çekebilirsiniz. Bu kredi sayesinde de haciz durumunuzu ortadan kaldırabilir ve genel ödemelerinizi de rahat bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Maaş Haczi Ne Kadar?

Kredi borcunu ödeyemediniz, gerekli süreçler tamamlandı ve hukuki olarak maaşınızın 1/4’lik bölümüne el koyuldu. Yani banka kredinizin kapanması için maaşınız haczedildi ve borcunuz tamamlanana kadar haciz işlemleri devam edecek. Bu durumda maaşınız kaç TL olacak, kaç TL kesinti yapılacak? Bu ve bunun gibi sorularınızın cevabını hemen verelim.

2018 yılı Haziran ayının ortalarında olduğumuz şu günlerde asgari ücret 1.603 TL bu rakamın 1/4’i  400 TL eder. Yani aylık olarak 400 TL sizden haciz kesintisi alınacak ve elinize geçen net para 1203 TL olacaktır. Eğer maaşınız yüksekse, yine maaşınızla orantılı olarak kesinti yükselecektir. Çünkü oranlar ölçeğinde yapılıyor.

Maaş Haczi Nasıl Kalkar?

Maaş hacziniz, sigortalı bir işten ayrılıp sigortasız bir işte çalışmaya başladığınız an kalkacaktır. Neden? Çünkü sigortalı olmanız sizin belgelenebilir geliriniz olduğunu gösterir ve kanunlar gereği maaşınıza el koyulur. Fakat belgelenebilir bir işiniz ve geliriniz yoksa, herhangi bir şekilde müdahale edilemez. Bu durumda bireyler işverenleriyle görüşüp, sigorta iptali yaptırmaktadırlar. Eğer işvereniniz yapmıyorsa ve paraya da ihtiyacınız varsa, sigortasız bir işte çalışmanız sizin için daha faydalı olacaktır.

Aynı zamanda avukatla taahhütname imzalayabilirsiniz. Eğer ödeyeceğinize güveniyorsanız, imzalayacak olduğunuz taahhütname sayesinde maaşınızdaki haciz kalkar. Fakat bu sefer de aylık ödemeleri kaçırmadan yapmanız gerekiyor. Çünkü kaçırırsanız, taahhütname imzaladığınız için 90 güne kadar hapis cezası verilir.