Kredi Borcumu Ödeyemiyorum Hapse Girer miyim?

Kredi Borcumu Ödeyemiyorum Hapse Girer miyim?

Tüketiciler ihtiyaçları doğrultusunda acil nakit arayışı içerisinde bankalardan kredi almaktadır. 20.000 TL’ye alınan bir kredi bankaya aylık olarak ortalama 48 ayda 700 küsür TL olarak ödenmektedir. Ödemelerin aksaması veya hiç yapılmaması durumunda ise banka verdiği parayı almak için binbir çeşit yola başvurmakta olup, eninde sonunda bir şekilde parasını almaktadır.

Başvurduğu yöntemlerden birisi ise hukuk diyebiliriz. Banka avukatları tarafından başınızı ağrıtacak birçok şey yapılabilir. Bunların tamamını yazımızı sonuna kadar okuduğunuzda göreceksiniz.

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi borcu ödemenizi geciktirdiniz. Banka size bilgilendirme SMS’leri gönderir. Bu mesajlara rağmen hala ödeme yapmıyorsanız banka personeli tarafından sık bir şekilde aranır ve defalarca borcunuzu ödemeniz hatırlatılır. 3 ay boyunca tek bir kuruş bankaya para ödemediniz, hiçbir telefon çağrısını açmadınız ve yine hiçbir şekilde SMS’leri dikkate almadınız. Bankanın bu durumda tek çıkar yolu avukat olarak ön plana çıkıyor.

Avukat size bir şekilde ulaşır (genel olarak telefondan) ve size borcunuzu ödeyeceğinizi ya da ödemeyeceğinizi sorar. Eğer borcunuzu ödeyip ödemeyeceğinizi sorduğunda avukata ödeyeceğiniz yönünde bir yanıt verirseniz, avukatlık masraflarında düşüklük olacağını sizlere iletir. Eğer ödemeyeceğinizi iletirseniz bu durumda avukat hukuki her yola başvuracaktır.

Haciz, hapis gibi birçok şeyle sizin üstünüze gelecek ve sizi korkutacaktır. Eğer gerçekten zor durumda kaldığınız için banka borçlarınızı ödeyemiyorsanız bu durum sizi bunalıma, intihara ve cinnete itebilir. Bu yüzden soğukkanlılığınızı koruyup durumu anlatmalısınız. Bir ihtimal kolaylık yapabilir fakat hiçbir kolaylık yapmadığını düşünelim biz.

3 aydan sonra banka tarafından yasal takibe alınır ve mahkeme yoluna taşınırsınız. İlk olarak avukat hacze değer bir eşyanız var mı diye keşfe gelir. Artık yeni çıkan kanunla birlikte her eşya haciz kapsamında yer almıyor. Fazlalık olan, yaşam kalitesini düşürmeyecek eşyalar haciz kapsamına giriyor. Nasıl mı? Örnek veriyorum sizin evinizde bir adet televizyon, bir adet buzdolabı var bunlara avukat kesinlikle dokunamaz. Çünkü bu temel ihtiyaçlar kategorisine giriyor.

Fakat televizyondan 2 tane, buzdolabından 2 tane varsa, avukatın haciz çerçevesinde bunlardan birer tanesini alma hakkı vardır. Yani bu durumda eğer avukat evinize gelecekse, fazlalıkları komşunuza koymaya ya da dışarıya saklamaya çalışın.

Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var mı 2018?

Artık can alıcı nokta olarak ön plana çıkan ve merakla beklediğiniz konuya hapis cezasına girelim ve sizi bu konuda bilgilendirelim. Banka ile geçen tüm süreci anladığınızı varsayıyorum. İhtarnamenin ardından ödeme yapılmadığı zaman dosya avukata veriliyor, bankadan size bilgilendirme SMS’i gelir. Sizi birkaç gün içerisinde ararlar.

Aramalarda avukatın üslubu eğer sizi rahatsız ediyorsa ve üstünüze kötü bir üslupla geliyorsa avukat hem baroya hem de savcılığıa şikayet edebilirsiniz. Ekonomide iflas etme diye bir kavram vardır. Siz bi yönden iflas etmiş sayılırsınız ve bu durumda utanılacak, kırılacak hiçbir şey yok.  Bundan dolayı avukatın üslubu bu hususta çok önemli.

Kredi borcundan dolayı hapis cezası diye bir şey yok. Yani sizin kredi borcunuz var diye, sizi alıp kimse hapse sürükleyemez. Canınızı sıkmayın, içiniz rahat olsun.

Hapis Cezası Kalktı mı?

Hapis cezası kalkmadı. Sadece şöyle bir durum var. Borç sebebiyle size bir taahhütname imzalatılır ve bu bölgede yer alan ödemeleri yapmazsanız hapis kararı çıkarılır.

Size icra dairesinde bulunan icra memuru önünde bir taahhütname imzalatmaları lazım. Bu söz konusu taahhütname borcumu ödeyeceğim diyerek imzaladığınız bir şeydir. Uymadığınız takdirde hapis durumu olabilir, ama imza atmadıysanız korkacağınız hiçbir şey yok. Kesinlikle hapislik bir durum meydana gelemez.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.