Herhangi bir bankadan almış olduğunuz kredilerde ilk yaptığınız sözleşme esnasında vadenizi uzun tutarsanız, ilk bir sene içinde ödediğiniz kredilerinizle beraber toplamda ödemeniz gereken faizin büyük bir kısmını da ödemiş olursunuz. Kredi çekenlerin aklında her zaman ‘’kredimi erken ödesem ne kadar öderim’’ gibi sorular vardır.

Genel olarak kredi çekenlerin büyük bir kısmı mecbur kaldıklarından vadeyi uzun tutarlar. Aslında doğru olanda budur. Çünkü ödeme gücünün dışına çıkan kişiler genellikle kredilerinin taksitini ödeyemeyerek büyük problemler yaşamaktadır. Bu nedenle en doğrusu vadeyi ödeme gücüne göre ayarlamaktır. Hal böyle olunca vadelerde uzadıkça uzuyor. Öyle ki konut kredisi çeken kişiler vadeyi uzun tuttukları zaman ilk birkaç sene sadece faiz ödüyor diyebiliriz. Bu sayede anapara ödemesine gelince geriye çok fazla faiz kalmamış oluyor.

Kredimi Erken Kapatsam Ne Kadar İndirim Kazanırım?

Kredi erken kapatmalarda, ödemekte olduğunuz kredinin son ödenmiş taksiti üzerinden hesaplama yapılmaktadır. Geriye kalan anapara miktarı için ödemiş olduğunuz sın taksit gününden toplamda kaç gün geçmişse (Anapara * Yıllık Faiz Oranı * Gün Sayısı * 36000) Formülü kullanılarak kaba bir hesap yapabilirsiniz. Kredimi erken kapatsam ne kadar öderim diyorsanız hiç beklemeden yukarıdaki formülü kullanarak hesaplamanızı kolayca yapabilirsiniz. Hesaplamadan sonra elinizdeki tabloya baktığınızda aslında normalden çok daha az bir ödeme yapmanız gerektiğini göreceksiniz.

Bu vadeyi kısmanızdan kaynaklanana bir indirimdir. Kredinizi erken ödemeye karar verdiğinizde son bir taksitiniz bile kalmışsa, faiz bakiyesi azalacağından indirim kazanacaksınız. Şimdiye kadar anlattıklarımız tüm krediler için geçerli bir uygulamadır. Ancak taşıt ve ihtiyaç kredilerinin aksine konut kredilerinde erken ödeme yaptığınızda, yasalarda mevcut olan erken ödeme cezası ödemek zorunda kalıyorsunuz.

Bu ceza sisteminde vadeniz 36 aydan daha az ise en fazla %1, 36 aydan fazla ise en fazla %2 oranında erken ödeme cezası ödemek zorunda kalırsınız. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, kalan vadelerinizin mi yoksa erken ödeme cezasının mı ağır bastığıdır. Ayrıca erken ödemelerde artık masraf tahsilatı da yapılmadığından bankaya ödeyeceğiniz tutarda bir nebze azalıyor.

Kredi Erken Ödemesi Nasıl Hesaplanır?

Eğer kredi erken ödeme işlemi yapmak istiyorsanız ilk olarak bankanızdan bir ödeme planı alın ve dikkatlice inceleyin. Bu ödeme planında anapara faizi, taksit tutarı, Bsmw, faiz, Kkdf ve kalan anapara tutarı gibi bilgiler yer almaktadır. İşte bu bilgiler arasında size lazım olanlar kalan anapara tutarı ve taksit içindeki anapara tutarıdır. Bu ikisini topladığınız zamana size kullanılan kredi tutarını verecektir. Şimdi kredimi erken kapatsam ne kadar para öderim sorusunu bir örnekle detaylı bir şekilde anlatalım;

Örneğin çektiğiniz kredi 10.000 TL, ilk taksit anapara tutarı 213.92 ve ikinci taksitin anapara tutarı da 217.01 TL. Şimdi bu iki anaparayı toplayın ve 2. Anapara tutarına ilave edin. Bu durumda 9.569.07 yani kullanılan kredi tutarına 10.000 TL’ye ulaşmış olursunuz. Şimdi örnek bir planla açıklayalım;

Yukarıdaki tabloya göre gidersek, 4. Taksitte kredinizi kapatmak isterseniz, 357,92 TL olan kredi taksitinizi ödedikten sonra geriye kalan anapara tutarı yani 9,125.65 TL’yi öderseniz krediniz kapanmış olur.  Ya da 5. Taksitte erken kapatma yaparsanız o zaman, 357.92 TL ödeyerek 8.899.15 TL’ye kredinizi kapatma imkânına kavuşmuş olacaksınız. Bu örneği sadece kredi taksit günlerinde yapacağınız erken kapatmalar için anlattık. Taksit gününden belirli bir süre sonra kapatmak isterseniz, taksit tarihinden erken kapatma tarihinize kadar olan zamanın faizi hesaplanır ve ödemeniz istenilir. Örneğin kredi ödeme taksitiniz ile erken ödeme yapacağınız gün arasında 15 gün oynuyorsa, 15 günlük bir ilave faiz ödemeniz gerekecektir.

 

Konu Başlıkları;

  • kredimi bugün kapatırsam ne öderim
  • kredi borcumu erken ödersem ne kadar indirim olur
  • kredimi erken kapatma hesaplama
  • konut kredisini erken kapatırsam ne kadar öderim
  • ihtiyaç kredisini erken kapatma
  • kredimi kapatmak istiyorum nasıl hesaplanır
  • konut kredimi erken kapatmak istiyorum
  • ihtiyaç kredisi erken ödeme hesaplama programı