Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mı 2017

Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mı 2017

Kredi çekmek elbette basit bir işlemdir. Ancak sonrasında kredi taksitlerini ödemek oldukça sıkıntılı bir süreçtir. Kredi borcunu ödemekte zorluk çekenlerin ve ödeyemeyenlerin en çok merak ettiği sorulardan biride, kredi borcumu ödeyemedim hapis cezası var mı? Elbette bir kredi borcu yüzünden hiç kimse hapis yatmak istemez. Bizde sizler için kredi borcunu ödeyemeyenlere hapis cezası var mı? Yok mu?  Araştırdık ve ulaştığımız bilgileri bu başlık altında topladık.

Öncelikle bir bankaya kredi borcunuz varsa ve ödeyemiyorsanız, size 3 aylık bir süre tanınmaktadır. Bu süre kendinizi toparlamanız ve borçlarınızı ödemeniz için verilmektedir. Ayrıca bu 90 günlük süre zarfında bir miktar gecikme zammı da uygulanmaktadır.

Ancak yapılandırma yapmanız ve borlarınızı ödemeniz halinde sadece gecikme faizini ödeyerek diğer tüm yasal prosedürlerden kurtulabiliyorsunuz. Ayrıca belirlenen 90 günlük süre zarfında mutlaka yapılandırma başvurusunda bulunmalı ve bankanın yapılandırma teklifini olumlu yanıtlamalısınız.

Şimdi gelelim kredi borcunu ödemeyenlere hapis cezası olup olmadığına;

Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Gelir mi 2017

Kişiye verilen 3 aylık süreçte herhangi bir ödeme yapılmazsa ortalama 1 hafta gibi kısa bir ek süre tanınabilir. Ancak bu süre bankadan bankaya değişiklik göstermekte ve bazı bankalarda daha az olabilmektedir. Tüm süreler dikkate alınmaksızın ödemenin yapılmaması durumunda idari takip başlatılır. İdari takip sürecinde kredi çektiğiniz banka size bir yapılandırma teklifi sunacaktır. Yapılan bu teklifi olumlu karşılamanız durumunda yeniden bir yapılandırma yapılır. Ancak yapılan teklif olumsuz yanıtlanır ya da kabul edilmesine rağmen ödemeler yapılmazsa, direkt olarak hukuki süreç başlatılır ve yasal süreç devreye girer. Ayrıca yeniden bir yapılandırmaya da gidilebilir.

Eğer hakkınızda yasal süreç başlatılır ve kredimi ödemediğim için hapse girer miyim? Gibi düşüncelerin içine girerseniz, korkunuzu kırmak için hemen belirtelim, kredi borcundan dolayı hapis cezası gelmez. Çünkü anayasanın 38. Maddesinde açıkça belirtilmektedir ki; kimse herhangi bir sözleşmeden doğabilecek taahhüdü yerine getirmediği için özgürlüğünden mahrum edilemez. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar bulunmaktadır.

Kredi Borcunda Yasal Takip Başlarsa Ne Olur?

Kredi aldığınız kurum, borcunuzun takibi için bir avukata ya da bir hukuk firmasına başvurursa, bunlar tarafından aşırı bir telefon trafiği yaşayabilirsiniz. Sizi arayan hukuk firmaları ya da avukatlar sizi sürekli olarak hapse girmekle korkutmaya çalışabilirler.

Ancak sizin bu tehditleri kesinlikle dikkate almamanız gerekiyor. Bu yalanlar sadece borcunuzu ödemeniz için sizi korkutmak amaçlı sözlenmekte olan uyduruklardan başka bir şey değildir. Ancak asıl problem icra takibinin başlaması ile ortaya çıkmaktadır. Bu süreç içerisinde haciz memurları aniden kapınıza gelebilir ya da banka hesaplarınıza el koyabilir. Ayrıca maaşlarınızdan da kesintiler uygulayabilir. Ancak hiçbir zaman kredi borcumu ödemezsem hapse girer miyim? Gibi düşüncelere kapılamamalısınız.

 Banka Kredisinden Dolayı Hapis Cezası

Banka kredisinden dolayı hapis cezası almayacağınızı yukarıda belirtmiştik. Anayasanın 38. Maddesinde böyle bir hapis cezasının mümkün olmadığı açık bir şekilde belirtilmektedir. Ancak sadece bir özel durumda kredi borcu yüzünden hapis cezası almanız mümkün olabiliyor. Şayet borcunuzu ödeyeceğinize dair taahhüt ettiğinizi belirten icra müdürünün de imzasının yer aldığı bir tutanak bulunuyorsa ve bu tutanakta süre içinde taksitler ödenmezse 90 gün süreyle hapis yatmanın mümkün olabilir.

Bu tür bir durumla karşılaşmamak için yapmanız gereken ise çok basit. Yasal takip sürecindeyseniz, avukatların size vereceği ödeme planına sadece borcu ödeyebilecek durumdaysanız imza atmalısınız. Eğer ödeme planında yer alan borcu ödeyemeyecek durumdaysanız, kesinlikle imza atmamalısınız. Aksi takdirde 3 ay gibi bir hapis cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kredi Borcumu Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım?

Konuyla ilgili gerekli bilgileri vermeye çalıştık. Gelin şimdi kredi borcunuzun üstesinden nasıl geleceğiniz noktasında biraz konuşalım. Türkiye’de milyonları aşan yasal takibe düşmüş kredi borçlusu bulunuyor. Bu kredi borçlularından biride sizsiniz. Ne yapacaksınız ki bu büyük dertten kurtulacaksınız.

İşten ayrılmış, borçları çoğaltmış, ceza yemiş olabilirsiniz ve ödemelerinizi bundan dolayı yapamıyorsanız, yapmanız gereken ilk şey bankalardan herhangi birine gidip, durumunuzu anlatıp borç kapatma kredisi almak istemek. Ama durum mahkeme sürecine kadar dayandıysa bu biraz zor duruyor. Yine de bir şansınızı deneyin derim ben. Ardından bir iş bulun sigortalı ve maaşınızın 1/4’lik kısmının kesilmesine izin verin. Aksi takdirde borç bir çığ gibi büyüyecek ve sizi altına alıp ezecektir. Maaşınıza koyulan haczin yanı sıra, elinize geçen her parayı kredinize yatırmaya başlayın ve böylelikle bitirebildiğiniz kadar erken bitirin.

Kredi borcundan kurtulmanızın imkanı yok. Bu durumda yapmanız gereken tek şey, borcu en kısa sürede bitirebilmek adına çözümler üretmek. 2 iş yapabilirsiniz. Yani sabah normal işinizde çalışıyorsanız, gece part – time işlerde çalışabilirsiniz. Böylelikle gelen ek gelirle birlikte kredinizi daha kolay kapatırsınız.

Bu dediklerimizi uygulamak veya uygulamamak sizin elinizde olumlu – olumsuz her şeyi yazıya döktük. Kredi borcu ödenmezse hapis cezası var mı konusu tamamen bunlardan ibaret olmakla birlikte dikkat etmeniz gereken bir konu olmaktadır.

Konumuzdan Başlıklar;

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 16 YORUM
 1. ahmet dedi ki:

  merhabalar bankalara toplamda dağınık borçlarım var hepsını bır kapatabılsem zaten bırdaha mı önunden bıle gecmem zaten k.kartlarımı da kapattım ancak bu aralar cevıremez oldum hıc bırseyı gelır gıderıde malesef karsılamıyor hata ustune hata ettım bazen cok üzülüyorum aslında namaza basladım hep de dua edıyorum el acıp ALLAH ım senden baskasına benı muhtac etme dıye ne olur yazımı okuyan olursa dua etsın bana takıbe dustum dusecem zaten ALLAH butun borcu olanların yardımcısı olsun düzenlı bır ısım gelırımde var yazımı okuyan yardım edebılecek biri varsada cok sevınırım yanlıs anlamasın kımse kurusu kurusunada gerı öderım zaten baska turlude almam bu kadar da caresız kaldım ıste aılenın durumuda ıyı değil malesef

 2. gogo dedi ki:

  bende aynı senin durumdayım 7 bankaya kiredi ve kredi kartları borcum var topşam 90 bin tl ödeyecek hiç ama hiç gücüm yok yeri geldi intiharı bile düşündüm ne yapacağım biliyorum ALLAH yar ve yardımcımız olsun..

  1. isimsiz dedi ki:

   Sakın kardeş 3 günlük düyada kendin için yaşa boşver herşey olacağına varır

  2. uzi dedi ki:

   canını alacak halleri yok ne intiharı dostum iyimisin sen ! , olursa ekime olmassa .kime demiş atalarımız bak ben ne kadar rahatım 😀 benimde bi 70 rahat var allah bağışlasın

 3. muro dedi ki:

  bankaya borcum var kendim memurum ama işler ters gitti battım banka üç ay hapis cezası istemiş bundan bişey olurmu

 4. isko dedi ki:

  borçtan dolayı intar edersen yazık olur yazıyı oku ona göre hareket et .yazıyı yazanın eline sağlık emek etmiş yazmış tek dikkat edilecek durum icra dairesine taahhüt ödeme sözü vermey,n..

 5. aytac dedi ki:

  benim yarin taaddut yuzunden verilen surenin son gunu yarin gidip teslim olucak param yok odeyemiorm

 6. aytac dedi ki:

  ben verdim taaddut 2 sene oncr kimse bana mecbur olmadgmi soylemedi imza attrdolar bende attim allah belalarini versin. borc yuzunden ozgurligimu 3 ay elimden alicaklar

 7. murat dedi ki:

  benımde 11bankaya borcum var 7senedir ödeyemıyorum bana mal beyanında bulunun demişlerdir bende bulunmustum sürec gecti diye yenıden mal beyanında bulunmam gerekmı ayrıca benı cok avukatlar aradı gel anlasalım dıye ben kabul etmedım vede tahütname yapmaya yanasmadım şimdi ben bir işletmede sigortalı olarak calısmaktayım yanlızca aylıgımın 4/1/kesebilirler degilmi

 8. orhan dedi ki:

  Benim bes banka kredi karti borcu var
  Iki bankadanda bireysel kredi var
  Bunlarin hepsini geciktirmeden odemelerini
  Yapiyordum odeyemeyecemi anlayinca
  Tekrar yapilanma yaptim iki ser taksitlerini yatirdim
  Ucuncu taksitlerine odemem icin daha on bes gun var
  Yatiramazsam ne olur ve uzerime bir evim var birde
  Babamdan tapusu yok ama hisseli arsa var bizde
  Bir anne dort kardesik haciz gelirse varislerin hissesine nne olur veya benim payima dusen hisseyemi el koyarlar
  Yoksa hepsinemi haciz gelir.cevap verirseniz memnun kalirim tsk..

 9. Yeter dedi ki:

  BIKTIM ARTIK KAFAMA SIKACAĞIM NE YAPACAĞIM BEN YARDIM EDİN LÜTFEN

 10. Ergun dedi ki:

  Kiredi borcundan dolayi böbreğimi satmak istiyorum

 11. Emre dedi ki:

  Abi sacmalamayin ya bı bok olacağı yok gormuyonuz mu prasudurleri hiç bir şey yapamıyorlar sadece avukata imza atmayın

 12. Suat dedi ki:

  Sıkın kafasına avkatların cehenneme kadar gönderin benimde borcum var muatap bile olmuyorum avkatla

 13. harun dedi ki:

  Merhaba benim finasbank borcum var iki defa yapılandırdım – 15bin tl kredi çektim ve yapılandırma yaptım 380 tl ödüyordum 31 taksit kalmıştı bitmek üzereydi borcum ve 15bin tl oldu 23bin tl elimde maşım dan başka birşey yok -beni tekrar aradı avukat borcunuzu nasıl ödemeyi düşünüyorsunuz dedi bende maşıma kesilsin dedim 1/4 dörtdü kesilmeye başladı her ay ve evime haciz gelmiş beni evde bulamadıkları için geri gitmişler avukat hukuk birosu aradı ve borcunuza karşın evinize haciz gönderdik dediler ve ben maşıma haciz gelmesini kesilmesi istedim ve evime haciz gelmesini istemiyorum dedim ve netice ne olacak merak ta kaldım gelen icra memurlarına imza atmadım tahüt yapmadım hapis yatarmıyım düşüncesi aklıma takıldı bana yardımcı olacak bilgi verecek arakadaş cevap bekliyorum saygılarımla.

 14. Metin dedi ki:

  Slm. Finansbank ve akbanka hem kredi hem k.karti borcum var. Önceleri ödüyordum sonra gecikmeli oldu şimdide odeyememeye başladım. Toplam 80 90 bin gibi. Bi gelirimde yok. Yaşım 41 oldugu için iş bulurken zorlaniyorum sadece evi geçindirecek kadar günlük çalışıyorum. Akıbet ne olur.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.