Bir kredi başvurusu yaptığınızda en önceki bakılan husus önceki ödemelerinizi düzgün yapıp yapmadığınızdır ve kredi notunuzdur. Bu ikisi üst seviyelerde olsa bile banka bazen sizin istediğiniz tutarlarda kredi vermeyebilir. Bankalar yapı gereği para ticareti yaptıklarından dolayı verdikleri parayı geri almak isteyeceklerdir. Bu sebepten dolayı gelir düzeyinizin çok aşırı üstünde kredileri geri ödemenize inanamayacakları için çok uçuk miktarlarda kredi vermeye sıcak bakmazlar.

Başvuru sırasında geçmiş ödemeleriniz  ve kredi notunuz incelendikten hemen sonra gelir durumunuza bakılır. Banka üzerinden şimdiye kadar 100 tane kredi çekip bunları ödemiş olsanız bile gelir durumunuz düşükse ve uçuk bir kredi istiyorsanız bankanın bu geçmişte yapmış olduğunuz 100 ödeme hiç umurunda olmayacaktır. Kredi başvurunuzu iptal etme hakkına sahiptir.

Bankalar Taksitlendirme Yaparken % Kaçlık Dilime Bakıyorlar?

Bu olay bankadan bankaya değişmektedir. Fakat bir genelleme yapacak olursak size şu şekilde bilgi aktın da bulunabiliriz. A Bankasına kredi başvurusunda bulunduğunuzda kredi notunuz vb. şeyler uygun düştüğünde. Sizin maaşınızın istediğiniz kredi taksit miktarının %40-70 arasında olup olmadığına bakacaktır. Eğer istediğiniz kredi tutarının taksiti maaşınızın %70’lik oranın fazlaysa banka bu krediyi ödemenizde zorlanacağınızı düşüneceği için kredinizi iptal etmek durumunda kalacaktır. Bankalar kredinizi ödeme konusunda tüm gelirlerinizi göz önünde bulundurmaktadır.

Maaşınızın dışında bankaya sunacağınız tüm gelir belgelerinizi (herhangi bir kira geliriniz vb. varsa) sunmanız gerekmektedir. Eğer sunacağınız tek gelir belgesi maaş bodronuz ise kredi taksitlendirme seçenekleri sadece maaşınıza göre düzenlenecektir. Maaşınızın %70 ine kadar kredi taksit yapılandırılması yapılmaktadır. Eğer tüm bu şartlar sağlandığında herhangi bir aksi durum yoksa ortada çekeceğiniz kredinin taksiti maaşınızın %70 inden fazla değilse krediniz onaylanır. Şayet ki kredi taksit tutarınız maaşınızın %70’inden fazlaysa vadeyi uzatarak ödemeniz gereken taksit ücretini düşürebilirsiniz fakat böyle bir şey yaptığınızda ödemeniz gereken faizin doğal olarak artacağını unutmayın.

Maaşımın Kaç Katı Kadar Kredi Alabilirim?

Hesabınızı kafadan düz bir şekilde hesaplamak gerekirse alabileceğiniz ihtiyaç kredisinin maximum vadesi 36 aydır. Bu tüm bankalarda bu şekildedir. Vade dediğimiz olay sizin kredinizi böldüğünüz taksit miktarıdır. Örnek Veriyorum 20.000 TL çekip 10 ay taksite bölünmesi kredinin 10 ay vadelenmesi demektir.  Aylık gelirinizin maximum %70’ine kadar aylık kredi taksitlendirebileceğiniz için 4.000 TL net geliriniz olduğunu varsayalım.

Maaşımın Kaç Katı Kadar Kredi Alabileceğimi Nasıl Hesaplarım?

4000 TL maaşınız olduğunu ve başka hiçbir ek geliriniz olduğunu varsaymıştık. Şimdi bu 4000 TL’lik maaşınız üzerinden %70’lik dilimde hesaplama yaparak maximum kaç TL taksitle kredi çekebileceğinizi size aktaralım. 4000 X %70 = 2800 ( Maaşınız X %70 = Ödeyebileceğiniz maximum taksit tutarı) eğer maaşınızda ek bir kredi varsa bu hesaplamayı şu şekilde değiştiriyoruz (Maaşınız – Düşülen kredi taksiti X %70 = Ödeyebileceğiniz maximum taksit tutarı) hesaplamalarımızı yaptığımızda sizin ödeyebileceğiniz maximum kredi taksiti 2800 TL. Eğer çektiğiniz kredinin taksiti 2800 TL’yi aşıyorsa vade sürenizi uzatarak bankadan kredi onayınızı rahatlıkla alabilirsiniz. Kredi onayı alırken kredi notunun da çok yüksek bir faktör oynadığını unutmamamız bizim için faydalı olacaktır. Eğer kredi notunda riskli gruptaysak gelirimize bakılmadan kredi çekmemiz reddedilebilir. Kredi notunuz iyiyse ve maaşınızın %70’ide kredi taksiti için herhangi bir sıkıntı çıkartmıyorsa gönül rahatlığı ile istediğiniz bankadan istediğiniz tutarda kredi çekebilirsiniz.

Konu İçeriği ;

  • Maaşımın kaç katı kredi alabilirim 2016
  • Maaşımın kaç katı kredi alabilirim
  • Maaşımın kaç katı kredi çekebilirim