İyi günler sevgili okurlar. Bu yazımızda sizlere kişisel finans yönetiminin ne olduğundan bahsedecek, nasıl yapılacağını aktaracağız. Buyrun hep beraber yazımıza geçelim;

Kişisel finans kelimesi birçok yerde geçen fakat bireylerin pek dikkat etmediği daha doğrusu ilgilenmediği bir kelime olarak ön plana çıkmaktadır. Kişisel finans her ne kadar ilgi dahilinde olmasa da harcama yapan herkesi ilgilendiren bir durum olarak ön plana çıkmaktadır. Mevcut geliriniz ve giderinize göre bir denge kurmalısınız, bu dengede kişisel finans yönetimi ile mümkün hale gelmektedir. Kişisel finansı bir atasözüyle benzetecek olursak “Ayağını yorganınıza göre uzat” diyebiliriz.

İlk olarak kişisel finansın ne olduğundan geniş çaplı bir şekilde bahsedelim ve sizin bu konudaki tüm eksiklerinizi ve merak ettiklerinizi ortadan kaldıralım.

Kişisel Finans Nedir, Kişisel Finans Yönetimi Ne Anlama Gelmektedir?

Gelir ve giderlerinizi bir raya oturtarak düzenli bir şekilde hareket ettirme ve bu hususla birlikte borçlanmama ve rahat geçim sağlama hareketidir diyebiliriz. Yani giderlerinizin gelirinizden daha az olmasını sağlayıp, bu hususta rahat bir hayat yaşama politikasıdır.

Kişisel finans basit bir muhasebe olarak aklınızda kalsın. Şirketler ne yapar? Gelirlerinin ve giderlerinin kuruşu kuruşuna muhasebesini tutar. Bu muhasebe sonucunda da neye ne kadar harcadıklarını, nasıl daha fazla para kazanacaklarını, ne kadar karda olduklarını istatistiğe döker ve buna göre yeni planlar belirlerler. İşte kişisel finans da aynen bu demektir. Gelirlerinizi, giderlerinizi, gereksiz giderleri her şeyi hesaplayıp, en uygun yaşam biçimine geçmek için gereklidir.

Şimdiye kadar kişisel finansın yalnızca gelirleriniz ve giderlerinizi düzenleyecek bir yönetim biçimi olduğundan bahsettik. Yalnızca bu demek değildir. Aynı zamanda yatırım yapacaksanız, tasarruf yapacaksanız ya da birikim yapacaksanız yine kişisel finans yönetimi devreye girmektedir.

Kişisel Finans Yönetimi Nasıl Yapılır?

Geleceğe bir bakın. Kendinizi nerede görüyorsunuz? Nasıl bir planınız var? Ne istiyorsunuz? Bu sorular çok önemli. Bu soruların cevapları aslında lise öğreniminde oluşmaya, üniversite öğreniminde hayale dökülmeye, üniversiteden sonra ise hayata geçirilmeye başlar. Fakat bazen her şey istediğimiz gibi olmaz, maaşımızı aldığımızda nereye ne gittiğini bilemez ve bir bakmışız elimizde hiç para kalmamış durumuna düşeriz.

Bu duruma düştüğümüzde ise borçlanma dönemi oluşur ve borçların altında kalmaya başlarız. Eğer durum bu noktaya gelirse tüm hayaller v.s. ertelendikçe ertelenir. Bu konuda hayallerinizi ertelememek ve suya düşürmemek için doğru bir planlama yapmanız gerekiyor. Peki nasıl yapılacak bu planlama?

Kişisel Finans Yönetimi Oluşturma Adımları

-Bütçenizi Belirleyin

Kişisal finansınızı oluşturmak için ilk yapmanız gereken şey bütçe belirlemektedir. Yani elinize geçen para ve zorunlu giderlerden sonra geriye kalan miktar sizin harcanabilir, elinizde kalan bütçenizi oluşturur. Bunun için de her maaş aldığınızda gelirinizi ve giderlerinizi teker teker not alın. Zorunlu giderleri çıkardıktan sonra, keyfi giderleri minimuma indirin. Çünkü siz keyfi olarak bir şey harcamak için ilk olarak hayallerinizi yerine getirmelisiniz. Bu yüzden en düşük giderle, en yüksek kazanç ilk hedefiniz olmalı.

-Borçlarınızı Değerlendirin

Düzenli ödenen borçlar vardır. Bunlar ev kredisi, taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi gibi borçlar olabilir. Bunların yanında birde kredi kartınız varsa, vay halinize! Demek zorundayım. Çünkü kredi kartı harcamalarınızı da kontrol altına almanız gerekmektedir. Kredi kartları hazır paralar olduğu için sonradan ödemesinin yapılacağı unutulur ve anında çok yüksek tutarlarda harcamalar yapılabilir.

Bu yüzden kredi kartı kullanmamanızı tavsiye etsekte kullanıyorsanız, yine onunda gider tablosunu oluşturmalısınız.

Borçları nasıl değerlendireceksiniz? Bu hususta yapmanız gereken ilk şey, para elinize geçer geçmez ilk yapmanız iş borçları ödemek olmalıdır. Çünkü bu borçları ödemezseniz, faiz, hukuki işlemler gibi birçok sıkıntıyı başınızda bulabilirsiniz.

– Alışveriş Çılgınlığına Dikkat Edin

Alışveriş çılgınlığı nedir? Yani sorumsuz bir şekilde alışveriş yapmaktır. Özellikle kadınların daha çok dikkat etmesi gereken bu husus önüne geçilmesi gereken durumların başında geliyor. Yaptığınız 1 TL’lik dahi olsa sorumsuz bir alışveriş, tüm planlarınızı yıkabilir. Çünkü 1 TL’den ne olacak diyerek bu 1 TL’yi 100 – 200 TL’ye kadar çıkarabilirsiniz.

Alışveriş yapmadan önce ihtiyaçlarınızı bir kağıda ya da telefonunuza yazın ve alışveriş yapacak olduğunuz alana gittiğinizde bu alandan sadece ihtiyaçlarınızı alarak ayrılın. Unutmayın eğer hayallerinize kavuşmak istiyorsanız, gereksiz her şeyden uzaklaşmalısınız.

– Tasarruf Planları Oluşturun

Herkesin kendine göre tasarruf edebileceği çok sayıda noktası vardır. Giderleri azaltmak istiyorsanız ilk olarak tasarruf yoluna başvurmalısınız. Örnek olarak elektrik, doğalgaz, su gibi faturaların ödenmelerinde tasarruf yoluna başvurarak daha az ödeme yapabilirsiniz. Sabaha kadar yanan ışıklar, sürekli girilen duşlar, ya da sürekli açık televizyonun kullanımının kısıtlanması size daha az ücretler ödetecektir.

Tasarruf planlarına yoluda ekleyebilirsiniz. Eğer işiniz yürüme veya toplu taşıma mesafesindeyse aracınızı bırakarak yürüme yolunu ya da toplu taşıma yolunu tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda mutfak alışverişleri de giderin belirli bir bölümü oluşturmaktadır. Mutfakta sadece ihtiyaçlarınızı tutun. Geri kalanını satın almanıza gerek yok. Aynı zamanda marketlerin kampanyalarını takip altına alarak daha ucuza ürünler alarak aylık 100 TL’nin üstünde bir kar elde edebilirsiniz.

Giderlerinizi tabloya döktüğünüzde zaten kendinize otomatik tasarruf yöntemleri bulacaksınızdır.

– Kişisel Zevklerinizi Bir Köşeye Bırakın

Kişisel zevkler, para harcamak için en vazgeçilmez noktalardır. Sinema, tiyatro, pahalı bir yemek gibi. Bunları yapmadığınızda kendinizi asosyal ya da mutsuz hissedebilirsiniz. Fakat zamanla alışacaksınız. Bundan dolayı alışma sürecine adapte olmaya çalışın ve bu zevklerinizden hayallerinize ulaşana kadar vazgeçin.

Her türlü soru, görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden bizlere iletebilir, sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.