Kredi türlerine baktığımızda karşımıza konut, taşıt, arsa gibi birçok tür çıkıyor. Bunların yanında son birkaç yılda çok popülerlik kazanan ihtiyaç kredisi de kendini gösteriyor. Bireyler acil nakit ihtiyaçlarında düşük tutarlarda ihtiyaç kredisi çekebiliyor. Düşük derken, konut ya da taşıta göre düşük. Yoksa 30.000 TL’ye kadar bankadan bankaya değişiklik gösteren kredi imkanı verilmektedir.

Örnek olarak, taşıtların yaşı kredi hususunda önemli. 1998 model bir araba için kredi çekemezsiniz. Diyelim ki bu arabayı alacaksınız fakat nakitiniz yok, bu durumda ihtiyaç kredisine başvurulur. 24 aylık bir ihtiyaç kredisi çektiniz ve aylık olarak düzenlice ödüyorsunuz. Ardından arabayı sattınız ve krediyi kapatmak istediniz bunu yapmak mantıklı mıdır? avantajları ya da dezavantajları nelerdir bunlardan bahsedeceğiz. Yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz.

Krediyi Erken Kapatma İşlemi Nedir?

Krediyi erken kapatma işlemi, uzun vadeli kredileri kalan borç tutarınca tamamen bankaya yatırıp vade derdinden kurtulduktan sonra aylık ödeme yapmamaktır. Kısaca böyle tarif edebiliriz. Örneğe dökecek olursak 24 ay vadeli kredinizin kalan tutarı 12.000 TL siz bankaya 12.000 TL’yi yatırıp 24 ay vadeden kurtulur, aylık ödeme yapmak zorunda kalmazsınız.

Krediyi Erken Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Krediyi erken kapatma işlemini yapmak için ilk olarak krediyi çekmiş olduğunuz bankaya başvuruda bulunmanız gerekiyor. Bu durumda dikkat edilecek birçok konu var, alt başlıklarımızda bunlara değineceğiz. Başvurunuzu yaptıktan sonra banka tarafından sizin kredi borcunuzun kalanı tamamen faiziyle birlikte hesaplanıyor ve ortaya dökülüyor. Sizde bu kalan borcun tamamını eksiksiz bir şekilde öderseniz, krediniz erkenden kapanıyor.

Krediyi Erken Kapatmak Mantıklı mı?

Bu durumda mantıklı ya da mantıksız diye bir konuşma yapmanın mümkünatı yok. Çünkü bu durum bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Neden mi? çünkü her bankanın kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Bazıları kredide indirime giderken, bazıları ise direkt olarak ceza uygulaması yapıp, belirli tutarda da krediye ekleme yaparak ceza parası alıyor. Gelin hep beraber bakalım avantajları ve dezavantajlarına.

Krediyi Erken Kapatma Avantajları

Krediyi erken kapatma avantajları arasında (eğer) kredi sözleşmenizde erken kapatma yapılacağında indirim yer alıyorsa bu çok büyük bir avantajdır. Kalan borcunuz faiziyle birlikte 12.000 TL ise erken kapatma indirimi uygulandığı takdirde örnek 10.000 TL ödeyerek kredinizi kapatabilirsiniz. Ayrıca indirim uygulanmasa dahi, kredinizi erken kapatmanız, aylık olarak elinize geçecek parada artış meydana gelmesi demektir. Buda direkt olarak yaşam kalitenizi artıracak, “kredinin ödemesi geldi ne yapacağım”, “kredi bu ay eksik çıktı, nerden toplayacağım” gibi dertleriniz olmadan yaşamınıza devam edeceksiniz.

Krediyi Erken Kapatma Dezavantajları

Krediyi erken kapatmanın tek bir dezavantajı var oda ceza. Eğer bankanız erken kapatma konusunda ceza uygulayan bir bankaysa, bu durumda kapatmanız bence mantıklı değil. Çünkü 12.000 TL’lik krediyi kapatmak için (örnek) 14.000 TL ödeyeceksinizdir. Zaten 12.000 TL’lik kredi faiziyle bu tutara gelmiştir, birde üstüne 2.000 TL daha eklenince kredi tutarı daha faiz ödemiş gibi bir şey olursunuz. Bundan dolayı bankanızla görüşmeden kapatma işlemi yapmayın, eğer banka cezanın olduğunu size söylerse kesinlikle kabul etmeyin.

Krediyi Erken Kapatma Cezası Var mı?

Krediyi erken kapatma cezası bankadan bankaya değişir. Bu bankada var şu bankada yok diyemeyiz. Sorup, soruşturup öyle bilgi almanız gerekiyor.

Tüm sorularınızı yorum bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz. 24 saat içerisinde sorularınıza direkt olarak yanıt gelecektir.