Vefat işlemi gerçekleştiğinde  kredisi var olan ve kredi borcu devam eden vatandaşların borçlarına ne olmaktadır ?

Bankaların yapmış olduğu hayat sigortası bu sebepten yapılmaktadır. Hayat sigortası genellikle herkese ve her kredi çekmeden önce size yapılan bir sigortadır. Ancak bu yasal zorunluluğu bulunmayan kendi isteğinizle yaptırdığınız, isterseniz yaptırmayacağınız bir sigorta türüdür. Hayat sigortanızı eğer bankayla beraber yapıyorsanız sigorta masrafları tarafınızdan alınmaktadır. Birkaç bankanın, müşterilerine kredi vermek için hayat sigortasını zorunlu kılması da çok önemli bir husustur.

Hayat sigortası, kişiye ait borçları ödemekle görevlidir. Yani kredi borçlusu bir kişinin başına olumsuz bir olay geldiğinde tüm borçları sigorta şirketi tarafından ödenmektedir. Fakat kredi borcu devam ederken ölen kişi hayat sigortasını yaptırmadıysa, bu durumda ölen kişinin bütün kredici borcunu ailevi fertleri üstlenmek zorundadırlar. Bu olay birisi öldüğünde nasıl mal varlık miras olarak dağıtılıyorsa onunla denk bir olaydır.

Yani olayı toplamak gerekirse ; hayat sigortası olan ve kredi borcu varken vefat etmiş birinin tüm borçlarını sigorta şirketi ödüyor. Fakat bireyin hayat sigortası bulunmuyorsa vefat ettikten sonra olan bütün borçlarını mirasçıları ödemekte.

Hayat Sigortası Bulunmayan Kişinin Borcunun Tahsil Edilme Yolları Nelerdir?

  • Mirasçılar Üzerinden Tahsil Edilir
  • Kefil’den Tahsil Edilir
  • 1.Derece Akrabalardan Tahsil Edilir

Mirasçılar Üzerinden Tahsil Etme İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Eğer vefat eden kişinin hayat sigortası bulunmuyorsa veya durumlar sebebiyle bu sigorta iptal edilmiş ise bankanın ilk iletişime geçeceği kişiler mirasçılardır. Mirasçılar vefat eden bir kişinin mal ve varlığına nasıl sahip oluyorlarsa borçlarına da o şekil sahip olmalıdırlar. Banka mirasçılarla iletişime geçip red cevabı aldığı takdirde yasal işlem başlatıp mirasçıların ev, araba vb. taşınmazlarına el koyar veya maaşlarını haciz eder.

Kefil Üzerinden Tahsil Etme İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Eğer ki vefat eden kişinin hayat sigortası bulunmuyor ve aynı zamanlarda herhangi bir mirasçısı da bulunmuyorsa kredi çekim aşamasında kişiye kefil olan şahıs üzerinden tahsil işlemi gerçekleşir kefille iletişime geçildikten sonra kefilden red cevabı alınırsa taşınmazlarına el koyulup maaşına haciz getirilir.

1.Dereceden Akrabalar Üzerinden Tahsil Etme İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Eğer kişinin hiçbir şekilde ne hayat sigortası, ne kefili, ne de mirasçısı bulunmuyorsa 1.dereceden akrabalarını tespit edip onlardan bu borcu tahsil etmek gerekir. Bu borcun reddinin imkanı yoktur. Banka her türlü yasal işlem başlatma hakkına sahiptir. Yasal işlem başlatıldığı takdirde diğer tahsilat işlemleri gibi taşınmazlara el koyulur ve maaşlara haciz getirtilir. Bu borçtan hiçbir yasal süreçle kişilerin kurtulma imkanı yoktur. Hayat sigortasının önemini buradan da anlayabiliriz. Her ne kadar zorunlu olmasa da arabamıza, evimize bile yaptırdığımız sigortanın bir değişik versiyonu olan hayat sigortasını kendimize de yaptırmalıyız.

Hayat Sigortası Nasıl Yapılır?

Kredi çektiğiniz banka aracılığıyla yaptırabileceğiniz gibi kendi isteğinizle hayat sigortası yapan sigorta şirketlerini araştırıp aralarından en uygununu bulup hayat sigortanızı yaptırabilirsiniz. Hayat sigortanız yapılmadığı takdirde vefat ettiğiniz süreç sonrasında bir çok kişinin başı ağrıyacaktır. Hayat sigortasının ücreti yaşınıza, cinsiyetinize göre değişmektedir. Hayat sigortası olan bir bireyin vefat ettiğinde kredi borcu var ise hiçbir şekilde ek kişilere gidilmeden direk sigorta şirketi tarafından bu borç karşılanır. Yaşınız önemli değil ölüm insanı her yaşta ziyaret edebileceği için hayat sigortanızı yaptırmayı asla ihmal etmeyin.

Konu İçeriği ;

  • Konut kredisi alan vefat ederse
  • Konut kredisi alan ölürse
  • Konut kredisi alan kişi ölürse