Merhaba sevgili okurlar. Bu yazımızda sizlere Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı ile ilgili bilgi aktarımında bulunacağız. Ek olarak ise ödenmezse ne olur? Kaç ay ödememe hakkımız var gibi birçok konuya değineceğiz. Yazımızı sonuna kadar okuyarak konuyla ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı

Kredi kartları, kullanış amacına uygun olarak kullanılırsa çok güzel ve yararlı ödeme araçlarıdır. Elimizde nakit olmadığında kredi kartıyla alışveriş yapabilir, ödeme günü geldiğinde ise bu borcumuzu ödeyebiliriz. Geçici nakit gibi düşünebilirsiniz. Fakat bazen insanlar tüketim çılgınlığı içerisine girip ödeyemeyeceği düzeyde alışverişler yapmaktadır. Buda ödeme zorluğu, ödeyememe gibi durumlar ortaya çıkarmaktadır.

Kredi kartı asgari ödeme tutarı bu sebepten dolayı ortaya çıkmıştır. İnsanların daha rahat ödeme yapabilmesi ve ödeyememe durumunun ortadan kaldırılması için bankalar tarafından sunulan bir çözümdür. Fakat iyi bir çözüm mü değil mi? BTu önemli bir konu.

Eğer sürekli asgari ödeme yapıyorsanız bu sizin için iyi bir çözüm değil çünkü öteki aya sarkıttığınız her borç için ay ödemesinde faiz alınır ve borcunuz bir bakmışsınız 2’ye katlanmış durumu oluşur. Bu yüzden sadece sıkıntılı, ödeyemeyecek durumlarda olduğunuzda asgari ödeme yapmanızı öneriyoruz.

Asgari Ödeme Tutarı Ödenmezse Ne Olur?

Asgari ödeme tutarı ödenmezse banka standart prosedür neyse onu uygular. İlk olarak kredi kartı borçlusuna bilgilendirme yapılır. “Borcunuzu ödemezseniz, hukuki işlemler başlayacaktır.” Diye. Eğer borç hala ödenmezse banka konuyu avukata devreder. Avukat yine borçluyla iletişime geçer ve borcu ödemesi hususunda uyarıda bulunur. Avukatla borçlu anlaşırsa taahhütname imzalanır ve borç ödenmeye başlanır. Fakat taahhütnamede şöyle bir durum var. Eğer taahhütname imzaladığınız halde borcu ödemezseniz hapse girersiniz. O yüzden borcu ödeyebileceğinizden emin olmadan taahhütname imzalamayın.

Avukatla anlaşamadınız taahhütname de imzalamadınız. Bu durumda konu mahkemeye gider ve hakkınızda dava açılır. Bu dava sonucu haciz işlemleri başlatılır ve haciz gelir. Evinizde yer alan temel ihtiyaç dışındaki tüm eşyalar haciz yoluyla alınabilir.

Yani başınız ağrır. Bu durumda ödemelerinizi geciktirmemenizi, eğer ödemeniz yoksa harcama yaparken çok dikkat etmeli sıcak nakdin refahlığına kapılıp kendinizi kaybetmemenizi tavsiye ediyoruz.