Günümüzde nakit para ihtiyaçlarının büyük bir bölümü banka kredilerinden karşılanmaktadır. Bununla beraber istenilen koşullara uyum sağlanması durumunda herkes bankalardan kredi çekebilmektedir. Ancak bazı durumlarda çekilen kredilerin zamanında ödemesi yapılamamakta ve çeşitli sıkıntılar meydana gelebilmektedir. Günümüzde, özellikle Türkiye’de bu tür kredi ödeme konusunda büyük bir kesim tarafından sıkıntı yaşanmaktadır. Bunun nedenleri arasında, krediyi çeken kişilerin işlerinde aksilikler yaşamaları veya işlerinin krediyi çektikleri döneme oranla kötüye gitmesi sayılabilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığı takdirde kredi borcunu ödeyemeyenlerin yapması gerekenler ve izleyeceği bazı yollar bulunuyor.

Öncelikle kredi borcunuzu ödemede sıkıntılar yaşarsanız ve bu konuyla alakalı bir başvuru işleminde bulunmazsanız, ciddi anlamda sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bu nedenle kredi borcunuz ile alakalı uygulanacak olan prosedürlere dikkat etmeniz çok önemlidir. Ayrıca kredi borcunuzla alakalı araştırmalar yaparak doğru adımları izlemeniz size büyük fayda sağlayacaktır.

Kredi Borçlarında Yasal Süreç Nasıl İşler?

Öncelikle kredi borçlarından dolayı bir yasal sürece maruz kalmamak ve büyük sıkıntılar yaşamamak için belirlenen sürelere çok dikkat etmeli ve özen göstermelisiniz. Kredi ödemeleriniz hesaplanırken ve henüz başvuru yapmamışken, bütçenizi belirlemeli ve ödeyebileceğinizden daha fazla bir kredi taksiti oluşturmamalısınız. Aksi takdirde büyük psikolojik sorunlara yol açabilen kredi borcuna maruz kalabilirsiniz.

Kredi borcumu ödeyemedim, ne yapmam gerekiyor? Gibi sorunlarla boğuşmamak ve ciddi problemler yaşamamak tamamen sizin elinizde. Borcunu ödemeyip yasal sürece girenlerin ilk olarak bilmesi gereken konu, yasal sürece girmeden evvel 90 günlük bir süre hakkının bulunduğudur. Çünkü kredi borçlarını ödeyemeyenler için kendilerini toparlamaları ve kredi borçlarını ödeyebilmeleri için 90 günlük bir zaman tanınmaktadır.

Belirlenen 90 günlük sürede borçlarınızı ödediğiniz takdirde, sadece gecikme faizi uygulanmakta ve diğer can sıkıcı yasal prosedürlerden kurtulma imkânına sahip olabiliyorsunuz. Ancak belirtilen 3 aylık sürede borçların ödenmemesi durumunda ekstradan bir hafta veya bazı bankalarda daha az bir ek süre tanınabilir. Ancak borcun bu ek sürede de ödenmemesi durumunda idari takip resmen başlatılır. Bu durum icraya ve mallarınızın bir kısmına el konulması ile sonuçlanabilir.

Kredi Borcunun Ödenmemesi Durumunda İzlenecek Yollar

Öncelikle size belirlenene 90 günlük sürede borcunuzu ödemeye gayret etmeniz çok önemlidir. Bu konuda yakınlarınızdan yardım istemek en etkili çözüm yollarından birdir. Yakınlarınızdan veya çevrenizdeki insanlardan yardım alamadıysanız, belirlenen 90 günlük süre içinde başvuru yapmanız gerekmektedir. Belirlenen 90 günlük süre içinde ilgili kuruma bir başvuru yaparak kredi borcunuzu yapılandırabilirsiniz. Bu yapılandırmada vade süreleri uzasa bile, ödemelerde size büyük kolaylık sağlayacaktır. Ayrıda yeni yapılandırmada kesinlikle ödeme gücünüzü de hesaba katmalı ve ona göre bir ödeme planı hazırlamalısınız. Kredi çektim ama ödeyemiyorum diyorsanız, yapılandırma seçeneğinden başka alternatifiniz bulunmuyor. Çünkü yapılandırma yapılmaması durumunda yasal süreç başlar ve ödeme yapılmayana kadar devam eder. Böyle bir noktadan sonra da çok ciddi problemler ile karşı karşıya kalabileceğinizi unutmamalısınız. Bu süreçten en az zararla kurtulmanın tek yolu süreleri iyi kullanmak ve yapılandırmayı doğru yapmaktan geçiyor.

Zamanında Ödenmeyen Kredi Borcu

Kredi çeken kişiler, kredi ödemelerini zamanında veya belirtilen yasal süreçlerde yapmazlarsa, yapılandırma talebinde de bulunmazlarsa veya yapılandırma yaptıktan sonra borçları ödememeye devam ederse, ciddi sorunlar baş gösterecektir. Kredi borcunu ödeyemeyenler ne yapmalı diyorsanız ve zorlu dönemi beraberinde getiren yasal sürece düşmek istemiyorsanız, kesinlikle ödeme gücünüzü hesaplayarak hareket etmelisiniz.

Bunun dışında kredilerin zamanında ödenmemesi durumunda kara listeye alınırsınız. Kara listeye alınmanız durumunda da, hiçbir bankadan kredi kartı alamaz ve kredi çekemezsiniz. Bununla beraber ödenmeyen krediler icrayla sonuçlanabilmektedir. Ayrıca maaşların bir kısmına da el konulabilmektedir. Tüm bunları göz önüne alarak kredi borçlarınızı zamanında ödemeye gayret edin ve yüksek faizlerle boğuşmak zorunda kalmayın. Ödemeyi gerçekleştiremiyorsanız da, muhakkak belirtilen süre içinde yapılandırma başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

 

Kredimi Ödeyemiyorum Hapis Cezası Var mı?

Kredi borcumu ödeyemiyorum ne yapabilirim