Merhabalar değerli ziyaretçilerimiz. Herhangi bir para ihtiyacı durumunda artık komşumuza, eşimize, dostumuza değil bankalara gidiyoruz ve kredi alıyoruz. Taksitli bir şekilde ödeme imkanı sunan bankalar vade farkı ek faiz ücreti koyarak bizlere para satıyor. Bazen bu bankalardan kredi almak için başvuruda bulunduğumuzda kredimiz onaylanmaz. Bunun birçok sebebi olur. Kredimiz ret yanıtı aldığında banka personeli neden ret aldığına dair açıklama yapmaz ve neden ret alındığı herhangi bir yerden bulunmaz. Bu yüzden reddin birçok sebebi olabilir. Gelin bakalım kredi neden onaylanmaz? nedenleri nelermiş..

  • Kredi Notu Düşükse Onaylanmaz

Eğer kredi notunuz düşükse kredi onaylanmaz. Kredinin ret yanıtı almasının en önde gelen sebeplerinden biri kredi notu düşüklüğüdür. Buna dikkat etmeniz sizin yararınıza olacaktır.  Eğer ödemelerinizi gecikmeli yapmışsanız veya ödeme yapmamışsanız kredi notunuz düşer.

  • Ödenmemiş Kredi Kartı Borcu Varsa Onaylanmaz

Eğer başvuru yaptığınız bankaya ya da başka herhangi bir bankaya günü geçtiği halde ödememiş olduğunuz bir kredi kartı borcunuz bulunuyorsa krediniz ret yiyebilir. Diğer bankalara borcunuzun olup olmadığına bakın. Eğer borcunuz olduğu halde başvuru yaparsanız, alacağınız her ret kredi puanınızı düşürecektir.

  • Vergi Borcu Varsa Onaylanmaz

Eğer devlete vergi borcunuz varsa kredi başvurusu sırasında size engel oluşturacaktır. Kredinizin ret yanıtı alması için vergi borçlarıda etkin rol oynamaktadır.

  • Kredi Notu Sıfırsa Onaylanmaz

Daha önce bankayla ne kredi kartı anlamında nede kredi anlamında herhangi bir şekilde etkileşim yapılmamışsa. Krediniz ret yanıtı alacaktır. Eğer kredi kartı kullanmamış ya da bankayla herhangi bir iş yapmamışsanız düşük limitli bir kredi kartı alıp düzenli ödeme yaparak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

  • Kefil Olduğunuz Borç Varsa Onaylanmaz

Bunu direkt kefil olduğunuz borç olarak algılamayın. Eğer resmi bir borca kefil olduysanız ve borç sahibi ödeme noktasında sorun yaşıyor ödeyemiyorsa sizinde krediniz ret cevabı alacaktır. Bunun sebebi ise borçlunun borcundan kefilinde direkt olarak sorumlu olması olarak öne çıkmaktadır.

  • Ödenmemiş Kredi Borcunuz Varsa Onaylanmaz

Kredi kartı gibi kredi borçlarıda ödenmediği takdirde krediniz ret cevabı alacaktır. O yüzden borcu olan bir krediniz varsa ve siz bu borcu ödeme noktasında gecikme ve sıkıntı yaşıyorsanız kesinlikle yeni bir başvuruda bulunmanızı önermiyoruz.