Krediler genel olarak bakıldığında konut, taşıt, arsa gibi yüksek maliyetli varlık alımları için direkt nakit para sağladığından dolayı kullanılmakta. Bunların yanında aynı zamanda popülerliği diğerlerini geçen ihtiyaç kredisi türü ön plana çıkıyor. Bankadan bankaya değişiklik göstermekte olan ihtiyaç kredisini 30.000 TL’ye kadar rahatlıkla çekebiliyorsunuz. (Tabi şartlar karşılanıyorsa).

Aynı zamanda ihtiyaç kredisi alırken, konut ya da taşıt kredisi gibi sıkıntılı bir süreç yok. Kredi notunuz ve belgelenebilir geliriniz yeterli seviyede olsun yeterli oluyor. Direkt olarak krediniz tarafınıza veriliyor. Aynı zamanda her bankada farklı olmak üzere 48 aya kadar vade imkanı sunulan ihtiyaç kredisi, insanlara çok cazip geliyor.

48 aylık vadeyle bir ihtiyaç kredisi çektiniz ve artık taksit ödemekten sıkıldınız. Bu durumda 48 aydan daha önce kredinizi kapatmanız mümkün. Bu makalemizde siz sevgili okurlarımıza erken ihtiyaç kredisi kapatmanın nasıl olacağını, herhangi bir maddi yükümlüğünün var olup olmadığını anlatacağız ve kafanızda var olan soru işaretlerini tamamen ortadan kaldıracağız. Dikkatli okumanızı tavsiye ediyorum.

Kredi Borcunu Erken Kapatma İşlemi

Yazımızın başında da aktardığımız gibi, çok sayıda insan ihtiyaç kredisi alıyor ve artık taksit ödemekten sıkılıp erkenden kapatmak istiyor. 48 aylık vadeyle aldığınız bir krediyi daha erken kapatma imkanınız var. Bu durumda 48 ay boyunca aylık taksit ödemenize gerek kalmıyor. Ya da birleştirme işlemi yaparsanız, yeni bir kredi açılıyor ve eski kredileriniz erken kapanıp vade de düşüş yapılıyor. Yani 48 ayken 12 aya düşürebiliyor. Ayrıca bu işlem, faiz oranında düşüş meydana getirebiliyor ve bu durumda kredi masrafları azalabiliyor.

Kredi Borcunu Nasıl Erken Kapatırım?

Çektiğiniz krediyi vadesinden önce kapatmak istiyorsanız, bankaya bu isteğinizi ileten bir başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru işlemlerini tamamladıktan sonra kalan kredi borcunuz faiziyle birlikte hesaplanır ve bu miktarı tamamen ödemeniz durumunda krediniz kapanır. Ancak bazı durumlarda banka politikasına göre erken kapatma indirimi veya cezası uygulanabiliyor. Bu sizin kredi esnasında imzaladığınız sözleşmede yer almaktadır. Bu yüzden kredinizi erken kapatmadan önce bankayla konuşup, ceza mı indirim mi yapılacağını öğrenmenizi tavsiye ediyoruz.

Kredi Borcunu Erken Kapatınca Ceza Var mı?

Çektiğiniz krediyi vadesinden erken sürede kapatırken indirim de uygulanabilir ceza da, bu sözleşmenizde ayrıntılı bir şekilde yer almaktadır. Banka sizden ceza isteyebilir bu isteme yetkisi ise bankaya “Tüketici Kredisinde Erken Ödeme İndirimi ve Kredinin Yıllık Maliyet Oranını Hesaplama Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmelik” adı altında verilmiştir.

Fakat bankayla görüşmeden ceza mı indirim mi uygulanacağını bilemezsiniz. Bu yüzden bankayla görüşmek bu durumda en sağlıklısı olarak ön plana çıkıyor. İlk olarak telefon bankacılığından, yeterli bilgi alamazsanız şubeden destek alabilirsiniz.