Günümüzde kredi kartı kullanımı çok yaygın bir şekilde kendini göstermektedir. Çok sayıda ödememiz için kredi kartı kullanırken, yine her ay düzenli bir şekilde ödeme yapmak zorunda olduğumuz faturaları da kredi kartıyla ödemeye yönelik sorular ortaya çıkıyor.

Kredi Kartıyla Fatura Ödeme Nasıl Oluyor?

Fatura ödeme seçeneklerinde artık en yaygın olarak kullanılan yöntem kredi kartı aracılığıyla olanı olarak ön plana çıkmakta. Birçok banka fatura sahibi olan firmalarla anlaşıp, kendi müşterisine bu noktada ödeme noktaları oluşturarak kolaylık sağlar. Örnek olarak KEPSAŞ Faturası ödemek istiyorsanız, bazı bankaların sadece ATM’lerinden, bazı bankalarda sadece gişe kanallarından, bazı bankalarda ise otomatik ödemeyle ödeme yapabilirsiniz.

Bankaların anlaşması sonucu meydana gelen bu olay, her yerde geçerli değildir. Çünkü eğer bankaların anlaşması yoksa ödeme de doğal olarak olmayacaktır.

Kullanıcı otomatik ödemeyle fatura ödeme talimatını müşteri olduğu bankaya iletir ve bu konuda bir ödeme aracı belirler. Bu ödeme aracı maaştan otomatik çekim olabilir, kredi kartı olabilir.

Kredi kartı tercihinin yapılması durumunda faturanın son ödeme tarihi geldiği anda kredi kartı içerisinde yer alan kullanılabilir limit, fatura için tahsil edilir. Kart sahibi ise bunu kartın ekstresi kesilip son ödeme tarihi geldiğinde öder.

Kredi Kartıyla Otomatik Ödeme Verme Avantajları

Eğer müşteri kredi kartıyla fatura ödediği tarihi ve kredi kartı ekstresini ayarlayabilirse 45 gün geçtikten sonra ödeme yapmaktadır. Yine başka bir avantaj olarak belirtebileceğimiz bankaların otomatik ödeme kampanyalarını yakalamaktadır. Dönem dönem bankalar 2 veya 3 otomatik ödemenin kredi kartı üzerinden yapılması durumunda ek olarak bonus, para puan, axess puan, chip para tarzında müşterilerine cazip ödüller sunmaktadır. Bu kampanyaları takip ederek kazanç sağlayabilirsiniz.

Kredi Kartıyla Otomatik Ödeme Verme Dezavantajları

Kredi kartıyla otomatik ödeme verme konusunda bazen sorunlar meydana gelebiliyor. Örnek olarak faturanın son ödeme tarihi geldi. Fakat kartınızın limiti dolu. Bu durumda fatura otomatik olarak atlanacak ve faiz, elektrik, su, doğalgaz kesintisi gibi durumlar meydana gelecek. Bazı bankaların iletişim merkezleri limitiniz dolu olduğu için fatura ödenmediğini sizlere SMS yoluyla iletiyor. Fakat bazı bankalar iletmediği için fatura atlıyorsunuz. Bu konuda SMS ile bilgilendirme yapan bankaları tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Yine kredi kartıyla otomatik ödeme durumunda banka masrafı alanlarda bulunuyor. Firma ve banka arasında doğan anlaşmaya istinaden bu tip masrafları alan bankalarla çalışmanız mantıklı değil çünkü fatura tutarından yüksek bir tutar ödeyerek bankaya geri dönüş sağlıyorsunuz.