Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza, daha önceden KOSGEB’e başvuruda bulunmuş, onay almış, destek ve hibe kredilerini eksiksiz olarak tedarik etmiş olan bireylerin iş planı örneklerini derledik. Bu planların tamamı word formatında olup, indirip bakabileceğiniz türdendir. Eğer KOSGEB kredisi almakta kararlıysanız, yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz.

KOSGEB İş Planı Nasıl Hazırlanır? 2018

KOSGEB İş planı hazırlamak için ilk adım KOSGEB tarafından verilen “Uygulamalı Girişimlik Eğitimi”ne katılım gerçekleştirmektedir. Bu eğitimi tamamladıktan sonra, iş planını hazırlıyabiliyor olmanız gerekiyor. Çünkü 32 saatlik eğitimde iş planı hazırlama öğretilmektedir. Eğer eğitimden sonuç alamamış ve iş planı konusunda yetersizseniz, sizler için hazırladığımız iş planı örneklerini indirip ardından inceleyerek sizde kendinize ait bir iş planı oluşturabilirsiniz.

KOSGEB İş Planı Örnekleri

KOSGEB iş planı örneklerine bakarak kendi iş planınızı oluşturabilirsiniz. Örneklerimiz arasında tekstilden, internet sektörüne, güvenlikten waffle sektörüne, kumaş ve triko üretiminden, nalbur ve inşaat malzemelerine çok sayıda örnek yer almaktadır. Hemen kendinize uygun olanı indirip inceleyin. (Örnekler başlıklar altındaki (BURAYA TIKLAYINIZ) bölümüne tıkladığınızda otomatik olarak bilgisayarınız ya da telefonunuza inecektir. )

Tekstil Firması

Eğer bir tekstil firması açmak için çabalıyorsanız ve kredi almak için detaylı bir şekilde hazırlamanız gereken iş planı noktasında takıldıysanız, bu iş planı size yardımcı olacaktır. Daha önceden onay alan bu iş planının kesinlikle aynısını yapmayın. Kendi işinize, kendi ideallarinize, hedeflerinize ve planlarınıza göre bakarak hazırlayın. Çünkü KOSGEB, birebir, ya da benzer iş planlarında kredi imkanı sağlamamaktadır.

Aile Çay Bahçesi 

Genellikle +40 yaşındaki bireyler aile çay bahçesine yoğunlaşıyor. Aile çay bahçesi işi için daha önceden KOSGEB tarafından kredi desteği sağlanmış. Yani imkansız değil, buradaki önemli konu iş planını doğru ve güzel bir şekilde hazırlayıp sunmak. Eğer sizde bir aile çay bahçesi açmak istiyorsanız, bu başlığın altında verecek olduğumuz, daha önceden KOSGEB kredisi almaya hak kazanmış iş planı örneğini günlerce inceleyin ve kendinize özgün bir şekilde bir plan hazırlayın. Bu şekilde KOSGEB onayı alma şansınız artacaktır.

Bilgisayar Tamir Servisi 

Bilgisayar tamir servisleri yetenek isteyen işlerdir. Bu konuya yönelik yeteneklerinizi bir dükkan açarak değerlendirmek istiyor ve bir servis açmak istiyorsanız KOSGEB’den yardım almanız büyük isabet. Çünkü KOSGEB yetenek gerektiren işlere daha kolay kredi vermekte ve onay sağlamaktadır. Her başlıkta bahsedeceğimiz gibi hangi işi yapacak olursanız olun, iş planı çok büyük önem taşıyor. En nadir işlerden birini %100 yetenekle yapacak olsanız bile, iş planınız yetersizse hiçbir önem taşımayacaktır. Bu yüzden dikkatli ve özenli bir şekilde iş planını hazırlamalısınız. Daha önceden KOSGEB tarafından onay almış bilgisayar tamir servisi iş planı örneğini hemen alt bölümden indirebilirsiniz.

Doğalgaz ve Kombi Servisi

Doğalgaz ve Kombi servisi açmak yine belirli yeterlilik ve yetenek seviyesi gerektirmektedir. Çünkü tamir, onarım gibi konular ustalık olmadan yapılamaz. Eğer doğalgaz ve kombi servisi olmak için gerekli ustalıklarınız var ise ve KOSGEB eğitimine katıldıktan sonra iş planı doldurmanız gerekiyorsa kulağınıza küpe olması gereken konu şu. Acele Etmeyin! gerekirse gecenizi gündüzünüze katın ama düşünün. En iyi ne yazabilirim? işimi en iyi nasıl ifade ederim? kendimi en iyi nasıl tanımlarım? Nasıl bir plan yapmalıyım ki işte büyüyeyim gibi soruları kendinize defalarca kez sorun ve aldığınız cevapları iş planına yazın. Örnek iş planını alt bölümden indirebilirsiniz.

Elektronik Yedek Parça 

Elektronik eşyaların yedek parça satışı, son zamanların ilerleyen sektörlerden birisi. Hatta neredeyse batması muhtemel olmayan sektörlerden biri. Çünkü teknoloji git gide ilerledikçe elektronik eşya tüketimi %1000 oranlarında büyüme gösteriyor. Bu ürünler bozulduklarında, kırıldıklarında hemen yedek parça gerektirdiği için bu sektör çok uzun ömürlü. Eğer seçiminizi bu sektörden yana yapmışsanız sizleri tebrik ediyorum. Seçiminizi yaptınız, eğitiminizi aldınız geriye ne kaldı? Tabi ki iş planı. İş planını bu sektörde öyle kusursuz doldurmalısınız ki, yetkililer incelediğinde Vay Be! diyebilmeli. Sektördeki gelişmeleri, nasıl bir ilerleme kaydedeceğinizi, hedef kitlenizi, tanıtımları her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünmeli ve ardından iş planınızı tamamlayıp teslim etmelisiniz. Sizlere önerim bu konuda kesinlikle acele etmemelisiniz.

Fason Tekstil 

Fason tekstil iş planı örneğini sizler için bulduk ve örnek almanız için düzenleyip sitemize yükledik. Değerli ziyaretçilerimiz eğer kuracak olduğunuz işi Fason tekstilden yana tercih etmişseniz, bu hususta sizlere önemli bir duyurum olacak. KOSGEB’e yapılan başvuruların çok büyük bir bölümü fason tekstil üzerine. Bu yüzden sizin onlardan yukarı çıkmanız gerekmektedir. Peki nasıl yukarı çıkacaksınız da bu krediye sahip olacaksınız? Tabi ki iş planınızla. Öyle bir plan hazırlamalısınız ki, fason tekstilin her ayrıntısı bu planda yer almalı. Atacak olduğunuz her adım en ince ayrıntısına kadar yine bu planda yer almakta. Bu hususta çok düşünmeniz ve düşüncelerinizi plana aktarmanız gerekmektedir. Örnek almanız için indireceğiniz word uzantılı fason tekstil iş planı aşağıdadır.

Fotoğrafçılık 

Özellikle gençler tarafından sık bir şekilde başvuru yapılan fotoğrafçılık sektörü KOSGEB’in en çok kredi verdiği sektörlerden biri olarak boy göstermektedir. Kendinizi KOSGEB yerine koymanızı istiyorum, başvuru yapan 1000 kişi var ve sizin 100 kişiye ihtiyacınız var, en iyi 100 kişiyi alırsınız değil mi? Bu soruya kimsenin hayır cevabını vereceğini sanmıyorum. KOSGEB’de öyle yapıyor. İş planlarına bakıyor ve bu işi en iyi şekilde yürütecek olan kişilere hibe ve kredi imkanı sağlıyor. Bu kapsamda sizin öyle bir iş planı hazırlamanız lazım ki, Türkiye’de tekim ben diyebilesiniz.

Giyim Mağazası

Giyim zorunlu ihtiyaçlardan birisidir. Ticaret hayatınıza giyim sektöründen atılmak istiyorsanız mantıklı bir adım atmışsınız diyebilirim. Giyim sektöründe fazla KOSGEB başvurusu bulunmamaktadır. İş planınızı rahat bir şekilde bol düşünerek yapmanız sizin açınızdan fayda taşıyor. Ne tür kıyafetlerin satıldığını, hedef kitlelerinizi her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünün ve ardından planınızı oluşturun. Size örnek oluşturması açısından daha önce giyim mağazası adına kredi almış bir bireyin iş planını hemen alt bölümden indirebilirsiniz.

Diğer Sektörler:

İnternet ve Yazılım

İnternet ve Yazılım İş Planı – BankaEkonomi.Net (İndirmek İçin Tıklayın)

Kırtasiye

Kırtasiye İş Planı – BankaEkonomi.Net(İndirmek İçin Tıklayın)

Kumaş ve Triko Üretimi

Kumaş ve Triko Üretimi Firması İş Planı- BankaEkonomi.Net(İndirmek İçin Tıklayın)

Medikal Satış

Medikal Satış İş Planı – BankaEkonomi.Net (İndirmek İçin Tıklayın)

Nalbur

Nalbur İş Planı – BankaEkonomi.Net (İndirmek İçin Tıklayın)

Optik / Gözlük

Optik – Gözlük İş Planı – BankaEkonomi.Net (İndirmek İçin Tıklayın)

Tişört / Elbise Üretimi

Tişört – Elbise Üretimi Firması İş Planı – BankaEkonomi.Net (İndirmek İçin Tıklayın)

Waffle

Waffle İş Planı – BankaEkonomi.Net (İndirmek İçin Tıklayın)

Detaylı İş Planı Örneği Hazırlama

Kosgeb iş planı örneklerinin tamamını çoğu sektör için paylaştık. Fakat bunların arasında sizin tercih ettiğiniz sektör yok. Ne yapacaksınız? Bu konuda proje nasıl doldurulur? Sorusu ortaya çıkmaktadır. Proje hazırlama rehberini KOSGEB sitesinden indirerek bu sorunuzu ortadan kaldırabilirsiniz.

Örnek vermek istiyorum. Bir ayakkabı mağazası açmak istiyorsunuz. Biz ayakkabı mağazası örneğini sizlere vermedik. Siz, sektörünüze en yakın giyim mağazası örneğini indirip inceleyerek, kendi sektörünüze uyarlayabilirsiniz.

İlla sektörünüzle aynı olacak diye bir kural yok. Çünkü bu iş planları kullanmanız için değil örnek almanız için. Tabi içerisinden aylık / yıllık hedeflerden örnek alabilirsiniz ve aynısını yazabilirsiniz. Ama kesinlikle özgünlük miktarı daha yoğun olmalıdır.

KOSGEB Başvurusu Nasıl Yapılır?

En yakın KOSGEB birimine giderek yukarıda bulunan hazır projelerden örnek alarak kendi işinizi oluşturduktan sonra başvuruda bulunabilirsiniz. 2018 yılı için yapacak olduğunuz başvurudan önce KOSGEB tarafından bir eğitim almalısınız ve hizmet merkezlerinin bildirdiği tüm gerekli şartları en ince ayrıntısına kadar karşılamalısınız.

2018 yılında iş yeri sahibi olan esnaflara verilecek 50.000 TL %0 faizli kredi desteği için herhangi bir proje hazırlamanız gerekmiyor. Bu para esnafı desteklemek amacıyla birlikte verilen faiz oranı olmayan bir kredidir.

KOSGEB Projesini Hazırlarken Nereden Yardım Alabilirim?

Bunun için danışmanlık firmaları bulunmaktadır. İnternet üzerinden araştırarak birçok danışmanlık firmasına ulaşabilirsiniz. Danışmanlık firmaları bu yıl içerisinde 1000 – 1500 TL fiyat aralığında proje hazırlamaktadır. Eğer proje hazırlama konusunda yeterli yeteneğiniz bulunmuyorsa, bu firmalarla görüşmek mantıklı olacak ve KOSGEB desteği alma şansınızı artıracaktır.

Yazımızı okudunuz, KOSGEB hakkında bir bilgi eksiğinizin kalmaması gerekmektedir. Eğer bir sorunuz varsa yorum bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz.