Merhaba sevgili okurlar. Bu yazımızda sizlere düşük kredi notunun ne kadar sürede düzeleceğini ve bu kapsamda en yakın ne zaman kredi çekme imkanınızın oluşacağından bahsedeceğiz.

Bilindiği üzere bankalar kredi verirken her şeyden önce kredi notunu dikkate almaktadırlar. Müşteri ödemelerini düzenli yapıyor mu?, borcu var mı? daha önce ödemelerinde atlama yapmış mı? gibi sorular bankaların temel geçim kaynaklarıdır. Çünkü ödemelerini aksatan bir müşteri banka için sorun teşkil eden müşteri demektir. Bu yüzden kredi notu en önemli husustur.

Bu yazımızın içeriğinde kredi notunuzu yükseltmeye yönelik taktikler, bu taktikleri uyguladığınızda yükselme işleminin en kısa ne zamanda gerçekleşeceği, ne zaman istediğiniz krediyi alabileceğiniz gibi birçok konu yer almaktadır. Makaleyi sonuna kadar okuduğunuzda tüm konularda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kredi Notuyla İlgili Önemli Bilgiler

Sitemizde kredi notu yükseltmek için 10’dan fazla bilgi içerikli makale bulunmaktadır. Bu makalelere BURAYA TIKLAYARAK ulaşabilirsiniz.

En hızlı kredi notunuzun nasıl yükseltileceğinden bahsetmeden ilk olarak kredi puanınızın kaç olması gerektiğinden bahsedelim.

  • 1-699 En Riskli
  • 700-1099 Orta Riskli
  • 1100 – 1499 Az Riskli
  • 1500 – 1699 İyi
  • 1700 – 1900 Çok İyi

Ödeme Tarihlerine Dikkat Edin!

Kredi notu artırma hilesi diye bir şey yoktur. Oyun değil sonuçta hile yapamazsınız ama nakit para kullanarak hesaplarda aktif bir şekilde rol oynadığınızı bankaya göstermek, bu konuda kısa, hızlı ve etkisini gösteren bir yöntem olarak ön plana çıkmaktadır.

Nakit akışında hız yaratarak, ödemeniz gerektiğiniz tutarları ödemediğinizde durum daha da kötüye gidebilir. Bu yüzden iki işi aynı anda yapmalı hiçbirini aksatmamalısınız. Yani ödemelerinizi de nakit akışının yanında zamanında ödemelisiniz.

Kredi puanını başlıca etkileyen en hızlı yöntem kredi kartı yöntemidir. Kredi kartınızın ekstrelerini ödediğinizde çok yüksek bir şekilde kredi puanı kazanacaksınız. Aynı zamanda mevcut olarak var olan kredinizin ödemeleri de yine aynı şekilde kredinizi artıracaktır. Yani kısaca bankaya olan tüm borçlarınızı en kısa süre içerisinde tamamen kapatmalı, zamanında ödemelisiniz.

Kredi borcunuzda, kredi kartı borcunuzda artık gırtlağınıza geldi ve kapanmıyor. Bu durumda kredi kartı yapılandırma hizmetinden faydalanmalısınız. Finansal değerlendirmeler yapılırken, sizin ödemelerde yaşadığınız zorunluklar hiçbir önem taşımamaktadır. Hanenize eksi puan olarak yazılır, neden ödeyemediğiniz bu durumda ilgi dahilinde değildir. Ödeme gücünüz var ama ödemek için fırsatınız yoksa, bu davranıştan vazgeçmeli ve ödemelerini günü gününe yapmalısınız. Aksi takdirde zarar gören siz olacak, hukuki sürece kadar uzanan yolculuk başlayacaktır.

Ayriyeten en önemli konulardan birini atladık. Kredi kartı ödemesi yaparken kesinlikle sürekli asgari tutarı ödemeyin. Arada bir asgari tutar üzerinde ödemeler yapmalısınız. Bunu 3 aylık süreç aralıklarıyla yapın çünkü buda kredi notunu etkileyen banka şartları arasındadır.

Olumsuz Kredi Başvuruları

Olumsuz kredi başvuruları da kredi notunuzu düşürmektedir. Bu sebepten dolayı bir kere ret almışsanız, kredi çekmek için zorlamayın. Sürekli başvuruda bulunarak olumsuz cevap almak banka gözünde agresif finansal işlemler olarak görülmektedir ve bu bankanın en sevmediği müşteri tipidir.

Kredi Notu Kaç Ayda Bir Güncellenir?

Sistemde kayıtlı olan bilgilerinizin tamamı, hesap üzerinde gerçekleştirilen her harekette anlık olarak güncellenmekte olup, bunun ay, hafta gün, saat, yıl gibi zaman dilimi yoktur. 1 saat içerisinde yapacağınız 2 işlem de, 2 kere güncellenmesine sebep olacaktır. Anlıktır.

Bu güncellemeler doğrudan müşterilere aktarılmaz. Bundan dolayı kesinlikle bilginizin olması mümkün değil. Findeks üzerinden kredi puanı sorgulamasında bulunduğunuzda, sistem tüm bankalarda mevcut olan finansal hareketler üzerinde inceleme gerçekleştirir ve rapor halinde sizlere sunar. Bu şekilde sorgulayarak kredi notunuzu görebilirsiniz.

Kredi Notum Ne Kadar Sürede Düzelir?

Verdiğimiz ve makalenin devamında vereceğimiz taktikler ışığında her şey eksiksiz yapılırsa yaklaşık 5-6 aylık süreç içerisinde normale dönecek diyebilirim.  Bu konu tamamen sizinle alakalı. Ödemelerinizi geciktirmeyin, yeterli olacaktır.

Banka Kredi Puanımı Nasıl Yükselteceğim?

Bahsetmiş olduğumuz kredi kartı örneğini yapmalısınız. Bunu uygulayarak kredi puanınızı yukarı çekebilir ve ekonomik bir tablo oluşturabilirsiniz.

Tüm kredi kartı işlemlerinizi teker teker ele alın ve ayrıntılı bir şekilde inceleyin. Eğer artık kullanmadığınız bir kredi kartı varsa, bu kartta kesinlikle borcun olmadığına dikkat edin. Çünkü 1 TL bile olsa bu size sorun yaratacaktır.

Banka kredisi çeksin diye kefillik yaptığınız birileri varsa, ödeme durumlarını mutlaka sorun. Çünkü o ödeme yapmadığında direkt olarak siz etkileneceksiniz. Habersiz kalmayın, ödemelerin mutlak takipçisi olun.

Aktif Müşteri Olun

Aktif müşteriler tüm bankalar için potansiyel bir gelir kaynağı olarak ön plana çıkmaktadır. Eğer kredi puanınız düşükse, banka sistemindeki işlemlerinizde ciddi harcamalar ve kazançlar sağlandığı takdirde, kredi alabilirsiniz.

Nakit Akışı

Nakit akışı hayatta neredeyse maddi bakımdan her sorunun üstesinden geldiği gibi, kredi notu konusunda da boy göstermektedir. Hesaplarınız arasındaki nakit akışı, aktif gelir durumunda artış meydana getiren tercihlerden biri olarak ön plana çıkmaktadır.

Aktif gelir durumu, standart olarak bodrosunu almış olduğunuz maaşınızın yanında aynı zamanda hesaba gir – çık yapan paraların toplamı olarak kendini göstermektedir.

Bu durum yükseliş meydana getirdiğinde, kredi puanlamasında da üst seviyelere çıkış yaşanması kaçınılmazdır. Bankanın gözünde nakit akışı hızlı olduğundan dolayı müşterinin önemi çok yüksek oranda artış gösterecektir.

Nakit akışı öyle büyük önem taşıyor ki, bankadan sıra alırken bile en aktif müşteriler kartını okuttuğunda sonradan gelmesine rağmen ilk işlemler arasında yer alabiliyor.

Düşük Miktarlı Kredi Başvuruları

Düşük miktarlı kredi başvurularında çok fazla değerlendirme ve bekletme yaşatmadan direkt olarak onay çıkabiliyor. Sonrasında yapacak olduğunuz düzenli ödemeler ve kredinin kapatılması kredi notunuzu çok büyük oranda yükseltecektir.

Faiz oranlarına dikkat ederek, banka puanınızı yükseltmek amacıyla bu yönteme başvurabilirsiniz. Bu yöntem ve kredi kartı yapacak olduğunuz diğer yöntemlerin tamamından daha etkilidir.

Bloke Teminatı Olan Kredi Kartları Kullanmak

Kredi kartı ödemelerinizi zamanında yapamıyor ve bu konuda sıkıntı çekiyorsanız, bu sorunların size kredi notunda düşüş olarak geri dönmemesi açısından bloke teminatlı kredi kartları kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Bu söz konusu bloke teminatı olan kredi kartları, vadesiz hesabınıza koyacak olduğunuz teminat bedeli sistemi ışığında kredi kartını güvence altına almaktadır. Bu şekilde ödemelerinizi geç yapma, ödeyememe gibi sorunlarda blokeli teminatla güvence altında olduğunuz için kredi notunuzda eksilme meydana gelmez.

Bu tür kredi kartları normal kredi kartlarıyla aynı özellikleri taşımakta olup size hiçbir kısıtlama sunmamaktadır. İndirimli alışveriş imkanı, bonus imkanı gibi tüm özellikler aynıdır.

ÖNEMLİ UYARI! Kredi danışmanı adı altında sizlere ulaşan ve kredi çekeceğinizin bu konuda imkanın var olduğunu söyleyen kişiler sadece dolandırıcıdır. Kredi notu konusunda değinilecek tüm hususlar makalemizde yazan kadardır. Fazlası kesinlikle bulunmamaktadır. Bu yüzden size bu şekilde ulaşan kişilere güvenip, dolandırılmayın!