Hangi bankadan kredi alacak olursanız olun hayat sigortanızın krediye dahil edildiğini görürsünüz pek çok kredi tüketicisinin merak ettiği bu konuyu paylaşıyoruz.

Böyle Bir Uygulamanın Zorunluluğu Yoktur!

Gerek bankacılık işlemlerinde gerekse resmi düzenlemelerde böyle bir zorunluluğun olmadığı belirtiliyor. Daha doğrusu böyle bir yasal işlem piyasada yok. Bu sebepten ötürü çoğu zaman bankalar ve kredi tüketicileri arasında problemler çıkabiliyor. Böyle bir zorunluluğunun bulunmadığı için kredi çekerken bunu bir dilekçe ile belirtebilirsiniz dilekçeniz olumsuz sonuçlanırsa tüketici hakları hakem heyetine danışma hakkınız vardır. Diğer bir yönden baktığınızda ise hayat sigortası yapmak kredi açısını geçtiğimizde zaten yapılması gereken bir sigortadır. Arabamıza, evimize, iş yerimize sigorta yaptırırken kendi vücudumuza sağlık sigortası yaptırmıyoruz. Kredi çekerken yaptıracağınız hayat sigortası ileride size ve ailenize büyük avantajlar sağlayabilir.

Hayat Sigortası Yaptırmanın Avantajları

Sonuçta hepimiz insanız ve gün içerisinde başımıza iyi ve kötü olaylar gelme ihtimali çok yüksek örnek olarak bir araba kullanıcısı gün içerisinde en az 1 kaza atlatmaktadır. Hayat sigortası yaptıran bir bireyin başına ölüm veya yaralanma gibi bir olay geldiğinde kredi kullanmışsa bazı resmi uygulamalar ortaya çıkmaktadır.

Bunların en başında halay çeken durum tüketici vefat ederse kredi borcunun en yakın varisi tarafından ödenmesi sağlanır. Bu kişi olarak risk taşıdığı gibi banka içinde büyük risk taşımaktadır.

Hayat Sigortasını İstediğiniz Şirketten Yaptırabilirsiniz

Hayat sigortası yaptırma zorunluluğunuz bulunmadığı gibi bu hayat sigortasını bankanızda yaptırma zorunluluğunuzda bulunmuyor. Fakat istatistiklere baktığımızda ihtiyaç kredisi çeken şahısların %95’i hayat sigortasını bankadan yaptırırken konut kredisi çekenlerin %65’i hayat sigortasını bankadan yaptırmakta. Örnek olarak bir birey kredi çekerken bankadan ona hayat sigortası teklifi geldiğinde o teklifi reddedip daha uygun fiyata başka bir sigorta şirketinden hayat sigortasını yaptırabilir. Bunun için online ortamda sigorta şirketlerinde göz gezip size en uygun olan sigorta şirketini seçebilirsiniz.

Hayat Sigortası Kredi Tutarını Ne Kadar Etkiliyor?

Kredi çekerken yanında gerçekleşen çoğu şeyin bir maliyeti olduğu gibi sigortanın da belirli bir maliyeti vardır burada bizim şu kadar TL maliyeti var dememiz yanlış olur çünkü hayat sigortasının maliyeti yaşa, cinsiyete, kredi miktarı gibi durumlarda değişmektedir.

Konu İçeriği ;

  • Kredi çekerken hayat sigortası mecburi mi
  • Kredi çekerken hayat sigortası şart mı
  • Kredi çekerken hayat sigortası iadesi