Konut Kredisi Kaç Günde Çıkar?

Konut Kredisi Kaç Günde Çıkar?

Başvurduğunuz bankaya göre bu süreç değişim göstermektedir. Her banka konut kredi başvurunuzu elinden geldiğince en hızlı bir şekilde sonuçlandırıp size döner. Banka sizden istediği evrakları (alacağınız konutun fotokopisi, aylık gelir belgeniz, nüfus cüzdanınız) aldıktan sonra süreci başlatır. Bazı bankalar, krediyi kullanacak kişiden kefil isteyebilir kefil istendiği takdirde istenilen kefilden de evraklar alınır (gelir belgesi, nüfus cüzdanı). Tüm evraklar tamamlandıktan sonra bankaya mortgage başvurusu yapılır ve banka yetkilisi alacağınız konutun satış ve alış değerini, talep ettiğiniz kredi tutarını tek tek size sorar ve en son vade süresini de sorduktan sonra soru işlemleri biter.

Konut Kredisi Gayrimenkulün % Kaçı Kadar Verilmektedir?

Konut kredilerinde konut değerinin %75 i kadar kredi verildiğinin bilincinde olarak bankadan kredi talebinde bulununuz. Sadece bu oranı aşmadığınız durumlarda kredi işlemi başlar. Konut kredisindeki en önemli başlık aylık ödediğiniz kredi ücretiyle gelirinizin orantılı bir şekilde ilerlemesi gerekmektedir. Bir diğer dikkate alınacak husus ise şudur ki, eğer evliyseniz ve alacağınız konut aile evi olarak kullanılacaksa eşinizin de geliri dikkate alınır ve toplam ödediğiniz aylık taksit, aylık gelirinizin yarısını geçmemelidir. Bu şartları sağladıktan sonra asıl olan kredi işlemleri başlar.

Başvurunun Geriye Kalan Aşamaları Nasıl İlerler? Kaç Gün Sürer?

Başvuru 2-3 aşamada ilerler ilk olarak bankaya ait genel müdürlük kredi değerlendirme timlerine yönlendirilirsiniz ve bunla eş zamanlı olarak ekspertiz işlemleri de başlayabilir. Kredi değerlendirmesi en fazla 3 yahut 5 gün sürmektedir. Kredi almanız uygun görüldüğünde serüven tamamlanmaz ekspertiz sürecine devam edilir. Bankalar ekspertiz için eksper, bankaya bildirilen kişiyle irtibat kurduktan sonra randevu alır. Randevu tarihinde eksper gayrimenkulü baştan aşağı göz gezdirir ve gayrimenkule fiyat biçer. Fiyat biçtikten sonra tapu kontrol işlemleri başlar eğer ki gayrimenkulün satışına engel olacak haciz ipotek vs. varsa bu ekspertiz raporuna olumsuz bir şekilde yansır.

Ekspertiz Raporu Olumlu Geçtikten Sonra İlerleyen Süreçte Neler Olmaktadır?

Ekspertiz raporu tamamlandıktan sonrada süreç bitmez. Raporu şirket bankaya teslim eder ve banka bu rapor neticesinde son kararını verir. Krediniz uygun görüldüğü vakitte karşılıklı sözleşmeler hazırlanır ve imzalar atılır. İmzalar atıldıktan sonra konut kredisi kullandırılır ve ipotek evraklarınız hazırlanmaya başlar.  Evrakların hazırlanma süreci de bittikten sonra bankanın avukatı veya anlaşmalı olduğu şirket ile randevulaşılır. Tapu müdürlükleri alım ve satım işlemlerinde direk gayrimenkul sahibinin başvurmasını ister. Tapu işlemleri öğlen saatine kadar olduğu vakit kişinin telefonuna tapu ve ipotek borçlarının bankaya yatırılmasına dair SMS gönderilir. Bu SMS geldikten sonra bankaya ilgili harçlar yatırılır ve alım satımı gerçekleştirmek için gün ve saat belirlenir. Bu zaman dilimi bankaya ve yetkili kişiye bildirilir. Belirlenen gün ve saatte alım satım ve ipotek için 3 taraf da tapuda hazır bir şekilde durur. Genellikle bankalar bloke çek hazırlar ve yetkili kişi ipotek işlemi bittikten sonra çeki satıcıya verir. Tapuda ipotekli yeni tapu hazırlanıp bittikten sonra yetkili kişi kredi tutarını satıcıya aradaki farkı ise alıcı satıcıya verir ve satış işlemleri bitmiş olur. Bu belgeleri alan banka görevlisi genel müdürlüğe belgeleri ilettikten sonra işlemin bittiğini bildirir ve işlemler tamamlanmış olur. Tüm işlemlerin bitmesi en az 2 gün en fazla 5 gün içerisinde biter. Açık bir dille ifade etmek gerekirse. Başvurunuzla başlayan işlemler tapu tesliminin alınmasına kadar yaklaşık olarak 6-7 gün diyebiliriz.

Konu İçeriği ;

  • Konut kredisi kaç günde
  • Konut kredisi kaç günde çıkıyor
  • Konut kredisi kaç günde alınır

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. ismail dedi ki:

    2 gün önce başvuru monaylandı henüz bir ekspertiz falan yok ortada ne zaman gelecek bunlar

  2. Meltem dedi ki:

    5 gündür onay bekliyoruz. Daha ne kadar bekleyeceksek…..

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.