İyi günler sevgili okurlar. Bu yazımızda sizlere kredi borcunu öderken işsiz kalanlar için bilgilendirmeler yapacağız. Eğer sizler de kredi borcu öderken işsiz kalanlar listesindeyseniz, bu yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz.

Kredi Borcumu Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım?

İlk olarak bu hususta düşünmeniz gereken şey kredi borcunu ödeyemediğiniz için ne yapmanız gerektiği olarak ön plana çıkacaktır. Bankaya aylık olarak 300 TL taksitle ödeme yapıyorsunuz diyelim. Bunu 1 ay aksattınız, 2 ay aksattınız ve son olarak 3 ay aksattınız ve yasal takip sürecine başladınız. Bu durumda yapacak bir şeyiniz yok, avukatla uzlaşma yoluna gidip yeni bir ödeme planı oluşturmalısınız.

Ama daha yasal takip durumuna gelmediniz, fakat yavaştan aksamalar başladı. Bu durumda bankayla görüşmenizde fayda var. Çünkü şuanda Türkiye’de çoğu banka, borç erteleme işlemi yapmaktadır. Yani siz yeni bir iş bulana kadar borcunuz ertelenebilir. Bu imkanın var olup olmadığını sorun ve alacağınız cevap doğrultusunda çözüm önerileri üretmeye başlayın. Eğer böyle bir işlem mümkünse, hızlı bir şekilde tekrar iş bulmaya çalışın. Eğer değilse, bu sefer soğukkanlı olmalı, kafaya takmamalı ve bunalıma girmemelisiniz.

Yeni bir iş aramaya tüm motivasyonunuzla devam edip, bir iş bulduktan sonra kredi borçlarınızı zamanında ödemeye başlamalısınız. Çünkü kafanızı taktıkça daha da bunalıma girecek ve bunun sonucunda intihar, cinnet gibi ruh problemlerine sürüklenebilirsiniz. Bu yüzden sakin…

Kredi Borcumu Öderken İşsiz Kaldım Ne Olur?

Kredi borcunuzu öderken işsiz kaldıysanız ve ödemeleriniz aksıyorsa ben size direkt olarak süreçten bahsedeyim.

20000 TL gibi bir kredi borcunuz bulunuyor ve bu kredi borcunuzu aylık 700 TL gibi bir fiyatla düzenli bir şekilde ödüyorsunuz. İşten çıktınız ya da çıkarıldınız ve ödemeler aksamaya başladı. Adım adım yazıyorum.,

Daha detaylı bilgi için diğer yazımıza da bakabilirsiniz >> Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

  1. İlk olarak banka sizi arayarak, ödemelerinizi aksatmanız veya hiç ödeme yapmamanız durumunda neler olabileceğinizi söyler. Sık sık SMS ve çağrı yapar.
  2. Borç aksatma süreniz 3 dönemi geçtiği saniye itibarıyla banka tarafından avukata sevk edilirsiniz ve tüm dosyalarınız avukata verilir.
  3. Dosyalar avukatın eline geçtikten sonra avukat size geri dönüş yapar ve uzlaşma yapıp yapmayacağınızı sorar. Eğer siz güzel bir ödeme kolaylığı yaparlarsa ödeyeceğiniz, aksi takdirde ödemeyeceğinizi söylerseniz, avukat size borcunuzu ödemeniz için gerekli yardımı yapacaktır.
  4. Fakat ödemeyeceğinizi söylerseniz, bu sefer direkt olarak mahkemeye taşınacaksınız ve evinize haciz memurları gelecek. Eğer hacze değer bir şey varsa borcunuzdan düşecek şekilde bunlar alınacak. (Yeni çıkan kanunla temel ihtiyaçlar değil fazlalıklar alınıyor. Örnek 2 televizyon, 2 çamaşır makinesi varsa 1’er tanesi alınıyor. Aksi takdirde hiçbir şey alamıyorlar)
  5. Ödemediğiniz durumda avukat tarafından her gün rahatsız edilebilirsiniz ve blöflere maruz kalabilirsiniz. Ne gibi blöf diyecek olursanız şöyle diyebilirim: Ödemezsen hapse gireceksin tarzında. Siz bu blöfe sakın inanmayın. Çünkü kredi borcu yüzünden hapse girmeniz için avukat tarafından verilen taahhütnameyi imzalamış olmanız lazım. Eğer böyle bir şey imzalamadıysanız hiçbir blöfe inanmayın ve borcunuzu ödemek için yeni yollar geliştirin.
  6. Yeni bir işe girerseniz ve sigortanız yapılırsa yasal takip sürecinde olduğunuz için maaşınızın 1/4’lik bölümüne el koyulacak, banka hesaplarınız tamamen bloke edilecektir.

Kredi borcu ödenmezse başınıza gelecekler bu şekilde sıralanabilir. Aklınıza takılan her türlü soru, görüş ve öneriyi bizlerle yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.