Kredi ve kredi kartı borçları, çoğu kişinin derdidir. Bilindiği üzere bankalar ödenmeyen borçlar konusunda çok hassastırlar. Bundan dolayı da 2-3 ödeme geciktiği takdirde hemen işlemleri avukata yönlendirirler. Banka avukatları bu konuda çok titiz davranmakta ve müşterileri ödemeleri konusunda korkutmaktadır. Bu yazımızda siz sevgili okurlarımıza, kredi kartı borcu ödenmediği takdirde eve haciz gelip gelmeyeceğinden bahsedeceğiz.

Günümüzde kredi çekmek çok kolay. Belirli bir zaman sigortalı bir işte çalışmak, geçmişte kredi notunun düşük olmaması kredi çekmek için yeterli. Ardından başvuruda bulunarak maaşınıza oranlı bir tutarda kredi sahibi olabiliyorsunuz. Durum buraya kadar çok basit bir şekilde ilerliyor.

Krediyi çektikten sonra ödemeleriniz başlıyor ve ödemelerde sıkıntı yaşıyorsunuz. Bu konuda aklınızdaki soruları makalenin sonuna kadar tamamen aydınlatmış olacağız.

Kredi Borcundan Dolayı Haciz Gelir mi?

Herhangi bir ihtiyaçtan dolayı (ev – araba) kredi alma arzunuz var. Krediyi aldınız, her şey yolunda gidiyor bir aksaklık yok. Bir de noldu? İşten ayrıldınız, borçlarınız çoğaldı sıkıntıya düştünüz. Bu durumda ödemeler yavaş yavaş aksamaya ve sonunda durma noktasına gelecek. İşte tam bu durumdaysanız haciz gelip gelmeyeceğini iyi dinleyin.

Kredi borcunuzu geciktirdiğinizde banka tarafından bilgilendirme SMS’i alırsınız. Son ödeme tarihiniz bu SMS’te yer almaktadır. Eğer borcu bu son ödeme tarihine kadar hala ödeyemezsiniz mesajlar teker teker gelmeye devam eder, aramalar sürer. Borcunuzu toplamda 3 ay art arda ödeyemediniz ve borç birikti. Aramalar ve mesajlar hızlanır siz hala ödeyemiyorsunuz. 3 ay bittikten sonra kredi taksitlerinizde herhangi bir değişiklik yok ödenmemeye devam ediyorsa, bu sefer yasal takibe alınırsınız.  Yani banka borcunuzu ödemediğiniz için sizi avukata verir ve bundan sonra işiniz hukuki olarak devam eder.

Kredi borcunuzu ödemediğiniz için banka tarafından tüm dosyalar avukata gönderilir. İlk olarak avukat tarafından özel olarak aranır ve borcu ödeyip ödeyemeyeceğiniz noktasında soru yöneltilir. Ödemeniz halinde, avukatlık masraflarında indirim yapılacağı, ödememeniz halinde ise evinize avukat tarafından haciz amaçlı bir keşif gönderilir. Bu keşif, bizzat avukat tarafından da yapılabilir, yardımcıları tarafından da.

Keşif beraberinde hacze değer bir malın var olup olmadığına ve kişinin hacze yönelik hassasiyetine göz atılır. Yani hacizden dolayı yaşam kalitesinde meydana bir düşüş gelip gelmeyeceği incelemenin temel unsuru olarak ön plana çıkar.

Eğer evde 2 buzdolabı, 2 televizyon varsa bunlardan birer tanesi hacze değer mal olabilir. Ama evde temel ihtiyaçlarınızdan birer tane varsa, bunlar kesinlikle hacze konu olamaz. Ama banka hesaplarınıza ve maaşınıza el koyulur.

Meydana gelen intiharlar, cinnetler sonucunda değişen yasalar eşiğinde kredi borcu yüzünden haciz gelmemekte. Banka avukatları haciz konusunu bireylere blöf amacıyla açmaktadır. Yani borcunuzu ödemediğiniz için, ödesin diye sizi korkuturlar. Çünkü haciz, rezil olmaktır. Çünkü haciz korkulu rüyadır diyebiliriz. Bu duruma düşmemek adına bir şekilde borç ödenir. Avukat da bunu bildiği için koz olarak kullanmaktadır.

Bu süreç tamamlandı. Hala borcunuzu ödemediniz. Hacizden kurtulmanın yolları aranmaktadır. En sık karşılaşılan kurtulma yöntemi, evli olanların anlaşmalı bir şekilde boşanarak ev haczinden kurtulmak istemeleri olarak ön plana çıkmaktadır. Ama bu yöntem, avukatlar tarafından bilindiği için, yapılan işlemden dolayı büyük belalarla karşı karşıya gelebilirsiniz.

Kredi Borcu Yasal Süreç Nasıl İlerler? Neler Olur?

Kredi borcunuzu 3 ay boyunca tek bir taksit halinde bile ödemediğiniz durumda yasal takibe düşersiniz. Bu süreç 3 ay sonunda başlar. Merkez Bankası Kara Listesi’ne bu durumda direkt olarak girersiniz.

Yasal takip süresine gelmeden önce borcunuzu ödemek için size 90 gün tanınmaktadır. Eğer 90 günlük süreç içerisinde borcunuzu kapatırsanız ödeyeceğiniz tutar sadece gecikme faizidir.

Devamındaki süreç de yine yukarıda yazdığımız gibi işler. Hukuki sürecin başlamasıyla birlikte avukatlar devreye girer. Merkez Bankası Kara Listesi’ne girdikten sonra, kredi siciliniz direkt kırmızı çizgi yer. 5 yıl boyunca tek bir bankadan kredi alamayacağınız gibi, tüm banka hesaplarınız bloke edilir ve maaşınızın belirli bir kısmı kesilir.

İş hacze geldiğinde, banka ilk olarak maaşınızın çeyreğine el koyar. Patronunuz bu durumda her ay düzenli bir şekilde icra müdürlüğüne maaşın çeyreğini yatırmak zorundadır.

Banka Haczinden Nasıl Kurtulurum?

Ödemeniz yapmadınız ve haciz durumuna geldiniz. Nasıl kurtulacaksınız?

  • Maaş Haczi – Kredi borcunuzu ödemediğinizde ve maaş haczine kadar iş uzadığında pek bir yapacak şey bulunmuyor. Maaş haczinin önüne geçmek adına patronunuzla görüşüp, sizi kağıt üzerinde işten çıkarmasını talep edebilirsiniz. Yasal yol değildir, ama çare olabilir.
  • Ev Haczi – Maaç haczi yapamayan banka bu sefer ev haczine diretecektir. Ev haczinin önüne geçebilmek için de eşinizden anlaşmalı bir şekilde boşanabilirsiniz. Yasal takip süreci başladığı anda hızlı bir şekilde boşanma işlemini gerçekleştirirseniz, bu durumda haciz memurları evinize gelmeyecektir. Fakat bu boşanma işinde bir açık verirseniz, bu durumda başınız çok ağrır.
  • Banka Hesapları – Yasal takip başlar başlamaz banka hesaplarınızda ki tüm paralar çekilecektir. Bundan dolayı kesinlikle yasal takip başlamadan hesaplarınızı boşaltmalısınız.
  • Araç Haczi – Haciz süreci başladığında haciz koyulacak bir şey aranır. Bu durumda borçlu kişiler, evini, arabasını, arsasını ve daha birçok mal varlığını güvendiklerine devretmektedir.

Yazımız bu kadar. Sorularınızı ve isteklerinizi yorum bölümünden bizlere ulaştırarak destek alabilirsiniz. Yorumlarınıza cevaplar en geç 24 saat içerisinde gelecektir.