Dünyada kredi kartı kullanım oranı en yüksek olan ülkelerden biri olan ülkemizde, çok sayıda kredi kartı borçlusu bulunmaktadır. Bu sayı milyonları çok çok aşmıştır. Kredi kartı aslına bakılırsa kullanım amacı doğrultusunda kullanıldığında çok faydalı bir ödeme aracı olsa da, amacı doğrultusunda kullanılmadığında çok büyük riskleri olabiliyor. Öyle ki insanlar düzensiz harcamalardan dolayı borçlarını ödeyemeyecek duruma geldiğinde, yıllarca bunalıma girebiliyor, intihar edebiliyor ve cinnet geçirebiliyor.

Kredi kartı borcunuzu ödeyemiyorsanız bu durumda yapacağınız bir şey var. Oda yapılandırmak. Kredi kartı borçları için 72 aya kadar uzanan yapılandırmalar bulunmaktadır. Bankanızla görüşerek bu yapılandırmalardan faydalanabilirsiniz.

Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım?

Kredi kartınızı ödeyemiyorsanız yapacağınız en sağlıklı yöntem yapılandırmadır. Eğer siz kredi kartı borcunuzu tam 90 gün boyunca ödemez ve banka ihtarlarını dinlemezseniz hakkınızda yasal takip, yani hukuki süreç başlatılacaktır. Bu durumda artık bankayla bir işiniz kalmayacak hukukçularla iş yapacaksınız. O yüzden yasal takibe düşmeden yapılandırmanız sizin için faydalı olacaktır. Aksi takdirde çok büyük sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırması Nasıl Yapılmaktadır?

Kredi kartı yapılandırma kararı almadan önce ilk olarak banka şubesine giderek görevliyle enine boyuna tüm detaylarıyla birlikte görüşmeniz, sizin için faydalı olacaktır. Çünkü bazen yapılandırma, güncel borçtan daha tehlikeli olabiliyor.

Kredi kartı borcunuzu yapılandırma kararı aldıysanız, bankalar sizin için uygun bir faiz oranıyla yapılandırma yapacaktır. Bu mevcut borcunuzu yükseltecektir. Yükseltmemesi mümkün değildir. Çünkü ek bir faiz uygulaması yapılır. Yapılandırma borcunuzu aylık taksitlere bölmek ve ödeyebileceğiniz bir düzeye çekmektir. Yani 10.000 TL olan borcunuzu 300’er TL olarak aylık ödeme diye düşünebilirsiniz. Eğer banka kredi kartı borcunuzu yapılandırırsanız, yapılandırdığınız an itibarıyla kredi kartınız tamamen kullanıma kapatılacaktır.

Kredi Kartı Borcumu Yapılandırdım Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım?

En feci durumlardan biri budur. Eğer kredi kartı borcunuzu yapılandırdığınız halde ödemelerinizi yapamıyorsanız bu felaket demektir. Şimdiye kadar ödediğiniz tutarlar tekrar borcunuza eklenir, kredi kart borcunuz yapılandırma dahilinden çekilir ve faizle birlikte tekrar hesaplanır. Bu durumda içinden çıkılmaz bir hal alırsınız. Bundan dolayı eğer kendinize güveniyorsanız yapılandırma yoluna gidip taahhütname imzalayın. Eğer taahhütname imzalar da ödemezseniz, bu sefer hapis cezasına kadar yolunuz bulunmaktadır.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırmasını Ödedim

Eğer kredi kartı borcu yapılandırmasını tamamen ödediyseniz bankaya gidip, borcunuzu tamamen bitirdiğinize dair bir belge almanız gerekmektedir. Sonrasında ise bu belgeyi KKB’ye götürerek temiz kağıdı almanız gerekiyor. Kredi notunuz bu süreçlere dahil olduğunuz için çok büyük oranda düşüş gösterecektir.

Tekrardan herhangi bir şekilde kredi veya kredi kartı temin edemezsiniz. Bunun için ilk olarak kredi notunuzu yükseltmeniz gerekiyor.

Kredi Kartımı Nasıl İptal Ettirebilirim? En Hızlı Kapatma Yöntemi 2019

Kara Listedekilere Kredi ve Kredi Kartı Veren Bankalar 2019! Yeni Bankalar Eklendi