Merhaba sevgili okurlar. Bu yazımızda sizlere Kredi kartı blokesi ile ilgili bilgi aktarımında bulunacağız. Kredi kartları doğru kullanıldığı takdirde hayatımızda hayati önem taşıyan ödeme araçları olmaktadır. Alışveriş, ödeme, nakit ihtiyacı ve faturaların otomatik ödenmesi gibi birçok konuda yardımcı olan kredi kartları bazen bloke olabilir bu durumda bloke nasıl kalkar ve ne zaman kalkar? Bu soruların cevabını vermeden önce neden Bloke konulduğuna gelin bir bakalım.

Kredi Kartı Blokesi Nedir? Neden Konur?

Kredi kartlarının ödemesini geciktirmiş veya hiç ödememişseniz belirli bir süre sürekli asgari ödeme yapmışsanız bloke konulmaktadır. Aynı zamanda bloke önemsiz bir şey değildir. Kartınıza ilk olarak bloke koyulur. Ardından belirtilen ücret ödenmediği takdirde hukuki süreç başlar ve bu sırada hacze kadar uzanış sergilenebilir. Eğer banka ile taahhütname imzalar ve buna rağmen ödeme yapmazsanız bu durumda hapis cezası alma riskiniz bile var. O yüzden ilk olarak kredi kartı borçlarınızı geciktirmemenizi, 2. olarak kesin suretle bloke edilen kredi kartlarının borcunu hemen ödemenizi öneriyoruz.

Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kalkar?

Kredi kartı blokesinin kalkması ve kullanmaya devam edebilmeniz için üzerinde yer alan tüm borcun faiziyle birlikte bankaya ödenmesi tabiri caizse 0’lanması gerekmektedir. Eğer borcu tamamen ödemezseniz ve kredi kartı üzerinde borç görünürse bu durumda yapılacak herhangi bir şey yoktur. Bloke kaldırılmaz ve süreç daha da ileriye gider.

Kredi Kartı Blokesi Ne Zaman Kalkar?

Kredi kartı blokesi kaldırma zamanı tamamen bankayla alakalıdır. Bazı banka borcunuzu tamamen bitirdikten 30 dakika içerisinde bloke kaldırırken, bazı bankalar ise bu süreci 1-2 aya yayabiliyor. Ama ortalama olarak bir süre vermek gerekirse borcu bitirdiğiniz andan itibaren geçen 24 saatlik süre diyebiliriz. Tabi banka mesai saatleri içerisindeyse.

Kredi kartı blokesi bilgilendirme yazısı bu şekildeydi. Soru, sorun, görüş ve önerilerinizi yazımızın hemen alt bölümünde yer alan yorum bölümünden  bizlere ileterek cevap bulabilirsiniz.