Kredi Erken Ödeme Cezası Nedir?

Kredi Erken Ödeme Cezası Nedir?

Günümüzde özellikle konut sahibi olmak isteyenler, bir bankadan kredi çekmek zorunda kalıyorlar. Hal böyle olunca kredi erken ödeme cezası da merak edilen konulardan biri haline geliyor. Şimdi herkesin merak ettiği kredi erken ödeme cezası hakkında önemli bilgiler vermek istiyoruz. Kredi erken ödeme cezası diğer adıyla erken kapatma cezası olarak bilinmektedir. Kısa tabirle kredi erken ödeme cezası, kredi alınırken yapılan ödeme palanının dışına çıkılması durumunda bankanın almış olduğu ceza adı altındaki paradır. Örneğin kredinizin son 10 taksitini elinize geçen yüklü bir parayla tek seferde ödemek istiyorsunuz. Bu durumda banka kredilerin taksitlendirmelerinden kazanmış olduğu vade farkını silmek zorunda kalacağından, zarara uğramamak için %2 oranında bir ceza tahsil etmektedir. Şimdi kredi erken ödeme cezası nedir sorusunun cevabını daha detaylı bir şekilde inceleyelim;

Bankalar Neden Kredi Erken Ödeme Cezası Alır?

Kredi çekilen bankaya ödeme planı haricinde yapılan tüm erken ödemelerde ceza kesmesinin nedeni, yeniden yapılandırılan kredilerde faiz oranının yani bankanın kârının düşmesidir. Bu cezayı uygulamaları halinde kredide yaşadıkları zararı dengelemeyi amaçlamaktadırlar. Ayrıca bu uygulama yalnızca ülkemizde değil, Avrupa birliği ülkeleri ve ABD gibi ülkelerde de uygulanmaktadır. Ancak her ülkede uygulama şekli ve tutarı değişiklik göstermektedir. Erken ödeme cezası hangi kredilerde uygulanır diye merak edenler için hemen belirtelim; bu uygulama sadece konut kredilerinde uygulanmaktadır. Konut kredisi dışında çekilen ihtiyaç veya taşıt kredilerinde erken ödeme cezası uygulanmamaktadır.

Erken Ödeme Cezalarında İade Yapılıyor mu?

Kredi erken ödeme cezalarının iadesi ile ilgili son dönemlerde geri verildiğine dair haberler yayınlansa da, bunlara itibar etmemek gerekiyor. Ülkemizde sadece Ankara ve Konya’da açılan iki dava olumlu sonuçlanmış ve iki kişi erken ödeme cezasını geri alabilmiştir. Ancak bu kişilerin paralarını geri almaları, herkesin geri alacağı anlamına gelmemektedir. Yani mahkemelerin verdiği karar genel durumları teşkil etmemektedir. Bu kredilerde bankalar kredi verdikleri müşterilerinden yeniden yapılandırma ve erken ödeme gibi bedelleri önceden belirtmedikleri için ve sonradan talep ettiklerinden dolayı mahkeme bu yönde karar vermiştir.

Kredi Erken Ödeme Cezası Yasal mıdır?

Kredi erken ödeme cezası, 2007 yılının Mart ayında yürürlüğe giren yeni ipotekli konut finansmanı yani Mortgage yasası sonucunda 4077 sayılı kanuna eklenen 10/B maddesinde detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Bu maddeye göre yalnızca sabit faize tabi olan konut kredilerinde, ödeme planlarında daha önceden belirtilmeyen, 1 taksit veya üzeri bedelin vadesinden evvel ödenmesi halinde, ilgili bankalar konut kredisi çeken müşterilerinden %2’yi geçmemek koşuluyla erken ödeme cezası alabilmektedir. Kredi erken ödeme cezası yasal mı yoksa yasal değil mi, bunu öğrenmek için sözleşmenizi kontrol edebilirsiniz. Çünkü bankaların kredi erken ödeme cezasını alabilmeleri için bunu kredi sözleşmelerinde açık bir şekilde belirtmesi gerekmektedir. Sözleşmede belirtilmeyen kredi erken ödeme cezalarının yasal bir hükmü bulunmamaktadır.

Kredi erken ödeme cezalarına günümüzde izin veriliyor. Ancak öte yandan da bazı tüketici haklarını koruyan kuruluşlar tüketicilerin bu cezadan kurtulması için adımlar atıyor. Öyle ki bu konu TBMM’ye kadar taşınmış ve kalkması için yasa teklifi sunulmuştur. Ancak halen olumlu veya olumsuz bir gelişme yaşanmamıştır. Günümüzde erken ödeme cezalarının geri alınması mümkün olmasa da, kaldırılması için sürekli yeni gelişmeler yaşanmaktadır. Eğer kredi erken ödeme cezasını ödemek zorunda kalırsanız unutmayın ki bankanız sizden kalan tutarın en fazla %2’sini ceza olarak kesebilmektedir. %2’nin üzerinde kesilen kredi erken ödeme cezaları için hukuk mücadelesi verebilir ve fazla alınan paranız geri alabilirsiniz.

 

Konumuzdan Başlıklar;

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.