İyi günler sevgili okurlar. Bu yazımızda sizlere kredi kartınızı nasıl iptal ettirebileceğiniz hususunda en hızlı yöntemlerden bahsedeceğiz. Yazımızı sonuna kadar okumanız, bu konuda bilinçlenmeniz açısından faydanıza olacaktır.

Türkiye’de kredi kartı kullanım oranı çok fazla. Nakit paranız olmadığı durumlarda acil ihtiyaçlarınızda cankurtaran olarak beliren kredi kartları aslında çok faydalı ürünlerdir. Fakat kullanımı aşırıya kaçırırsanız, faydasından çok zararını görürsünüz.

Öyle ki, Türkiye’de milyonları aşan yasal takibe düşmüş kredi kartı borçlusu bulunmaktadır. Bunun temel sebebi, kredi kartını ihtiyaçlar ölçeğinde değil lüks ölçeğinde kullanmaktır. Eğer sizler de kredi kartınızı ihtiyaç ölçeğinde değil, lüks ölçeğinde kullanıyor ve kendinizi kaptırıyorsanız, sizin için en faydalı iş kredi kartını kapatmak olacaktır. Çünkü biriken borçlar, ödeyemeyeceğiniz tutarlar oluştuğunda başınız çok büyük seviyede ağrıyacak, hukuki yönden sıkıntılar yaşayacak ve borçtan dolayı bunalıma gireceksinizdir.

Gelin bu durduramadığımız kredi kartı kullanımını nasıl iptal ettirerek tamamen keseceğimize bakalım.

Kredi Kartımı İptal Ettirmek İstiyorum

Kredi kartını iptal ettirmek için ilk olarak gerekli şart kartın üzerinde 0.10 TL dahi borç olmamasıdır. Yani borcu bulunan bir kredi kartının maalesef iptal işlemini gerçekleştiremezsiniz. Anca borcunuzu 0’ladıktan sonra kapattırabilirsiniz.

Eğer aylık borcunuzu ödemiş ve taksit tutarlarınız kalmışsa yine kapatma işlemini yapamıyorsunuz.

Aynı zamanda borcunuzu öderken 50 kuruş ve 1 TL üzeri ödeme yapmanız makul olacaktır. Çünkü vergidir, faizdir derken bazen kuruşlar hayati önem taşıyabiliyor.

Borcum Var Bu Yüzden Kredi Kartımı İptal Ettiremiyorum

Bu konuda bir çare bulunmaktadır. Bu çare ise borcunuz ölçeğinde ihtiyaç kredisi alıp, ödeyebileceğiniz tutarlara taksitlendirip kredi kartı borcunuzu 0’lamaktır. İhtiyaç kredisi tek kullanımlıktır. Üzerine ek bir para alamazsınız, bundan dolayı harcama yapma ihtimaliniz yoktur. Fakat kredi kartları öyle değildir. Bu yüzden ihtiyaç kredisiyle borcunuzu 0larsınız.

İhtiyaç kredisi haricinde beliren bir diğer yöntem ise, mevcut borcunuzu farklı bir kredi kartına aktarıp, o kartı iptal ettirmektir. Fakat buna pek sağlıklı bir yöntem diyemeyiz.

Önemli: Borç transferi danışmanları gibi ön plana çıkan kişi, kurumlara kesinlikle itham etmeyiniz. Bunu ancak siz, bankayla görüşerek yapabilirsiniz.

Bu Makalemize de Göz Atmayı Unutmayın >> Kredi Kartı Borçları Zamanında Ödenmezse Ne Olur?

En Hızlı Kredi Kartı Kapattırma Yöntemleri

Telefon Bankacılığı İle Kredi Kartı Kapattırma

En hızlı kredi kapattırma yöntemlerinden ilk sırada geleni telefon bankacılığı kullanarak kapatma işleminizi gerçekleştirmektedir. Biraz zorlansanız da, telefonla kredi kartı iptali yapabilirsiniz.

Bankanızın iletişim merkezi numarasını arayarak talebinizi iletebilirsiniz. Talebinizi ilettiğinizde müşteri hizmetlerindeki görevli personel size kapattırmamanız noktasında birçok ikna edici konuşma yapacaktır. Avantajlardan, kampanyalardan, tekrar düzenlemelerden bahsedecektir. Siz dinlemeden iptal ettirmek istediğinizi söyleyin.

Kartınızı neden iptal ettiriyorsunuz gibi bir soru gelirse, buna cevap vermek zorunda değilsiniz. Sadece kartı iptal ettirme noktasında ısrarcı olun.

Telefon bankacılığı ile iptal işleminde çağrıyı yapmadan önce elinize bir kağıt kalem alın. Görüşmeyi yaptığınız saati, günü yazın ve ardından müşteri hizmetleri personeli telefonu açtığında “İyi günler, ben ….. size nasıl yardımcı olabilirim” diyecektir. Görevlinin ismini de yine not alın. Çünkü bazen iptal işlemi gerçekleşemeyebiliyor.

Telefon bankacılığıyla iptal ettirme işlemlerinin en kolayı ise, kayıp çalıntı hattına bağlanıp kartınızın kaybolduğunu ve iptal ettirmek istediğinizi söylemek olacaktır. Banka yeni kart basıp adresinize yollayacaktır. Bu kartı kurye getirdiğinde istemediğiniz belirtip, reddetme hakkınız bulunmaktadır.

Dilekçe ile Kredi Kartı Kapattırma

Kartınızı kapattırmak için en kesin yöntem ise dilekçe yöntemidir. Kartınızın bağlı olduğu bankaya gidip, kapattırmak adına başvuruda bulunmak yapacağınız ilk işlem. Banka şubeleri bu dilekçeyi elden almak istemezlerse, faks ile dilekçe gönderimi yapabilirsiniz.

Kredi Kartı Kapattırma Dilekçesi Nasıl Yazılır

Kredi kartı iptali için yazılacak olan dilekçede;

  1. Banka Adı
  2. Dilekçenin Yazıldığı il ve Bankadaki kredi kartının bulunduğu şube ismi
  3. Tarih
  4. Kredi kartı numarası / son kullanma tarihi ve CVV kodu.
  5. Kimlik ve iletişim bilgileri.

Aynı zamanda dilekçeyle birlikte kimlik fotokopisi de gerekiyor. Dilekçeyi eğer faks yoluyla şubeye iletiyorsanız, gönderim tarihi ve saatini, elden teslim ediyorsanız yine aynı şekilde zamanı not edin ve dilekçenin bir kopyası sizde kalsın.

Örnek Dilekçe:

 

Kredi Kartı Kapattırma Dilekçesi İndir:

BankaEkonomi.Net – Kredi Kartı İptal Dilekçe Örneği (TIKLA İNDİR)