İyi günler sevgili okurlar. Bu yazımızda sizlere kredi kartı asgari ödeme tutarı hesaplamadan bahsedeceğiz. Bilindiği üzere kredi kartları en sıkışık olduğumuz anlarda bize gülümseyen ve kendini kullandırtan icatlardır. Aslında çok yararlı bir araç olarak ön plana çıksa da alışveriş tutkumuzdan dolayı bilinçsiz kullanımlarda baş ağrısı yapmaktadır.

Kredi kartı kullanımında baş ağrıtan en önemli unsurlardan biri ise kredi kartı asgari ödeme tutarını ödeyememe. Peki buradaki asgari ödeme tutarı nedir? nasıl belirlenir?ne kadardır? Gelin bakalım.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Nedir?

Kredi kartı borcunun asgari tutarı demek, borcun son ödeme günü örnek olarak 30 Haziran. 30 Haziran’a kadar ödemeniz gereken minimum tutar demektir. Yani banka size diyor ki;  “1350 TL kredi kart borcunuz var, 30 Haziran’a kadar 200 TL ödemek zorundasınız.”

Kredi kartı borcunuzu tamamen ödemek yerine asgari tutarını ödediğinizde, borç diğer aya devrolur. Fakat aynı tutarıyla değil, faizli tutarıyla devrolmaktadır. Eğer sürekli asgari tutar ödüyorsanız, kredi kartı borç tutarınız kendini 2’ye rahatlıkla katlayacaktır. Bu yüzden sürekli asgari tutar ödemek, iyi bir davranış alışkanlığı değil. Bunların yanında aynı zamanda kredi notuna da etki etmektedir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Belirlenir?

Kredi kartı asgari ödeme tutarı kart limitiniz ölçeğinde belirlenmektedir. Limit fazlaysa, yüzdelik dilim fazla. Düşükse yüzdelik diliminiz düşüktür. Buradaki yüzdelik dilim limitinize göre belirlenir fakat hesaplanırken limitinizden değil borcunuzdan hesaplanır.

Oranlar ;

  • 100 – 15.000 TL Kredi Kartı Limiti İçin Asgari Ödeme Tutarı – %30
  • 15.000 TL – 20.000 TL Kredi Kartı Limiti İçin Asgari Ödeme Tutarı – %35
  • 20.000 TL ve üzeri Kredi Kartı Limiti İçin Asgari Ödeme Tutarı %40

Örnekle anlatacak olursak şöyle diyebiliriz:

Hesap kesim tarihi 17 Kasım 2018, son ödeme tarihi ise 27 Kasım 2018 olan 2000 TL kredi kartı borcunuz bulunuyor. Bu borcun asgari ödeme tutarı 600 TL olarak ön plana çıkacaktır (limit 15.000 TL’ye kadarsa). Yani bu borcu 27 Kasım 2018 tarihide dahil olmak üzere 10 gün içerisinde ödemeniz gerekiyor. 600 TL’yi öderseniz, geriye kalan 1400 TL diğer aya faiziyle birlikte yansıyacaktır.

Kredi Kartı Asgari Tutarı Ödemezsek Ne Olur?

Hemen üst başlıkta verilen örneği tekrardan elimize alalım. 600 TL ödemeniz gerekiyor, fakat son ödeme tarihi geçti ama hala ödemediniz. Ne mi olacak? Hesap kesim tarihi de  dahil olmak üzere ödemediğiniz her gün için akdi faiz adı verilen faiz uygulanacak. 3 aylık süreç boyunca hiç borç ödemesi yapmazsanız, konuyla alakalı banka hukuki işlem başlatacak ve hakkınızda yasal takip resmen başlamış olacaktır.

Ödemediğiniz süre boyunca yasal takibin olup olmaması önemli değil, faiz hala işlemeye devam eder ve sonunda altından kalkamayacağınız çok büyük bir borç yığını oluşur. Bu duruma geldiğinizde maaşınıza, evinize ve banka hesaplarınızca haciz koyulur. Banka parasını tahsil etmek durumunda kalır.

Asgari tutarı ödemediğiniz için yasal takibe düşerseniz, kara listeye alınacak ve borcunuzu tamamen 0 ladıktan 5 yıl süre sonra kredi çekebileceksiniz.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama 2018

Kredi kartının asgari ödeme tutarını hemen 2 başlık üstte belirttiğimiz yüzdelik hesaplamalarla öğrenebilirsiniz.

  • 100 – 15.000 TL Kredi Kartı Limiti İçin Asgari Ödeme Tutarı – %30
  • 15.000 TL – 20.000 TL Kredi Kartı Limiti İçin Asgari Ödeme Tutarı – %35
  • 20.000 TL ve üzeri Kredi Kartı Limiti İçin Asgari Ödeme Tutarı %40

Yani 15.000 TL’den düşük limitli bir kartınız varsa, borcunuzda 1000 TL’ise bu borcun %30u asgari tutardır. Yani 300 TL’dir. Bu şekilde hesaplama gerçekleştirebilirsiniz.