Bankalardan kredi çekmek istiyorsanız, kredi notunuzun belirli bir oran dahilinde olması gerekmektedir. Eğer belirlenen barajın altındaysanız, çekmek istediğiniz tutar reddedilecektir. Kredi notunuzun barajın üstünde olması ise yine kredi çekmenizin kesin anlamda olduğunu göstermiyor. Bu seferde işin içerisine gelir durumu giriyor. Bu yazımızda sizlere kredi notu barajından bahsedip, aynı zamanda kredi notunuzu yükseltmeye yönelik bilgi aktarımında bulunacağız.

Kredi Notum Kaç Olursa Kredi Çekebilirim?

Kredi not aralığı 0 puandan 1900 puana kadar çıkmaktadır. Eğer önceki zaman diliminde hiçbir banka ile çalışmamış ve ödeme yapmamışsanız kredi notunuz 0 olarak gözükecektir.

Kredi notunuzun 0 olması bankalara göre iyi bir durum değildir. Şimdi kendinizi ön plana alın ve düşünün. Biri sizden borç istiyor fakat siz bu kişinin ödeme yapıp yapmayacağından emin değilsiniz çünkü geçmişte hiçbir al – ver yapılmamış. Doğal olarak borç vermek istemezsiniz. Bankalar da bu şekilde düşündüğünden dolayı kredi puanı 0 olan birine çok nadir kredi vermektedir.

Türkiye ortalamasına bakıldığında kredi ortalaması 1400 olarak ön plana çıkıyor. Eğer kredi notunuz 1.400’den fazlaysa ortalamanın üzerindesiniz ve bu sizin kredi çekme olasılığınızı yüksek oranda artırıyor demektir.

Kredi notunuz 1400’e ne kadar yakınsa, o kadar kötünün iyisisinizdir. Ne kadar 1400’den fazlaysa o kadar da iyisinizdir. Bu kapsamda kredi çekme ihtimalinizi 1400 puandan alabilir, 1400’den azsa çok zor, fazlaysa çok basit diyebiliriz.

Kredi Notumu Nasıl Yükselteceğim?

Tarafımıza gelen sorulara baktığımızda en sık rastladığımız sorulardan biri olan kredi notumu nasıl yükselteceğim? Sorusuna ise verilecek cevaplar çok çeşitlidir.

En çok bilinen yöntem, kredi kartı yöntemidir. Düşük bakiyeli bir kredi kartı alıp, bu kartın ödemelerini düzenli bir şekilde yaparak kredi puanınızda ciddi artışlar yaşayabilir ve ileriye dönük kredi çekme şansınızı artırabilirsiniz.

Başvuru sayısını artırmak, kredi puanınızı düşürecektir. Bu yüzden kredi puanınız çok düşükse, sık sık başvuru yapmayın ve yükseltmeye yönelik düzenli ödeme hareketlerinde  bulunun.

Ayrıca kredi kartınızı limit seviyesinde kesinlikle kullanmayın. Çünkü limit seviyesinde kullanmanız risk oranınızı artıracaktır.