Bu olayın adı Refinansman’dır. Refinansman, daha önce çektiğiniz kredinin en baştan yapılandırılmasına veya başka bir bankaya uygun şartlar altında transfer edilmesine denilmektedir.

Aylık taksiti düşürmek size kar ettirmez vadeyi düşürmeye dikkat edin.

Faizin ilişkisi vadeyle olmaktadır ve doğal olarak vade ne kadar artarsa faiz o kadar artıyor, vade ne kadar düşüyorsa faizde o denli düşüyor. Vadeniz kısaldığında da aylık taksit tutarınız buna bağlı olarak artacaktır bunu bir dengeye sokmanız gerekiyor. Aylık taksit miktarınız durumunuzun el verdiği kadar düşük sizi fazladan boşu boşuna zarara sokmayacak şekilde de fazla olmalı. Refinansman dediğimiz olay size bu dengeyi kurdurtuyor.

Çektiğiniz kredinin borcu durdukça faize biner. Yaptığınız vade uzadığında ise vadeyle ilişki içerisinde olan faizde otomatik olarak artacaktır. Eşzamanlı olarak çektiğiniz kredinin size olan maliyeti de artacaktır. Bu yüzden dolayı eğer ödemekte zorluk yaşamıyorsanız, ödediğiniz taksit miktarını düşürmek yerine kalan vadenizi kısaltmak sizi faizden kurtaracaktır ve yüksek miktarda kar etmeniz sağlanacaktır.

Kendi bankamda tekrar yapılandırma mı? Başka bankaya taşıma mı?

Kendi bankanız ile konuşup kredinizi baştan yapılandırabildiğiniz gibi kredinizi başka bir bankaya da transfer etme hakkınız vardır. Fakat başka bir bankaya transfer işlemi gerçekleştiği takdir de %2 oranında bir cezaya çarptırılacaksınız. Yeni dosya masrafları, ekspertiz ücretleri falan derken sizin başka bir bankaya transferiniz size yüksek bir maliyete mal olacaktır. Eğer ağzınız laf yapıyorsa mevcut bankanıza daha güzel bir oran sundurabilirsiniz. Bu durumda ticari zekanızı kullanıp tüm maliyetleri hesaplayıp aynı zamanda transfer işlemini gerçekleştireceğiniz bankanın teklifiyle toplayıp kıyaslama yapmalısınız sizin için en uygunu neyse onu seçmelisiniz. Eğer ki transfer işlemini yapacağınız banka daha avantajlı geliyorsa kesinlikle Refinansman olayını gerçekleştirmelisiniz.

Transfer Yapmayı Tercih Ettiniz İzlenecek Yollar Nelerdir?

Transfer işleminizi iyice düşündükten sonra bunun daha karlı ve mantıklı olduğu kanısına vardınız ve izleyeceğiniz yolları merak ediyorsunuz.

 • Transfer işleminizi gerçekleştireceğiniz ilk başvuruda yanınızda bulunan evrakları götürmeniz gerekecek ve başvuru yapacaksanız banka size evet veya hayırlı bir dönüş de bulunacaktır.
 • Eğer sonuç evet olursa sizden diğer bankadan kredinizi kapama evrağı isteyecektir. Bu evrak da yazan yazı borcun ödenmesi durumunda ipotek kaldırılacağını belirten yazıdır. Transfer işlemini yapmak istediğiniz banka eski bankanızdan bu yazıyı isteyebilir.
 • Kapama evrağı bankanızın eline ulaştığı zaman evinize tekrardan eksper gönderilir. Daha önce yapılan eksper raporu kabul edilmeyecektir. Bazı bankalarda müşteri çekmek için yapılan kampanya gereği eksper ücreti istenmeyebilir.
 • Eksper raporu da olumlu olursa yeni bankanızda kullanım aşaması denilen maddeye geçiş yaparsınız.

Kullanım Aşaması Nasıl Olur?

 • Bankanın şahsi tapu memuru ile konutunuzun üzerine 2. Dereceden ipotek konulacaktır.
 • İpotek konulduktan sonraki iş yeni bankanız borçlu olduğunuz bankadan güncel olan borç bilgi evrağını isteyecektir.
 • Güncel borç evrağı da geldiğinde daha önceden almış olduğunuz borç kapama evrağında güncel borç tutarı kadar kredi açılışı yapılır ve borçlu olduğunuz bankaya para transferi gerçekleşir.
 • Borçlu olduğunuz bankanız daha önceden kapama yazısında belirttiği şekilde ipotek kaldırmak yazısını yeni bankanıza gönderecektir.
 • Tapuda ipotek kaldırma yazısı olduğu için 2.dereceden olan ipoteğiniz 1.dereceye yükselecek ve işleminiz tamamlanmış olacaktır.

Transfer işlemince şuna dikkat etmelisiniz ki bankaların hepsini en iyi şekilde araştırıp kar yapayım derken zarara girecek bankalardan uzak durun sizi gerçekten rahata çıkaracak bankayı tercih edin.

Konu İçeriği ;

 • konut kredisini başka bankaya aktarma
 • konut kredisini başka bankaya devretme
 • konut kredisini başka bankadan yapılandırma