İyi günler sevgili okurlar. Bu yazımızda sizlere kredi ile alınan arabanın satışının mümkün olup olmadığını, yapılabilirse nasıl olacağını anlatacağız. Buyrun makalemize okumaya başlayın 🙂

Günümüzdeki modelli lüks araçlardan çoğu taşıt kredisiyle alınmış araçlar. Çünkü taşıt kredisiyle araba almak, şuanda başvurabileceğiniz en pratik ve kolay yol olarak ön plana çıkıyor. Çok lüks arabaları aylık 2 – 3.000 TL ödeyerek alabiliyorsunuz.

Bütçenize uyan taksitlerle geri ödemelerini gerçekleştirecek olduğunuz araç kredileriyle birikim yapma derdi olmadan, zaman kaybı yaşamadan sadece belirli tutarda faiz ödemesi yaparak araç sahibi oluyorsunuz. Araç sahibi oldunuz, her şey iyi güzel herhangi bir sebepten dolayı bu aracı satmanız gerekiyor? Al işte… Nasıl olacak şimdi bu ?

Taşıt Kredisiyle Alınan Arabanın Satışı Yapılır mı?

Taşıt kredisi kullandığınızda bildiğiniz üzere kredi tamamen bitene kadar, taşıtın üzerinde banka ipoteği bulunur. Yani siz borcu aksatma, ödememe gibi durumlarla karşı karşıya kalırsanız, banka aracı elinizden almaktadır. Bankanın kendini güvenceye alma stili olarak ön plana çıkan ipotek, dediğimiz gibi borcu ödemeden kalkmaz. İpotek kalkmadan da aracın satışı yapılamaz. Yani bu soruya vereceğimiz genel cevap HAYIR olarak ön plana çıkmaktadır. Fakat birkaç önerimiz, bu konuda taktiğimiz bulunuyor.

İpotekli Araç Nasıl Satılır?

–> Öneriler

  • Borcunuzu Kapatmalısınız.

İlk olarak başvuracağınız yöntem borcu kapatmaktır. Yani bankaya olan kredi borcunuzu nakit bir şekilde ödemek ve ipoteği kaldırmaktır. İpotek kalktığı an araç üzerinize direkt olarak geçecek ve her türlü satış işleminde tek söz sahibi siz olacaksınız.

  • Aracın İpotekli Bir Şekilde Borcuyla Satışını Yapabilirsiniz.

Başvurabileceğiniz diğer bir yöntem olarak ön plana çıkan bu olay, kredi borcu ödemeye razı olarak bir alıcı bulmakla başlar. Alıcı, borcun ödenmiş bölümü için size nakit para verir. Yani 70.000 TL kredi çekmişsiniz ve bunun 30.000 TL’sini ödediyseniz, alıcı size 30.000 TL verir ve geri kalan 40.000 TL borcu üstlenir.

Eğer bunu kabul edecek bir kişi bulursanız, kredi borcu devir işlemi yapılabilmektedir. Noter onayıyla karşılıklı imzalanacak olan sözleşmede aracı satın alacak olan kişi, geriye kalan tüm kredi borcunu ödeyecek olduğunu temin eder ve borç bitiminin ardından aracın kendi üstüne olması gerektiğini dile getirir. Aynı şekilde satıcı da bu ifadelerin altına imzasını atar.

Bu makale de konu daha detaylı işlenmiştir. Göz gezdirebilirsiniz >> İpotekli araba satılabilir mi? İpotekli araç nasıl satılır?

Bu 2 yolda ipotekli aracın satışı için tercih edilebilir. Maalesef bu 2 yoldan başka çıkar yol bulunmamaktadır. Eğer durumunuz varsa 1.yönteme başvurmanız sizin açınızdan daha karlı olacaktır. Çünkü kredi faizi olduğu için, aracı alan kişi arabanın piyasasından yukarı para vermek istemeyeceği için sizi zarara uğratacaktır. Fakat ilk yöntemi uygularsanız böyle bir imkanı olmayacaktır.