Kredi ödemelerinde sıkıntı çeken pek çok vatandaş vardır. Bu vatandaşların ise sorular kafalarını haylice yormaktadır ve bunalıma girmektedirler. Biz bu vatandaşların kafasındaki soru işaretlerine cevap vermek için buradayız. Kredi borcunuzu ödemediğiniz takdir de evinize haciz gelir mi? Konusundan ziyade kredi borçlarını birçok başlık altında inceleyeceğiz.

Dünyadaki ülkelerin listesi çıkartıldığında bankalar aracılığı ile en çok borçlanan ülkelerin arasında 1.sıradayız buna sebep olarak da bankaların kredi verirken çok cazip şeyler söyleyerek insanların başı sıkıştığında ilk başvurulan kapı olması ve bu başvurdukları kapı neticesinde borçlarını ödeyememesi olarak söyleyebiliriz.

Kredi Borcu Ödenmediği Takdirde Eve Haciz Gelir Mi?

Banka 3 ay boyunca sizi sürekli arayacak mesajlar yollayacak bilgilendirecek gerekirse avukatla iletişime geçirecek 3 ay bu borcu ödemeniz için çok büyük çabalar sarf edecek bu borcu ödemediğiniz takdirde ellerinden gelen son şey sizi yasal takibe alacaklar. Yasal takibe alındığınız saniye itibari ile Merkez Bankasının kara listesine eklenirsiniz ve bu kara listede devlet bankalarında 5 yıl boyunca kaldığınız gibi özel bankalarda ise 3 yıla kadar bu süre aşağıya indirilebiliyor. Yasal takip süresince avukata verilirsiniz ve bundan sonra avukat kafanızı ağrıtmaya başlar. Avukata dosya yansıdığı saniye sizinle iletişime geçer ve borcunu ödemeniz durumunda avukatlık masraflarında da indirim yapılabileceğini söyler. Yani tüm banka çalışanları sizin borcunuzu ödemeniz için seferberlik ilan ederler.

Eğer ödeme durumunuz hiç yoksa. Çıkar yolunuz bulunmuyorsa konu başlığında yazan sorunun cevabı olarak avukat evinize haciz gönderebilir ve bu haczi silahı olarak kullanılır.  Hacze verilmeden önce avukat veya avukatın yanında çalışan elemanlar tarafından mal varlık kontrolü yapılır ve evinizde hacze değer eşya var mı? Ona bakılır. Aynı zamanda sizin hacze karşı hassasiyet yapınızın da nabzını ölçerler.

Avukatların Silahı Hacizdir!

Bahsettiğimiz haciz avukatın silahıdır meselesi şundan kaynaklanmaktadır. Bazı vatandaşlar için haciz çok onur ve gurur kırıcı bir durumdur. Çünkü evliyseniz ve çocuklarınız varsa eve birilerinin gelip onca emekle aldığınız eşyaları gözünüzün önünde çıkartıp alması size çok zarar verecektir bundan dolayı sırf eşyalarımı almasınlar reklam olmayayım diye borç bulabildiğiniz kadar borç bulur ve banka borcunuzu kapatırsınız. Bunun sonuna kadar bilincinde olan değerli banka avukatı ise bu silahıyla sizi sürekli dürtecektir.

Hacizden Kurtulma İmkânı Var mıdır?

Hacizden kurtulmak için birçok yol vardır. Eskiden bu yolları kullanırken fazla dikkat etmeniz gerekmiyordu fakat şuanda herkes bu konuların bilincinde olduğu için yasal yaptırımla karşı karşıya kalmanız çok yüksek o yüzden dolayı olabildiğiniz kadar dikkatli olmalısınız en bilindik yöntem eşinizle anlaşmalı olarak boşanmaktır. Boşandığınız takdirde üstünüzden haciz düşmektedir.

Kredi Borcumu Ödeyemiyorum…

Kredi borcunuzu ödeyemediyseniz yaşayacağınız baş ağrıları şu şekilde sıralanmaktadır. Banka ilk olarak size sürekli ulaşmaya çalışır cep telefonunuzdan arar, SMS gönderirler gelen aramaları reddetmeniz durumunda ise herhangi bir şekilde size kesinlikle ulaşıp bu borcunuzu ödemek için size yapabildikleri kadar psikolojik baskı yaparlar. 90 gün kadar borcunuzu ödetmek için uğraşan bankalar 90 gün sonrasında size 7 gün daha tanırlar fakat bu 7 gün faizin tavan yaptığı gündür. Bu 7 gün içerisinde banka ile uzlaşmanız durumunda veya bankaya olan borcunuzun tamamen kapanması durumunda yasal takibe alınmazsınız. 97 gün toplamında hiçbir şekilde ödeme yapmazsanız, Yasal takip süreciniz başlar ve hacizle mücadeleye kadar bu işlem ilerler. Yasal takibe alındığınız andan itibaren bir daha ki çekeceğiniz krediler ve alacağınız kredi kartları sizin için çok fazla bir şekilde zorluk çıkartacaktır. Bu yüzden çektiğimiz kredi tutarına ve yapılan vade tutarına dikkat etmeliyiz.

Konu İçeriği ;

  • Kredi borcu ödenemezse eve haciz gelir mi 2016
  • Kredi borcu ödenmezse haciz gelir mi
  • Kredi borcu ödenmezse eve haciz gelir mi 2015