Acil nakit, taşıt ve konut gibi ihtiyaçlarınızda bankalara kredi başvurusunda bulunurken ilk incelenen şey kredi notu olmaktadır. Bu sebepten dolayı vatandaşlar kredi başvurusunda bulunmadan önce kredi notu sorgulama işlemi yaparak, olumlu veya olumsuz yanıt alacağını daha önceden öğrenebilmektedir. Bankalardan sık sık aldığınız olumsuz kredi yanıtı ise kredi notuna “-” olarak yansıtıldığından dolayı, herhangi bir şekilde kredi başvurusu yapmadan önce kredi notu sorgulama işlemi yapmanız faydanıza olacaktır.

Kredi Notu Sorgulama

Kredi notu sorgulama işlemi ülkemizde E-Devlet ve Findeks aracılığıyla yapılabilmektedir. Findek, tamamıyla kullanıcıların anlayacağı şekilde net bir oran sunarken, E-Devlet üzerinden yapacağınız kredi notu sorgulama işleminde ise not olarak değil, geçmiş döneme yönelik sorunlu kredi, düzgün ödemeli kredi gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

Findeks sistemi ücretli bir sistem olduğundan dolayı kredi notu sorgulama işlemi yapılırken E-Devlet daha sık tercih edilmektedir.

Findeks Kredi Notu Sorgulama

Findek üzerinden kredi notu sorgulama için Findeks’in resmi sitesi olan www.findeks.com adresine giriş yapmalısınız. Ardından ise hemen giriş ekranında yer alan T.C. Kimlik Numarası ve Cep Telefonu bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde doldurup “Devam” butonuna tıklamalısınız.

10.00 TL + KDV (11.80 TL) ödeme yaptıktan sonra kredi notu detaylarını eksiksiz bir şekilde görüntüleyebilirsiniz. Bu sayfada sizden Ad, soyad, doğum tarihi, e-posta adresi, kimlik bilgileri isteneceğinden dolayı güvenli bir bilgisayar veya cep telefonundan erişim yaptığınıza dikkat etmelisiniz. Kredi notu sorgulama işlemi yaparken site kaynaklı güvenlik sorunu olmayacaktır. Çünkü site resmi olarak KBB Kredi Kayıt Bürosu’na aittir.

E-Devlet Kredi Notu Sorgulama

Kredi Notu Nasıl Sorgulanır? Sorusuna verilecek 2.cevap ise E-Devlet üzerinden kredi notu sorgulama olacaktır. Findeks kadar anlaşılır bir şekilde rapor alamasanız da, üzerinde düşündüğünüzde net bir sonuca ulaşabileceğiniz rapor verilmektedir.

E-Devlet kredi notu sorgulama işleminde bireylere gönderilen rapor içerisinde daha önceki sorunlu krediler, ödemeleri düzenli yapılmış krediler, aldığınız ret yanıtları gibi kredi geçmişinizi detaylı bir şekilde görebilirsiniz. Eğer sorunlu kredi sayınız toplam kredi sayısına göre çok azsa veya hiç yoksa, kredi notunuz kesinlikle olumludur. Fakat sorunlu kredi sayınız 1’den fazlaysa ve bunun yanı sıra düzenli krediniz de yine oranla daha azsa, kredi notunuz oldukça düşüktür. Eğer 2’si de eşitse, kredi notunuz yine normal seviyeden düşük çıkmaktadır.

E-Devlet’e giriş yaptıktan sonra, arama yerine “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” yazdığınızda karşınıza çıkan hizmete tıklayın.

Ardından ise “Kredi Limit ve Borç Bilgileri” ya da “Çek Bilgileri” raporlarından birini tercih edin. (İşletme değilseniz ve çeklerle herhangi bir işiniz olmamışsa diğer seçeneği işaretleyin)

Sonrasında rapor talebiniz TBB’ye iletilecektir. Ardından raporunuz hazır olduğunda size SMS ile bilgilendirme yapılacak olup rapor görüntüleme seçeneğini tıkladığınızda güvenlik amaçlı cep telefonunuza şifre gelecektir. Bu şifreyi girip görüntüle seçeneğine tıkladığınızda kredi bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde görebilirsiniz.