Günümüzde insanlar nakit ihtiyaçlarını karşılamak için bankalara başvuru yaparlar. Çoğunlukla istenilen; işlemlerin hızlı bir şekilde tamamlanması ve paranın hesaba geçmesidir. Ama elbette bu durum her zaman aynı değildir. Çünkü çekilmek istenilen kredinin türüne göre kredi alma süresi uzayabilir. Bununla beraber bankalardan da kaynaklı olarak kredi alma süresi değişebilir. Şimdi öncelikle hangi kredilerin ortalama kaç günde alındığına bir göz atalım;

İhtiyaç Kredisi Almak Kaç Gün Sürer?

Öncelikle ihtiyaç kredisi almak kaç gün sürer diye merak ediyorsanız hemen belirtelim, en kolay ve en hızlı alınan kredi türü bireysel ihtiyaç kredisidir.  Bankaya giderek, SMS kredi veya internet kredi ile yapılan başvurular ortalama 3-5 dakika içinde sonuçlanmaktadırlar. Başvuru sonrası gelen mesajda krediniz onaylandı şeklinde bir mesaj ile karşılaştığınız takdirde, başvuru yaptığınız bankanın herhangi bir şubesine giderek kredinizi alabiliyorsunuz. Bunun dışında daha iyi bir değerlendirme yapılması için banka sizi şubesine davet etmek amaçlı bir mesajda gönderebilir. Bazı durumlarda teminat veya kefil istenebilir ve bu koşullar yerine getirildiği an kredi hesaba geçer. Eğer bankaya direk giderek bir başvuru işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız mutlaka beraberinizde bir maaş bordrosu veya gelir belgesi almanız gerekiyor.

Konut Kredisi Almak Kaç Gün Sürer?

Konut kredileri ihtiyaç kredilerinin aksine daha uzun sürmektedir. Konut kredisi almak kaç gün sürer diyorsanız bunun ortalama 1 gün olduğunu belirtmek isteriz. Başvuru esnasında öncelikle size ortalama ne kadar kredi verilebileceği hesaplanır. Alınacak konutun değer bir ekspertiz ile belirlenir ve bu işlem ortalama 2 veya 3 gün sürebilmektedir. Konutun değeri hesaplandıktan sonra konut değerinin %75’i kadar kredi verilebilir. Ayrıca tapu masrafları gibi giderler de size aittir.

Taşıt Kredisi Almak Kaç Gün Sürer?

Taşıt kredisi almak kaç gün sürer konusu da tıpkı konut kredisi gibidir. Kredi başvurunuzun onaylanması halinde alacağınız aracın ruhsatıyla beraber bankaya gitmeniz gerekmektedir. Ayrıca aracın sıfır veya ikinci el olması durumu değiştirmemektedir. Ancak unutulmamalıdır ki, tüm kredi türlerinde bankaların serbest değerlendirme hakkı bulunmaktadır. Ayrıca kredi notu, kredi borç yükü ve mevcut mali borçlarınız gibi etkenlerde kredi alma sürenizi ve hatta kredi almanızı etkileyen önemli faktörlerdendir.