Kredi çekmek elbette basit bir işlemdir. Ancak sonrasında kredi taksitlerini ödemek oldukça sıkıntılı bir süreçtir. Kredi borcunu ödemekte zorluk çekenlerin ve ödeyemeyenlerin en çok merak ettiği sorulardan biride, kredi borcumu ödeyemedim hapis cezası var mı? Elbette bir kredi borcu yüzünden hiç kimse hapis yatmak istemez. Bizde sizler için kredi borcunu ödeyemeyenlere hapis cezası var mı? Yok mu?  Araştırdık ve ulaştığımız bilgileri bu başlık altında topladık.

Öncelikle bir bankaya kredi borcunuz varsa ve ödeyemiyorsanız, size 3 aylık bir süre tanınmaktadır. Bu süre kendinizi toparlamanız ve borçlarınızı ödemeniz için verilmektedir. Ayrıca bu 90 günlük süre zarfında bir miktar gecikme zammı da uygulanmaktadır.

Ancak yapılandırma yapmanız ve borlarınızı ödemeniz halinde sadece gecikme faizini ödeyerek diğer tüm yasal prosedürlerden kurtulabiliyorsunuz. Ayrıca belirlenen 90 günlük süre zarfında mutlaka yapılandırma başvurusunda bulunmalı ve bankanın yapılandırma teklifini olumlu yanıtlamalısınız.

Şimdi gelelim kredi borcunu ödemeyenlere hapis cezası olup olmadığına;

Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Gelir mi 2017

Kişiye verilen 3 aylık süreçte herhangi bir ödeme yapılmazsa ortalama 1 hafta gibi kısa bir ek süre tanınabilir. Ancak bu süre bankadan bankaya değişiklik göstermekte ve bazı bankalarda daha az olabilmektedir. Tüm süreler dikkate alınmaksızın ödemenin yapılmaması durumunda idari takip başlatılır. İdari takip sürecinde kredi çektiğiniz banka size bir yapılandırma teklifi sunacaktır. Yapılan bu teklifi olumlu karşılamanız durumunda yeniden bir yapılandırma yapılır. Ancak yapılan teklif olumsuz yanıtlanır ya da kabul edilmesine rağmen ödemeler yapılmazsa, direkt olarak hukuki süreç başlatılır ve yasal süreç devreye girer. Ayrıca yeniden bir yapılandırmaya da gidilebilir.

Eğer hakkınızda yasal süreç başlatılır ve kredimi ödemediğim için hapse girer miyim? Gibi düşüncelerin içine girerseniz, korkunuzu kırmak için hemen belirtelim, kredi borcundan dolayı hapis cezası gelmez. Çünkü anayasanın 38. Maddesinde açıkça belirtilmektedir ki; kimse herhangi bir sözleşmeden doğabilecek taahhüdü yerine getirmediği için özgürlüğünden mahrum edilemez. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar bulunmaktadır.

Kredi Borcunda Yasal Takip Başlarsa Ne Olur?

Kredi aldığınız kurum, borcunuzun takibi için bir avukata ya da bir hukuk firmasına başvurursa, bunlar tarafından aşırı bir telefon trafiği yaşayabilirsiniz. Sizi arayan hukuk firmaları ya da avukatlar sizi sürekli olarak hapse girmekle korkutmaya çalışabilirler.

Ancak sizin bu tehditleri kesinlikle dikkate almamanız gerekiyor. Bu yalanlar sadece borcunuzu ödemeniz için sizi korkutmak amaçlı sözlenmekte olan uyduruklardan başka bir şey değildir. Ancak asıl problem icra takibinin başlaması ile ortaya çıkmaktadır. Bu süreç içerisinde haciz memurları aniden kapınıza gelebilir ya da banka hesaplarınıza el koyabilir. Ayrıca maaşlarınızdan da kesintiler uygulayabilir. Ancak hiçbir zaman kredi borcumu ödemezsem hapse girer miyim? Gibi düşüncelere kapılamamalısınız.

 Banka Kredisinden Dolayı Hapis Cezası

Banka kredisinden dolayı hapis cezası almayacağınızı yukarıda belirtmiştik. Anayasanın 38. Maddesinde böyle bir hapis cezasının mümkün olmadığı açık bir şekilde belirtilmektedir. Ancak sadece bir özel durumda kredi borcu yüzünden hapis cezası almanız mümkün olabiliyor. Şayet borcunuzu ödeyeceğinize dair taahhüt ettiğinizi belirten icra müdürünün de imzasının yer aldığı bir tutanak bulunuyorsa ve bu tutanakta süre içinde taksitler ödenmezse 90 gün süreyle hapis yatmanın mümkün olabilir.

Bu tür bir durumla karşılaşmamak için yapmanız gereken ise çok basit. Yasal takip sürecindeyseniz, avukatların size vereceği ödeme planına sadece borcu ödeyebilecek durumdaysanız imza atmalısınız. Eğer ödeme planında yer alan borcu ödeyemeyecek durumdaysanız, kesinlikle imza atmamalısınız. Aksi takdirde 3 ay gibi bir hapis cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kredi Borcumu Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım?

Konuyla ilgili gerekli bilgileri vermeye çalıştık. Gelin şimdi kredi borcunuzun üstesinden nasıl geleceğiniz noktasında biraz konuşalım. Türkiye’de milyonları aşan yasal takibe düşmüş kredi borçlusu bulunuyor. Bu kredi borçlularından biride sizsiniz. Ne yapacaksınız ki bu büyük dertten kurtulacaksınız.

İşten ayrılmış, borçları çoğaltmış, ceza yemiş olabilirsiniz ve ödemelerinizi bundan dolayı yapamıyorsanız, yapmanız gereken ilk şey bankalardan herhangi birine gidip, durumunuzu anlatıp borç kapatma kredisi almak istemek. Ama durum mahkeme sürecine kadar dayandıysa bu biraz zor duruyor. Yine de bir şansınızı deneyin derim ben. Ardından bir iş bulun sigortalı ve maaşınızın 1/4’lik kısmının kesilmesine izin verin. Aksi takdirde borç bir çığ gibi büyüyecek ve sizi altına alıp ezecektir. Maaşınıza koyulan haczin yanı sıra, elinize geçen her parayı kredinize yatırmaya başlayın ve böylelikle bitirebildiğiniz kadar erken bitirin.

Kredi borcundan kurtulmanızın imkanı yok. Bu durumda yapmanız gereken tek şey, borcu en kısa sürede bitirebilmek adına çözümler üretmek. 2 iş yapabilirsiniz. Yani sabah normal işinizde çalışıyorsanız, gece part – time işlerde çalışabilirsiniz. Böylelikle gelen ek gelirle birlikte kredinizi daha kolay kapatırsınız.

Bu dediklerimizi uygulamak veya uygulamamak sizin elinizde olumlu – olumsuz her şeyi yazıya döktük. Kredi borcu ödenmezse hapis cezası var mı konusu tamamen bunlardan ibaret olmakla birlikte dikkat etmeniz gereken bir konu olmaktadır.

Konumuzdan Başlıklar;