Kredi Notu & Skoru Nasıl Yükseltilir? Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kredi Notu & Skoru Nasıl Yükseltilir? Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notlarınız bankalarda kredi başvurusu yaptığınızda sizin kurtarıcınız olarak büyük önem taşır. Bu yüzden kredi notunuzun iyi olmasına ve bankalarla aranızı iyi tutmanıza özen göstermeniz gerekmektedir.

Bankalar size kredi vermeye karar verirken kredi Kayıt Bürosu’na ait bilgilerinize ulaşmak isteyecektir. Findeks Kredi Sorgulama sistemini kullanarak orada toplanan bilgilerinizi kullanır. Findeks’in verdiği bilgiler doğrultusunda kredi notunuzun nasıl olduğu belirlenir.

Kredi Notu Nasıl Artar ? 

Kredi notunun artırılması kişinin elinde olup ödemelerini zamanında gerçekleştirmesi sonucunda bankanın nezdinde güven kazanması puan artışına vesile olur. Örnek verecek olursak Konut kredisi çekmiş biri kredi taksitlerini gününde öder ise bu banka nezdinde puanının artmasını sağlar. Sizin bankaya verdiğiniz güven notunuzu olumlu yönde etkileyecektir. Ödemeleriniz karşısında göstermiş olduğunuz performansınız sayesinde bankalar kredi açmak için sizi tercih edeceklerdir. Ayrıca bankalarda kullandığınız mevduat hesaplarınız sayesinde de tercih edilen müşteriler arasına girebilirsiniz. Fakat şu detayı da unutmamak lazım. Kullanmadığınız vadesiz hesaplarınız kredi notunuzu etkileyeceği için bu hesaplardan kurtulmanız gerekmektedir.

Kredi notunuz iyi olduğu halde A bankasının size kredi vermediği fakat B bankasını verdiği gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu durum sizi şaşırtmasın. Çünkü bankalarında kendilerine ait kredi kuralları bulunmaktadır.

Kara listede olmanız sizin kredi notunuzu oldukça düşürecektir. Ödemelerinizin vaktinde gerçekleşmemesi ve baka ile olan ilişkilerinizin kötüye gitmesi sizin kara listeye alınmanıza kadar gidebilir. Bu durumda kara listeden çıkıp kredi notunuzu düzeltmeniz gerekmektedir.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kişi borcunu ivedi bir şekilde ödeyip Merkez Bankasına dilekçe verip sildire bilir. Bunun haricinde 5 sene içerisinde borcunu bitirenlerin puanı artışa çıkar. Böylelikle kara listeden çıkmış olurlar.

Kısaca özetlemek gerekirse ödemelerinizi vaktinde yapmanız ve kullanacağınız bankaya güvenilir bir müşteri olduğunuzu ispatlamanız durumunda kredi notunuzun yükseleceğini göreceksiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. ibrahim uyaroğlu dedi ki:

    bankaların kredi vermekteki amacı kar etmek geri gelmeyen kredi yi kullanana kara listeye aldığında güç kötüye kullanılmakta “kar da zararda ” kardeştir deyip arkasından kara listeye almak niye ,bu tam anlamıyla vahşi kapitalizmin dibe vurmasıdır.Sonra koro halinde kredi verecek insan aramaları, ikinci bir sınır tanımaz ahlaksızlıktır.Bas faizin % desine inim inim inlet ödeyemesin de gecikme faizini de giydirelim vatandaş da ödeyemeyince KARA LİSTE ha batık kredilere kabaca baktığınızda yüksek meblağlı alengirli krediler.Ödemeyenler de piyasada hala cirit atmakta kara liste falan hikaye .yok böyle şeyler diyenler de bunların çanakçıları.

  2. ibrahim uyaroğlu dedi ki:

    neden denetim?

  3. mehmet nihat dedi ki:

    Zaten kredi notu yeterli olan esnaflar,heryerden kredi çekebilir.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.