Kredi Derecelendirme Kuruluşları Nedir? Neye Göre Not Verir?

Kredi Derecelendirme Kuruluşları Nedir? Neye Göre Not Verir?

Kredi derecelendirme kuruluşları ara ara haberlerde yada hükumetin ağzından duyduğumuz kuruluşlardır. Peki bu kredi derecelendirme kuruluşları nedir? kimdir? ne iş yaparlar? neye göre not verirler? Tüm bu soruların cevabını yazımızda bulacaksınız.

Kredi Derecelendirme Kuruluşları Nedir?

Genel bir tanımlama yapacak olursak, kredi derecelendirme kuruluşları için şunu diyebiliriz: Tamamen bağımsız olan, borçlunun kredibilitesi yani kredi güvenilirliğini, borçlarını zamanında ve düzenli ödeme oranını ölçmek için kurulan, tarafsız bir şekilde puanlama yapan şirketlerdir. Bu kuruluşları Türkiye’deki bankaların kredi notu olayına benzetebiliriz. Bu kuruluşlar ülkelerin kredi notunu ortaya çıkarır ve yatırım yapan kişiler için çok büyük önem taşır.

En sık duyulan kredi derecelendirme kuruluşları Standart & Poor’s, Moody’s ve Fitch’dir. Bu 3 kuruluş dünyanın en büyük kredi derecelendirme kuruluşlarıdır ve genel olarak verdikleri kredi bilgileri tarafsız, gerçektir.

Kredi derecelendirme kuruluşları şirketlere ve ülkelere birçok çeşitte notlar vererek yatırımcıları yönlendirirler. Yatırımcılar, bu notlara bakarak hangi ülkeye yatırım yapacaklarını ya da yapmayacaklarını belirler. Eğer bu kuruluşlar tarafından verilen not düşükse, yatırımcılar için notu düşük olan ülkeler riskli ülke konumuna girmekte ve yatırım yapmamaktadırlar. Eğer yüksekse, yatırımcılar o ülkeye doğru yönelirler. Son zamanlarda Türkiye’nin notları ise git gide düşüş gösteriyor.

Bu not verilirken birçok standart göz önünde tutulur. Bunlar şu şekildedir;

 • Krediyi geri ödeme alışkanlığı
 • Faiz
 • Verilen kredi sınırı kullanılma oranı
 • Tüketim alışkanlıkları & durumu
 • Mevcut Borç

Kredi Derecelendirme Kuruluşları Güvenilir mi? Tarafsız mı?

Bu konuda herkes farklı bir şey demektedir. Kredi derecelendirme kuruluşları ülke ekonomileri için çok büyük önem taşımaktadır. Eğer bir ülkeye yüksek not vermişlerse, o ülke verilen dönem içerisinde birçok yatırım alabilir ve ülkeye döviz getirir. Eğer düşük not verilmişse, o ülkede ekonomi yönünden geriler, çünkü yatırımcılar ülkeden uzaklaşacaktır.

Tarafsız olup olmadığı yönünde net bir şey diyemeyiz. Fakat her zaman doğru tahminler yapamıyorlar diyebiliriz. Bunun en büyük örneğini şöyle söyleyebilirim. Kısa zaman önce Lehman Brothers’a verilen AAA notu, en yüksek kredi derecelendirme notudur. Fakat firma iflas etti. Bu şekilde hatalar meydana gelebiliyor. Bu yönden yanlı, tarafsız bir şey diyemeyiz. Hata demek istiyorum.

Kredi Derecelendirme Kuruluşları Neye Göre Not Verir?

Kredi derecelendirme kuruluşlarının ne kadar büyük önem taşıdığını belirttik. Peki bu kuruluşlar neye göre değerlendirme yapmaktadır?

Bu kuruluşlar ülkelerin veya şirketlerin kredilerini ele alarak derecelendirme yaparlar. Eğer bir ülkenin kredi çekme sıklığı fazlaysa ve bu kredilerini zamanında ödemiyor, gecikme yapıyorsa kredi notu düşük olacaktır. Yani bankaların kredi notuyla aynı.

Kredi Derecelendirme Kuruluşları Not Anlamları

Türkiye’nin Kredi Notu Ne?

Şuanda Türkiye’nin Kredi Notu S&P tarafından en son 5 Mayıs tarihinde BB”den “BB-/B”ye çekti, görünümü ise negatiften durağana çevirdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Leyla dedi ki:

  Bir gün ülkenin AAA seviyesine gelmesini dileyeceğim de yaşım yetmez

 2. Çetin dedi ki:

  bunlar mı tarafsız kardeşim bırakın ya. Dış güçler dış güçler diyoruzya hep onlar işte bu kuruluşlar. Yalan dolan hep yoksa biz süper gücüz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.