İyi günler sevgili okurlar. Bu yazımızda sizlere Lüksemburg asgari ücreti hakkında bilgi aktarımında bulunacağız. Lüksemburg asgari ücreti en fazla olan ülkeler 2019  listemizin 2.sırasında yer alan Dünya’nın en yüksek asgari ücretini veren 2.ülkedir. 

Haftalık 40 saat boyunca çalışarak elde edeceğiniz bu asgari ücret tutarını TL cinsinden hesapladığımızda dudak uçuklatan bir rakam çıksa da ortaya, Lüksemburg’da yaşamın kendi para birimleriyle olduğunu ve standart bir bireyin yaşam ihtiyaçlarını ucu ucuna karşıladığını unutmamanız gerekiyor.

Lüksemburg Asgari Ücreti Ne Kadar? 2019

Dünyanın en fazla asgari ücretini veren Lüksemburg’da asgari ücret yıllık olarak 29.611 dolar olarak ön plana çıkıyor. Bunun yanı sıra aylık olarak hesaplandığında ise ortaya çıkan para 2.468 $ oluyor. TL cinsinden bakacak olursak Lüksemburg’da yaşayan bir birey 1 aylık asgari ücretini alıp Türkiye’ye gelirse elinde  11.823 TL olacak. Eğer bu birey bir yıl hiç maaşını harcamadan biriktirip Türkiye’ye gelirse elinde 141.862 TL para olacak. 

Lüksemburg’da çalışanların çoğunu diğer ülkeler oluşturuyor. Belçika, Fransa ya da Almanya’da yaşayan insanlar günlük olarak çok yakın olduğundan dolayı Lüksemburg’a gidip geliyor. Nüfusu genellikle yaşlılar oluşturuyor. Bundan dolayı zengin ama sıkıcı bir şehir olarak adlandırılıyor.  Gece hayatı neredeyse hiç yok.

Lüksemburg Çalışma Şartları

Zenginliğiyle bilinen dünyanın en yüksek 2. asgari ücretini veren Lüksemburg’da çalışan işçilerin resmi çalışma saatleri 40.8 saat olarak ön plana çıkıyor. Yani bir kişi günlük olarak ortalama 8.08 saat çalışmak zorunda. Bu çalışma saatini geçtikten sonraki her saat için ek mesai uygulanıyor ve bu ek mesainin ödemesi normal asgari ücretin 1.5 – 2 katı.


Bu makalelerimize de göz attınız mı ?