Geride bıraktığımız yıllar içerisinde yakın bir tarihte taksitli alışveriş noktasında gerçekleşen yasal düzenleme neticesinde kredi kartı ile taksit konusunda bazı sınırlandırmalar gelmişti. Bu noktada kredi kartı ile taksitli altın alışverişine de yasaklama getirilmişti. Fakat bu yasaklamanın ardından altın sektöründe meydana gelen olumsuz gelişmeler ile kuyumcuların nerdeyse iş imkanlarının durması sebebi ile Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu bu husus noktasında yeni bir düzenleme yapma yoluna giderek kredi kartı ile alışveriş noktasında 4 taksite kadar imkan tanımıştır.

Ancak kredi kartı ile altın alımı noktasında ödeme hususunda kolaylık sağlanmasının yanı sıra yatırım için altın alımı noktasında gelen faiz uygulaması ise durumu bir nebze de olsa dezavantaja çevirmektedir. Kredi kartına t4 taksit imkanı ile altın almak isteyen kişilerin genellikle tercihi bilezik yönünde oluyor. bu durumun sebebi ise hem ülkemizde düğün takısı olarak yaygın bir kullanım alanına sahip olması hem de yatırım amaçlı alımlar noktasında bilezik altının iyi bir tercih olmasıdır.

Kuyumcular Kaç Taksit Yapar?

Üst kısımda belirtmiş olduğumuz gibi yasal düzenleme ile izin verilen kredi kartı ile taksitli altın alımı için 4 taksit uygulaması bulunurken bu durum neticesinde bazı kuyumcular bu 4 taksit uygulamasına ek olarak taksitlendirme yapabilme imkanına sahiptir. Bu husus her kuyumcu için geçerli olmayıp herhangi bir yasal tarafı da bulunmamaktadır.

Altın Kaç Taksitle Alınabilir?

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu tarafınca geçtiğimiz yıllarda kredi kartı ile yapılan taksitli alışverişlere büyük oranda kısıtlama getirilmişti. Bu kısıtlamanın özellikle altın piyasası üzerinde oluşturduğu olumsuz etki sebebi ile yine aynı kurum altın alışverişleri için kredi kartlarına 4 taksit seçeneğini tekrardan yürürlüğe koymuştur. Bu 4 taksit seçeneği yasal olan sınırdır. Kanuni açıdan kredi kartı ile altın alışverişinde 4 taksitin üzerinde taksitlendirme yapılması doğru değildir.

Kredi kartı ile taksitli olarak altın alışverişi yapmak istemeniz halinde tercih edeceğiniz kuyumcu büyük önem arz etmektedir. Kredi kartı ile altın alışverişi yapılması halinde bazı kuyumcular ek bir komisyon bedeli uygulayabilir. Bu durum ile karşılaşmamak açısından ödeme noktasına geçmeden önce bu gibi bir uygulamanın olup olmadığını sormanızda fayda vardır.

Kredi Kartı ile Altın Alımında Komisyon Oranı

Normalde kredi kartı ile yapılan hiçbir alışverişte komisyon almak etik olmayıp, yasal bir dayanağı da yoktur. Eskiden, kredi kartının yaygın olmadığı dönemlerde herhangi bir alışverişte kredi kartı uzattığınızda esnaf yüzünü ekşitip, komisyon talep ederdi. Şimdilerde ise sadece kuyumcularda komisyon ile karşılaşabilirsiniz.

Kimi kuyumcular kredi kartı ile yüklü altın aldığınızda komisyon almaz ama, çeyrek altın veya yarım altın gibi ufak altın alımlarında, kar marjları az olduğu için ve bankalar kuyumcudan kredi kartı komisyonu alabileceği için kuyumcular çeyrek altın başına 3 – 5 TL komisyon talep edebiliyorlar.

Kredi Kartı ile Altın Almak Caiz midir?

Bu konu aslında vicdani bir durum olup, fetva almak doğru olmayabilir. Kredi kartı kullanmak, bankadan borç para almak gibidir ama zamanında ödemeniz durumunda faiz ödemezsiniz. zamanında ödemez ekstra faizle bankaya öderseniz burada dini olarak veya vicdani olarak bir sorumluluğunuz olabilir.

Sonuç olarak kredi kartı kullanıyorsanız, altın almak da, marketten bez almak da aynı şeydir.