İyi günler sevgili okurlar. Bu yazımızda sizlere kredi kartı borcunuzu kapatma yolunda yardımda bulunacak ve adım adım borcunuzu kapatacağız. İyice okumanızı ve adımları aklınıza kazımanızı tavsiye ediyorum.

Kredi kartı amacına uygun kullanıldığında çok güzel ve faydalı bir ödeme aracı olarak ön plana çıkmaktadır. Çünkü elinizde nakit olmadığında acil ihtiyaçlarınız için çok güzel bir çözümdür. Fakat harcamalar abartıldığında, kişi ödeyemeyecek duruma geldiğinde çok büyük sorunlar oluşabilir. Bu yüzden ilk olarak harcamalarınızı kontrol etmeyi öğrenmelisiniz ve borçlarınızı yönetmeyi bilmelisiniz.

Kredi Kartı Borcu Kapatma Adımları

Bu başlık altında kredi kartı borcunuzu kapatmak için yapmanız gerekenleri listeleyeceğiz. Başlayalım;

  • Ödemelerinizi düzenli yapın ve sürekli asgari tutarı ödemeyin.

Ödemelerinizi düzenli yapmak zorundasınız. Aksama demek faiz demektir. Yine sürekli asgari tutarı ödemekte faiz işleteceği için borcunuz faizlenecektir. Bankalar en çok asgari tutarı ödeyen müşterileri sever. Neden mi? çünkü siz her asgari ödeme yaptığınızda diğer aya faizli borç eklenir. Ekstrenize bakın ve faizi hesaplayın. Diğer ödemenizde faiz miktarıyla birlikte ödeyebildiğiniz kadar para ödeyin.

  • Borcunuzun olduğu bankayla görüşme yapın

Borcunuzun olduğu bankayla görüşme yapın ve hangi durumda olduğunuzu anlatın. Yani borcunuzu ödeyemiyorsanız ödeyemediğinizi, belirli bir miktar ödeme gücünüz varsa onu banka görevlisine anlatın. Bu durumda size yardım edip edemeyeceklerini sorun. Eğer banka bu konuda bir çalışma yapıyorsa bu çalışmadan yararlanın.

Günümüzde birçok banka belirli vadelerle faiz oranında düşüş yaşatıyor ya da gecikme faizlerini siliyor. Size bu konuda ellerinden gelen yardımı yapıyorlar. Bu konuşmayı kesinlikle gerçekleştirin.

Eğer söz konusu bankayla yıllardır çalışıyorsanız bunu da banka görevlisine söyleyin. Bankalar genel olarak müşterilerin bankayla çalışma sürelerini de hesaba katmaktadır. Banka sizi elinde daha süre tutabilmek adına elinden geleni yapacaktır.

  • Birden çok bankaya kredi kartı borcunuz varsa en yüksek faizliyi ödeyin

Birden çok bankadan kredi kartı almış olabilirsiniz. Bu kredi kartlarının faiz oranlarına bakın. Çünkü bazen kredi kartlarında bankadan bankaya %2-3 oranında faiz değişimi yaşanabiliyor. En yüksek kredi kartı faizi olan banka hangisi örnek veriyorum A bank %12, B Bank %8 uyguluyor. İlk olarak A Bank’a ağırlık verin ve oranın borcunu kapatmaya çalışın.

  • Borç aktarması yapın

Borç aktarması sizin yararınıza ve çok yüksek seviyede avantajınıza olacaktır. Nasıl mı? Borcunuzu %10 oranında uygulanan faizli bir kredi kartından %8 faizli bir kredi kartına aktarmak size nefes aldıracaktır. O yüzden sürekli olarak faiz oranlarını takip edin ve hangisine düşüş varsa hemen borç aktarması yapın.

Borç aktarması konusunda bilgi sahibi değilseniz, banka personellerinden bu konuda bilgi almak sizi bilinçlendirecek ve daha kapsamlı bir şekilde aktarım yapabileceksiniz. Borçlarınızı yeni bir kredi kartıyla kapatmak, borcunuzu çoğaltabilir. O yüzden bu durumda dikkatli davranmanız faydanıza olacaktır.