Maaşına haciz konulan bir kişi kredi çekebilir mi?

Maaşına haciz konulan bir kişi kredi çekebilir mi?

Ekonomik sorunlarla boğuşan pek çok kişi aynı zamanda icralar yüzünden de büyük bir bunalım yaşıyor. Kredi kartı ya da kredi borcunu ödeyemediği için her yıl binlerce insan icralık oluyor. İcralık olan pek çok kişi, genel olarak maaşından oluyor. Bu durumdan dolayı da büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalan pek çok kişi, borçlarını kapatmak için kredi çekmek durumunda kalıyor. Kişilerin kredi çekebilmesi için ilk olarak hacizin kim veya kimler tarafından kondurulduğu da önem arz ediyor.

 

Genel anlamda haczi koyduran kişi banka ise bankadan ya da bankalar kredi çekme işlemi zorlaşabiliyor. Kişilerin borçlarını ödemediği için kara listeye girmesi, daha büyük sıkıntıların da gün yüzüne çıkmasına neden oluyor.

 

ÖZEL HACİZLER BANKALAR TARAFINDAN GÖZETİLMİYOR

 

Bankalar tarafından yapılan hacizler, büyük sıkıntıların da gün yüzüne çıkmasına neden olurken, kişilerin ekonomik anlamda büyük sıkıntılar yaşamasına neden oluyor. Bu durumdan dolayı da genel olarak, kişilerin özel haciz durumları ile karşı karşıya kalması da bankalar tarafından istisna olarak görülüyor.

 

Genel anlamda farklı bir durum nedeniyle maaşınıza haciz konulduysa, kredi çekebilir ve bu haciz durumunu ortadan kaldırabilirsiniz. Haciz durumu için genel olarak kredi notunuz iyi ise bankalardan kredi çekebilirsiniz. Bu kredi sayesinde de haciz durumunuzu ortadan kaldırabilir ve genel ödemelerinizi de rahat bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Maaş Haczi Ne Kadar?

Kredi borcunu ödeyemediniz, gerekli süreçler tamamlandı ve hukuki olarak maaşınızın 1/4’lik bölümüne el koyuldu. Yani banka kredinizin kapanması için maaşınız haczedildi ve borcunuz tamamlanana kadar haciz işlemleri devam edecek. Bu durumda maaşınız kaç TL olacak, kaç TL kesinti yapılacak? Bu ve bunun gibi sorularınızın cevabını hemen verelim.

2018 yılı Haziran ayının ortalarında olduğumuz şu günlerde asgari ücret 1.603 TL bu rakamın 1/4’i  400 TL eder. Yani aylık olarak 400 TL sizden haciz kesintisi alınacak ve elinize geçen net para 1203 TL olacaktır. Eğer maaşınız yüksekse, yine maaşınızla orantılı olarak kesinti yükselecektir. Çünkü oranlar ölçeğinde yapılıyor.

Maaş Haczi Nasıl Kalkar?

Maaş hacziniz, sigortalı bir işten ayrılıp sigortasız bir işte çalışmaya başladığınız an kalkacaktır. Neden? Çünkü sigortalı olmanız sizin belgelenebilir geliriniz olduğunu gösterir ve kanunlar gereği maaşınıza el koyulur. Fakat belgelenebilir bir işiniz ve geliriniz yoksa, herhangi bir şekilde müdahale edilemez. Bu durumda bireyler işverenleriyle görüşüp, sigorta iptali yaptırmaktadırlar. Eğer işvereniniz yapmıyorsa ve paraya da ihtiyacınız varsa, sigortasız bir işte çalışmanız sizin için daha faydalı olacaktır.

Aynı zamanda avukatla taahhütname imzalayabilirsiniz. Eğer ödeyeceğinize güveniyorsanız, imzalayacak olduğunuz taahhütname sayesinde maaşınızdaki haciz kalkar. Fakat bu sefer de aylık ödemeleri kaçırmadan yapmanız gerekiyor. Çünkü kaçırırsanız, taahhütname imzaladığınız için 90 güne kadar hapis cezası verilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. oktay coşkun dedi ki:

  ben emekliyim ptt maaş çekiyorum.aktif banktan 1.seferde 10.000tl 2.seferde10.000tl 3.seferde 5.000tl kredi çektim benim maaşım 1.200tl maaşımdan kalan ise 180 tl bunların hepsini tek kredi olarak toplamak mümkün mü acaba

 2. rukiye dedi ki:

  eşimin maas hacız var kredı cekmek istıyoruz bankalar vermıyor siz yardım eder mısnz

 3. rukiye dedi ki:

  ben ev hanımıym bana kredı cıkarmı

 4. Recep dedi ki:

  Krediler yüzünden maaşima haciz geldi.bütün borçları kapatma kredisi kullanabilirmiyim.

 5. Elif dedi ki:

  Maaşımda haciz var kara listedeyim kredi alabilir miyim

 6. erdem dedi ki:

  tabıkı

 7. vahap dedi ki:

  mrblar kredı borcumdan dolayı maaşıma el kondu fakat akrabamın arabası benım adıma banka araba benım adıma oldugu ıcın onada hacız koyuyo boyle bır hakkı varmı maaşımda hacız var zaten

 8. Nilüfer dedi ki:

  Maaş haciz borcum bitti kredi çekersem ödeme gücüm var çekebilirmiyim bankalar vermiyor

 9. Omur dedi ki:

  Hepsi bos is kiredi puaniniz iyi değilse size kimse para veremez veririm diyenlere de aldırmayın 3_5 kurusunuzuda bu düzambazlara kaptırmayan benden kulağınıza küpe olsun bu isleri çok araştırdım sizin paraya ihtiyacınız var kurusunuzyok önce sizden para talep ediyorlar ondan sonra bu adamlara ulasamazsin sakin paranızı kaptırmayn ben kaptirmadim sürgüne sürgüne çok çalışıp borcumu ödemeye çalışıyorum sakinha kaptırmayan inanmayın Allah YARDIMCINIZ olsun

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.