Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Ülkemizde bir çok vatandaşımız farklı sebeplerle kredi çekmeye yönleniyor ve araştırma yapmaya başlıyor. Asıl olan araştırmaların en başında gelecek bu konu krediyi çekmeden önce kredi borcunuzu ödemezseniz ne olur başlığı ilk araştırmanız gereken konudur. Eğer borcunuzu ödeyemediğinizde olacak şeylerin bilincinde olursanız ayağınızı da yorganınıza göre uzatırsınız. Kredi borcunu ödeyemeyenler bir çok soru ile karşı karşıya kalmakla birlikte en çok sordukları soru ……… Ne olur tarzındadır. Biz de bu ne olur sorularını derleyip toplayıp sizlere sunduk.

Kredi Borcunuzu Ödemezseniz Ne Olur?

Gerekli uyarılar yapıldığı halde hala borcunuzu ödememişseniz neler olacağını hemen anlatalım. Kredi borcunuzu geciktirmeniz durumunda kredi notunuz düşer fakat 90 gün boyunca hiç ödeme yapmamışsanız ilk önce kişisel olarak bilgilendirilirsiniz. Hala borcunuzu ödemeye devam etmezseniz sizin için yasal süreç başlar ve Merkez Bankası tarafından kara listeye eklenirsiniz. Fakat bu 90 gün içerisinde borcunuzu 0’larsanız veya bankayla anlaşmalı olarak tekrardan borcunuzu takside bağlarsanız yasal takip ortadan kalkıp sadece gecikme faizi ödemek durumunda olursunuz.

90 Gün İçerisinde de Ödenmeyen Borçlara Ne Olur?

Bankayla iletişime geçip borcunuzu tekrardan yapılandırma hakkına sahipsiniz. 7 Gün içerisinde banka size yapılandırma konusunda yine dönebilir sizin cevabınız olumlu olduğu takdirde banka sizin için elinden geleni yapacaktır. Gerek uygun vade ve taksit imkanı gerekse ödeme kolaylığı açısından fakat sizin cevabınız ret yönünde olursa artık hukuki süreç başlar.

Hukuki Süreç Nasıl Başlar?

Hukuki sürece girdiğiniz anda artık tek muhatabınız banka avukatı olacaktır. Merkez bankasının kara listesine eklenip kredi sicilinize tamamen leke getireceğinizi de unutmamalısınız. Aynı zamanda bu kara liste denilen olay devlet bankalarında 5 yıl sürerken özel bankalarda 3 yıl gibi bir süreye indirilebilmektedir. Hukuki sürecin ilerleyen zamanlarında banka hesaplarınıza el koyulabilir, maaşınız haczedilebilir ve kredi üzerinde ipotek varsa ipoteklerinize haciz getirilebilir.

Kredi Kartı Borcunu Ödeyemeyenler Ne Yapmalı?

Bu konuda sizlere şunu yapın bunu yapın dememiz sadece tavsiye niteliğinde olur. Unutmamanız gereken madde kesinlikle şudur ki bankaya yaptığınız borcu asla ekemezsiniz kredi kartının borcunu tamamen ödeyemiyorsanız en azından asgari tutarını ödemeye dikkat edin fakat asgari tutarını ödedikçe ileriye dönük borç yığıntınızın artacağını da unutmayın.

Kredi Borcumu Ödemedim Hapse Girme İhtimalim Var Mı?

Evet böyle bir ihtimal günümüz itibarı ile söz konusudur. Fakat hapse girip girmemek tamamen sizin elinizde bankayla yaptığınız taahhüt sözleşmesine uymadığınız takdirde 3 ay süreyle hapis cezası yatarsınız ve bu yattığınız hapis cezası için kredi borcunuzdan düşüş sağlanmaz aksine hapis süresince geçen zamanda kredinize faiz eklenir. Hapis cezanız şartlı tahliyeye veya para cezasına asla dönüştürülemez.

Kredi Borcumu Tekrardan Kredi Çekerek Kapatabilir Miyim?

Yasal takibe alındıysanız bu çok zor bir ihtimal. Çünkü kendinizi banka yerine koyacak olursanız kendi paranızı riske atmak istemeyeceksinizdir. Bankada aynı şekilde parasını riske atmak istemeyeceğinden dolayı sizden ipotek isteyecektir. İpotekle de tatmin olmayan bankalarımız en az 2 tane sicili düzgün zamanında ödemelerini düzenli olarak yapmış kefil isteyecektir. Kefilleri de tamamladıktan sonra banka size insafına kalmış bir şekilde kredi verebilir. Banka banka gezerseniz 2 bankadan sonra her ret cevabı aldığınızda bu kredi puanınıza yansıyacaktır ve zaten yasal süreç yüzünden düşmüş olan kredi puanınız daha da düşüşe geçecektir. –‘ye düştüğünüz vakit kredi anlamında gerçekten vefatınızın gerçekleşmesi gibi bir şeydir. Çünkü o –‘yi 0 ‘a çekeceksiniz ardından yükseltmeye başlayacaksanız derken bu süreç çok fazla uzamaktadır.

Konu İçeriği;

  • Kredi borcu ödenmezse ne olur
  • Kredi borcu ödenemezse ne olur 2013
  • Kredi borcunu ödemezsem ne olur 2015
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.