KYK’da öncelik belgesi diye bir şey vardır. Öncelik belgesi bulunanlar için yurt ve burs daha kolay olmaktadır. Peki kimdir bu öncelik belgesi alabilenler? KYK başvurusu için gerekli öncelik belgesi nedir? nasıl alınır? Gelin hep beraber bakalım.

KYK Öncelikli öğrenciler 8 farklı kolda ele alınır. Öncelikli öğrenciler şehit çocuğu gibi durumların yanı sıra, üniversite sınavında ilk 100’e girmeye kadar uzanan geniş bir araya sahiptir.

Öncelik Belgesi Kimlere Verilir?

KYK öncelik belgesi alabilmek için belirli şartlar taşınmalıdır. O şartlar şu şekildedir:

 • Şehit Çocuğu – Kardeşi Olmak / Gazi – Çocuğu Olmak

Şehit çocuğu veya kardeşi tek dalda ele alınmıyor. Eğer şehit olan evliyse, şehidin kardeşi öncelik belgesi alamıyor. Şehidin bekar olması durumunda kardeşi, evli olması durumunda ise çocukları öncelik belgesi alabilmektedir. Gazilikte de durum farklı değildir. Eğer gazi bekarsa direkt olarak kendi öncelik belgesi alabiliyor. Eğer evliyse bu durumda çocukları bu haktan yararlanabiliyor.

 • Belgesi Nereden Alınır?

Şehit çocuğu veya kardeşi olmak, gazi olmak veya gazi çocuğu olmak durumlarında SGK’dan, Genel Kurmay Başkanlığı’ndan, Jandarma Genel Komutanlığı’ndan bu belgeye sahip olabilirsiniz.

 • %40 Üzeri Engelli Olmak

%40 üzeri engeli bulunanlarda öncelik belgesi alabilirler. Eğer engel oranı %40 ve üzerindeyse öncelikli öğrenci olunmaktadır. Sağlık kurulu raporu bu durumda kesinlikle başvuruda bulunan öğrenci adına düzenlenmiş olmalıdır. Eğer %40’ın altında engel söz konusuysa %39 olsa dahi kesinlikle öncelik belgesi alamamaktadr.

 • Belgesi Nereden Alınır?

Eğer %40 üzeri engel bulunuyorsa bu durumda sağlık kurulu raporu istenir. Sağlık kurulu raporu ise sadece “tam teşekkülü devlet hastanesi” tarafından verilmelidir. Farklı raporlar kesinlikle kabul edilmez.

 • Anne ya da Babası Vefat Edenler

Anne ve babasından herhangi birini kaybedenler öncelikli belgesi alabilmektedir. Tarihi farketmeksizin üniversite çağına gelmiş bir bireyin anne veya babasından herhangi biri ölmüşse belgeyle doğrulandığı takdirde öncelik belgesi alınır.

 • Belgesi Nereden Alınır?

Bu belge T.C. İşleri Bakanlığı MERNİS sisteminden alınmaktadır. KYK merkezlerinde bu sisteme erişim yapılabilmektedir. Herhangi bir yere gitmenize gerek yoktur.

 • Lise ve Dengi Öğrenimleri Yurtta Tamamlayanlar

Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olarak görev yapmakta olan yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayan tüm öğrenciler öncelik belgesi alabilmektedir. Aynı zamanda 5395 sayılı kanun çerçevesinde koruma altına alınan öğrencilerde yine bu belgeden yararlanabilirler.

 • Belgesi Nereden Alınır?

Bunun için bir belge almaya gerek yoktur. KYK tarafından gerekli araştırmalar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan yapılmaktadır.

 • Lise ve Dengi Öğrenimleri Darüşşafaka Lisesinde Tamamlayanlar

Lise ve dengi öğrenimlerini yurt gibi yine darüşşafaka lisesinde tamamlayanlar içinde öncelikli belgesi verilmektedir. Bunun için herhangi bir şart  bulunmamaktadır. Darüşşafaka lisesinden mezun olan herkes öncelikli belgeye sahip olabilirler.

 • Belgesi Nereden Alınır?

Yurtta olduğu gibi darüşşafaka lisesinde tamamlayanlar içinde herhangi bir şekilde belge gerekliliği yoktur. Gerekli araştırmalar KYK tarafından Darüşşafaka Lisesi’nden teyit ettirilerek yapılmaktadır.

 • Milli Sporcular

Milli sporcularda öncelik belgesi alabilirler. Milli sporcu belgesine sahip olan (amatör milli) yüksek öğretim öğrencilerinden Spor Genel Müdürlüğü’nce milliliğinin teyiti gerçekleştirilen öğrenciler de alabilirler. Eğer sporcunun doping yaptığına yönelik herhangi bir bildiri bulunuyorsa öncelik belgesi alamaz. O yüzden sporcu sicilinin temiz olması gerekir.

 • Belgesi Nereden Alınır?

Milli sporcular için T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan alınacak olan Milli Sporcu Belgesi aranmaktadır. Belgenin aslı ya da onaylı sureti olması gerekmektedir. Fotokopi kabul edilmez. Eğer sporcu futbolcuysa bu durumda belgeyi Türkiye Futbol Federasyonu’ndan alması gereir.

 • Terörle Mücadele Kanununun 21.Maddesi Kapsamındakiler

3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun 21.maddesi kapsamında bulunan tüm öğrenciler yine öncelik belgesi sahibi olabilirler. Terörle mücadele sebebiyle köyleri boşaltılmış olan üniversite çağına gelmiş tüm öğrencilere ve bu kapsamda vefat edenlerin çocuklarına devlet karşılıksız bir şekilde burs vermektedir. Direkt öncelik belgesi sahibi olabilmektedirler.

 • Belgesi Nereden Alınır?

İllerde bulunan valilikten, ilçelerde bulunan kaymakamlıklardan söz konusu belge alınabilmektedir. Direkt olarak vali veya kaymakam imzası bulunması gerekmektedir.

 • ÖSYM Sınavında Her Öğrenim Dalındaki Ham Puanı İlk 100’de Olan Öğrenciler

ÖSYM tarafından yapılan üniversite yerleşim sınavında öğrencinin her öğrenim dalındaki ham puanı ilk 100 içerisindeyse öncelik belgesi verilmektedir.

 • Belgesi Nereden Alınır?

Söz konusu belgenin alınmasına gerek yoktur. KYK bunu ÖSYM üzerinden teyit ederek bilgiye ulaşabilmektedir.