Kredi notu bir vatandaşın resmi olan tüm bankalardan aldığı krediler ve kullandığı tüm kredi kartlarının geri ödemesinden dolayı kazandığı artı puan olayına kredi notu deniliyor.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Bir kişinin veya bir şirketin çalışmış olduğu tüm bankalara geri ödemesinin bankalar nezdinde aldığı artı puanların hesaplanması ve bu hesaplama sonuçları kredi notunu belirler.

Kredi Notu Nasıl Düşer?

Kredi notunun düşmesi ise bankanın elinde olan bir durumdur. Banka ödemelerin verilen gününde yapılmadığında kişinin kredi notunu düşürür. Bu durum Kara listeye kadar varır. Örnek verecek olursak; kredi kartı kullanan biri borcunu zamanında ödememesi durumunda faiz ödemeleri artar ve bu durum icra kanalıyla alıma kadar gider. Böyle bir durumda bankanız kredi notunuzu düşürecektir.

Kara Liste Nedir?

Kara liste, kişinin borcunu ödememesi sonucunda Merkez Bankası’nın kişiye 5  yıl boyunca kredi ve kredi kartı verilmemesi gerektiğini vurguladığı durumdur.

Bu gibi durumlara düşmemek için bankadan aldığınız kredinin yanı sıra ödeyeceğiniz aylık borç miktarının da iyi ayarlanması ve gelir dengenize uygun olması gerekmektedir. Kredi notunuzun düşmesi durumunda bankaların ikinci bir kredi için size karşı sergileyeceği tavır hiçte iyi olmayacaktır.