Kira gelirleri ile ilgili yapılan düzenlemelerle birlikte kira gelirleri daha yakından incelenmeye başlandı. Kira gelirleri olanların dikkat etmesi gerekmektedir.

 

İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Bekir Bayrakdar, bu yıl otomatik beyan sistemi ile sıkıntıların büyük oranda çözüldüğünü kaydederek, “Kira geliri elde eden 60 yaşını doldurmuş mükellefler ile engelli veya hastalığı nedeniyle vergi dairesine gidemeyecek durumda olanlar Vergi İletişim Merkezi 4440189’u arayarak randevu alırlarsa adreslerine gidilip beyanname dolduruluyor” diye konuştu.

 

Bayrakdar buna ek olarak, “İşyeri sahiplerinin ciddi kira gelirleri var. Maalesef kira vergisi ödendiği zaman doğru gösterilmiyor. Hâlâ kiralarının bir kısmını elden tahsil etme yoluna gidenler var. Ancak caddelerde yan yana dükkânlar var. Bizim kayıtlarımızda da adresler kapı kapı gidiyor ve yan yana yazılıyor. Böylece biz kimin ne kadar vergi verdiğini görüyoruz. Kurumsal olmayan işletmelerde özellikle kira düşük gösteriliyor. Ancak tabii aynı caddede dükkânlardan arada banka şubesi olanlar, kurumsal kiracılar var. Onlar emsal oluyor. Bunları görerek, buradan hareketle hangi kira gelirlerinin düşük olduğunu tespit etmemiz mümkün” diye konuştu.