İyi günler sevgili okurlar. Bu yazımızda sizlere yapılandırılan kredi borcu ödenmezse ne olur? Sorusu üzerinden bilgi aktarımında bulunacağız. Bilindiği gibi Türkiye’de çok sayıda kredi kartı ve kredi mağduru bulunmaktadır. Bu mağdurların sayısı milyonu aşmıştır. Herhangi bir sebepten dolayı kredi ya kredi kartı borcunu ödeyemeyen bireyler, yasal takibe, oradan hacze kadar düşmektedir. Çıkan aflardan yararlanılırsa bu sefer, yapılandırma işlemi başlamaktadır.

Kredi Yapılandırması Nedir?

Herhangi bir ihtiyaç sonucu bankadan taksitli bir şekilde alınan kredilerin ya da kullanmak üzere alınan kredi kartının ödemelerinde sorunlar meydana gelirse yapılandırma süreci başlayabilir. Yapılandırma kararı vermeden önce enine boyuna iyice bir araştırma ve sonuç çıkarmak lazım gelmektedir.

Kredi ödemelerinizi ele alın. Ödemeleri geç mi yapıyorsunuz, yoksa ödeyemiyor musunuz. Ya da ödeyemeyecek duruma gelip kıt kanaat mi ödüyorsunuz? Aylık gelir ve giderlerden sonra ortaya çıkan net para ne? Bu tüm soruları ele alıp, kredi yapılandırmasındaki tutarları da düşünüp karar vermek en mantıklısı.

Düşündünüz, değerlendirmeleri yaptınız ve sonuç olarak ne yaparsanız yapın yapılandırma yoluna gitmek zorunda olduğunuzu gördünüz. Bu durumda bankayla görüşmeli ve borcu tekrar düzenleyebilir, ödeme kolaylığı elde edebilirsiniz. Bu şekilde sıkıntılı süreçten çıkarak rahat bir nefes alabilirsiniz.

Yazıldığı ya da okunduğu kadar kolay olmayan bu kredi yapılandırması 2 konu eşiğinde değerlendirme altına alınmaktadır. İlk konu kredi taşıma olarak ön plana çıkmaktadır. Kredi taşıma hususu da yapılandırma olarak görülebilir fakat tamı tamına bir yapılandırma değildir, tüm koşulları kapsamamaktadır.

Hemen bu makalemizden başka bankaya taşımayla ilgili tüm bilgileri edinebilirsiniz.

>> Konut Kredisini Başka Bankaya Taşıma

Kredi Yapılandırması Şartları Nelerdir?

Eğer kredi veya kredi kartı borcunuzu ödeyemiyorsanız ya da ödeyemeyecek durumdaysanız, artı olarak birde üst üste 3 aylık ödeme sürecini kaçırmışsanız yapılandırma seçeneğine başvurabilirsiniz. Bu noktaya geldiyseniz zaten avukatlık ve yasal takip aşamasındasınızdır demektir.

Şartı yok, yasal takip sürecinde olmak yetiyor.

Avukat tarafından gerekli bilgilendirme yapılır. Yapılandırma yapıldıktan sonra ödemelerinizi aksatmadan kesinlikle ödemelisiniz. Eğer ödeme yapmazsanız ve taahhütname altına imza atmışsanız, hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Ödeme gücünüzün her ne olursa olsun olmayacağına inanıyorsanız, taahhütnameye imza atmayın.

Kredi Borcumu Yapılandırdım Ödeyemiyorum Ne Olur?

Bankadan aldığınız kredi ya da kredi kartlarının ödemelerine çok dikkat etmelisiniz. Çünkü yapılandırılan ödemelerde şöyle bir şart bulunmaktadır.

“Yapılandırma sonucunda tek bir taksit bile gecikirse ya da ödenmezse yapılandırma iptal olur. İptal olmasıyla birlikte borcunuz eski haline döner ve o güne kadar ödenen tüm paralar sıfırlanır.”

Bundan dolayı ödeme konusunda çok daha büyük sıkıntılar yaşarsınız. Eğer kredi veya kredi kartı ödemenizi yapılandırma dahiline aldırdıysanız tekrar söylüyoruz çok dikkat edin. Lütfen…

Eğer yapılandırmayı ödeyemeyecek durumdaysanız, ödemeyi geciktirmeden önce ilk olarak bankaya gidip durumunuzu banka personeline anlatmalısınız. Ama bu işlemi yapılandırma ödemesini geciktirmeden yapmalısınız.

Eğer avukat tarafından taahütname imzalamışsanız, direkt olarak hapis cezası alırsınız baştan söyleyim. Hapis cezası almanızın yanı sıra, çıktığınızda borcunuzda herhangi bir düşüş olmaz. Tekrar aynı tutar üzerinden devam edersiniz. O yüzden kendinize güvenmiyorsanız kesin suretle taahhütname imzalamayın.