Günümüzde hemen herkesin cebinde olan kredi kartlarının nakit avans özelliği bulunmasına karşın bazı durumlarda nakit avansın haricinde ek olarak nakit ihtiyacımız olabiliyor. Ancak kredi kartlarında bu nakit avans durumu bir hayli sıkıntılı olmaktadır. Ek faiz uygulaması tüketicinin canını yakarken bu durum için alternatif çözüm yolları aramaya başladılar. Bu durum neticesinde pekte yasal olmayan bazı yollar geliştirildi.

Pek çok kişi kredi kartını nakit paraya çevirme yollarını ararken bir bu sorunun en net cevabını size sunmak için ufak çaplı bir araştırma yaptık. Şimdi gelin isterseniz bunlara bir göz atalım.

Nakit Avans Çekmek

İlk olarak önerebileceğimiz yöntem bankamatikten nakit avans çekmenizdir. Bunu bazı bankalardan taksitli olarak da çekebilirsiniz. Tabi nakit avans çekme özelliğiniz veya nakit avans limitiniz yoksa, aşağıdaki yöntemleri okuyabilirsiniz.

Kuyumcular Aracılığı ile Kredi Kartını Nakit Paraya Çevirme

Bir yerlerde arkadaş çevrenizden mutlaka kredi kartını nakit paraya çevirmenin yollarını işitmişsinizdir. Bu noktada kredi kartını nakit paraya çevirme yolları arasında en çok tercih edilen ve bu işi en iyi şekilde yapan kişiler kuyumculardır. Ancak bu işi yapan kuyumcular öyle bildiğimiz normal kuyumcular değildir. Kuyumcular çarşısında vitrininde altın göremediğiniz kuyumcular kredi kartını nakit paraya çevirme işlemini gerçekleştirmektedir.

Gerçekleştirilen bu işlem yasal bir durum olmadığından ötürü kuyumcu adı altında bu işlemler gerçekleştirilmektedir. Bu tarz işleri yapan kuyumcuları bulmak sanıldığı kadar zor da değildir. Kuyumcular çarşısında dolaşırken ya da çarşıların işlek mağazalarının olduğu bölgede yürürken her an karşınıza çıkabiliyor.

Peki bu kredi kartını nakit paraya çevirme işleminden kuyumcular ne gibi bir kar elde ediyor. Bu sorunun cevabı ise şu şekildedir. Kredi kartını nakit paraya çevirme işlemi neticesinde bu işlemi gerçekleştiren kuyumcu nakit olarak çevirdiğiniz tutar üzerinden genel olarak yüzde 3 oranında bir komisyon almaktadırlar. Eğer nakit olarak çevireceğiniz tutar yüksek rakamlara ulaşıyorsa bu oran yüzde 2.5’e kadar düşebiliyor.

Bu konuda detaylı anlatım yaptığımız Kredi Kartı ile Altın almak konusunda bakıp komisyon ve diğer hususlar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Cep Telefonu Satın Alarak Kredi Kartını Nakit Paraya Çevirme Yolları

Kredi kartınızda bulunan tutarı nakite çevirmenin bir diğer yolu ise bazı cep telefonu satan telefonculara giderek aynı kuyumcularda olduğu gibi komisyon karşılığında kredi katınızdaki tutarı nakit paraya çevirebilirsiniz. Diğer yandan ise bir cep telefonunu kredi kartı ile satın alarak daha kutusunu bile açmadan ortalama 100 TL kadar altına satmak sureti ile küçük bir zarar ile nakit ihtiyacınızı karşılamış olursunuz.

Nakitle Alışveriş Yapacakların Yerine Kartınızı Kullandırmak

Çevrenizde nakit ile alışveriş yapacak kişilere bunu teklif edebilirsiniz. Tanıdığınız birinin internetten veya dışarıdan nakit ile alacağı herhangi bir şeyi, siz kredi kartınızla alıp, ondan parayı alabilirsiniz. Tabi tanıdık biri olmalı ki bunu teklif edebilesiniz.

Fatura ödemelerinde de bunu yapabilirsiniz. Ailenizde veya yakın çevrenizde elektrik, doğalgaz, telefon veya internet gibi faturaları nakit ile ödeyecek kişilerin yerine siz kredi kartınızı çektirip, o kişiden nakit parayı alabilirsiniz.

E Ticaret Sitelerinden Hesap Açarak Kredi Kartını Nakite Çevirme

Bu yöntem e ticaret sitelerince istenmeyen bir yöntemdir. Anlaşıldığı taktirde işlem iptal edilir ve kredi kartınıza ücret iade edilip, hesaplarını bloke edilebilir.

Bu sistem genelde şöyle işliyor; e ticaret sitelerinin herhangi birinden iki adet ayrı ayrı bilgilerle hesap açıp, hesabın birinden, ihtiyacınızın olduğu kadar bir ilan açacaksınız. 1000 TL ihtiyacınız var diyelim. Arkadaşınız 1000 TL + o sitenin aldığı komisyon kadar tutarda bir ürün ilanı açsın. Daha sonra siz de kendi üyelik hesabınız ile o ürünü kredi kartınız ile alın. Daha sonra ürünü satan hesap kargo bilgisi girecek ve bir gün sonra sizde kargo geldi diye onay vereceksiniz.

Daha sonra para ürünü satan kişinin hesabına yatacak. Burada dikkat etmeniz gereken şu noktalar var; ayrı bilgisayarlardan yapın ve soy adınız aynı olmasın. Bu kişi arkadaşınız vs. olabilir. Sizle ilişkilendirilemeyecek birisi olsun.

Esnaflardan Kredi Kartı Çektirip Para Alma

Bu yöntem de biraz can acıtıcı olsa da, zor anlarda ihtiyacınızı karşılamak adına bir çözüm olabilir. Çevrenizde tanıdık veya teklif edebileceğiniz bir esnaf varsa, ondan rica edip, mal almış gibi kart çektirip, karılığında vergi ve giderlerini düşürtüp kalan kısmı talep edebilirsiniz. Tabi komisyon talep ederse de karar size kalmış.

Son olarak şunu demekte fayda var, semeriyle seksene patlayacak hiç bir yöntemi önermiyoruz. Lütfen her zaman için kar – zarar hesabı yapınız.