Merhaba sevgili ziyaretçilerimiz. Bu yazımızda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ev kiraları ile ilgili bilgilendirme yapacağız. 15 Kasım 1983 yılında kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni resmi anlamda tanıyan tek devlet Türkiye’dir. Yakın olması ve isminin Türk olması sebebiyle Kıbrıs en çok merak edilen ülkelerden biridir. Gelin bakalım bu yavru vatanda ev kiraları ne durumdaymış?

Yavru vatan olarak adlandırılan Kıbrıs’ta su hariç her şeyin ucuz olduğu gidenler tarafından sürekli söylenir. Özellikle üniversite eğitimi için Kıbrıs’a giden öğrenci sayısı çok fazladır. Askerlik sebebiyle Kıbrıs’ta görev yapanda çok sayıda rütbeli askerimiz bulunmaktadır. Hal böyle olunca ev kiraları önemli bir konu oluyor.

Kıbrıs Ev Kiraları 2019

Kıbrıs’ın resmi para birimi €’dur. Bu sebepten dolayı ev kiraları v.s. de eğer bir Türk’e ait değilse o ev € üzerinden yapılmaktadır. €’nun değer kazanmasıyla birlikte artık çoğu Türk yine € üzerinden kiralama yapmaktadır.

Kıbrıs’tın tüm şehirlerindeki ev kiralarının ortalamasını aldık. Ortalamaya çok yüksek fiyatlı yazlık, villa, yalı gibi konutları eklemedik. Standart evleri ele aldık. Yazının devamında şehir şehir ev fiyatları da olacaktır. Bu başlık altında tüm şehirlerin ortalaması vardır.

Kıbrıs’ta öğrenciler ve bekarlar için olan 1 odalı stüdyo daireleri ortalama olarak şehir merkezi için 521 €’ya kiralayabilirsiniz. Eğer şehir merkezi olması önemli değil, merkez dışında da yaşarız diyorsanız 419 € ortalama kira ücreti ortaya çıkacaktır.

1 odalı dairelerin haricinde 3 odalı dairelerde de yine şehir merkezi için belirlenen ortalama kira bedeli 873 €, şehir merkezi dışı için belirlenen ortalama kira bedeli ise 679 € olmaktadır.

Kıbrıs Ev KiralarıŞehir MerkezindeŞehir Merkezi Dışında
En Yüksek (1 Oda)800 €600 €
En Yüksek (3 Oda)1.300 €1.000 €
En Düşük (1 Oda)300 €250 €
En Düşük (3 Oda)500 €400 €

Kıbrıs Ev Nasıl Kiralanır?

Kıbrıs ev kiralama noktasında sahibinden.com’u tercih edebilirsiniz. Birçok konut burada yer almaktadır. Ayrıca Kıbrıs’ta emlakçı sayısı çok fazladır. Yine emlakçılar aracılığıyla da ev temin edebilirsiniz. Diğer ülkelere kıyasla Kıbrıs’ta kiralık ev bulmak çok daha kolaydır. Çünkü çoğu işletmeci, ev sahibi Türk’tür. Bu sebepten dolayı kiralık ev noktasında herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Kıbrıs ev kiralamalarında emlakçı komisyonu %70 ihtimalle 1 kira bedeli çıkacaktır. Yani emlakçı vasıtasıyla 400 €’ya ev kiralıyorsanız 400 € değerinde de komisyon verirsiniz. Ardından ise ortalama 2 kira bedeli de depozito ödersiniz. Yani toplam size ilk girişte bu ev 1600 €’ya patlar. Bundan dolayı ben emlakçıları pek tavsiye etmiyorum.

Kıbrıs’ta direkt sahibinden ev bulduğunuzda eğer sahibi Türk ise ve evde eşyalı değilse depozito konusunda anlaşma yapabilir, daha uygun fiyatlar çıkarabilir veya hiç vermeyebilirsiniz. Tamamen ev sahibinin insafına kalmış bir durumdur bu. Eşyalı ev kiralamışsanız, evden çıkarkan eve veya herhangi bir eşyaya zarar gelirse, ev sahibi depozitonuzu tamamen yakar ve hukuki işlem başlatır. Bu yüzden evlere düzgün bakmayı ihmal etmiyorsunuz.

Kıbrıs Ev Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. Öncelikle çok derin bir araştırma yapmalısınız. Evin hangi konumda olduğu, eşyalı mı eşyasız mı olduğu, bakım, tadilat masrafı var mı yok mu? Bölgenin ortalama kiralama rakamları, kira yıllık mı veriliyor aylık mı? Döviz ile mi veriliyor yoksa TL ilemi? Tüm bu kriterleri kafanızda oturtun ve bilinçlenin.
  2. Eğer emlakçıdan kiralıyorsanız, kesinlikle kurumsal emlakçılarla görüşün. Çünkü küçük emlakçılar genellikle insanları sıkıntıya sokabiliyor. Bu yüzden kurumsal en iyisidir. Herhangi bir sorun olduğunda, telefonla arayıp sorunu çözüme kavuşturabilirsiniz.
  3. Kontratlar Kıbrıs’ta hayati önem taşıyor. Kontratın içeriğini en ince ayrıntısına kadar atlamadan okumanız gerekiyor. Eğer ev sahibiniz veya emlakçı kontrat yapılmasın diye bir teklif sunarsa kesinlikle kabul etmeyin. Kontrat olmadan bir evde oturmayın.
  4. Kontratta sırasıyla evde herhangi bir eksik varsa yer almalıdır, kira tutarı, ne zaman ödeneceği, evin teslim koşulları yer almalıdır, ortak alanlar varsa nasıl kullanılacağı yer almalıdır, depozito ve masraflar eklenmelidir, evi teslim atma ve teslim etme şekilleri yer almalıdır, kira artış oranı belirtilmelidir, kontrat imzalandığı anda vergi dairesinden pullatılmalıdır.

Tüm bunlara dikkat ederseniz, sorunsuz bir şekilde ev kiralarsınız. Şimdi şehir şehir Kıbrıs kiralarına göz atalım.

Lefkoşa Ev Kiraları 2019

Yavru vatan Kıbrıs’ın yavru başkenti Lefkoşa’dır. Daha çok Turistik amaçlı gelinen Lefkoşa’da kira fiyatları başkent olması, turistik ve popüler olmasından dolayı biraz yüksektir. Eğer maddi durum yeterliyse, ya da 3-4 kişi ortak ev tutulacaksa tercih edilebilecek bir şehirdir. Huzur ve refahlık ortamı yüksektir.

Lefkoşa’da bekarlar ve öğrenciler için 1 odalı dairelerin aylık ortalama kira bedeli 447 € olarak belirlenmiştir. Bu rakam şehir merkezi için geçerlidir. Eğer şehir merkezi dışında bir ev tutmak isterseniz bu durumda kira bedeli 383 € olacaktır.

3 odalı şehir merkezindeki bir daire için belirlenen kira bedeli ise 784 €’dır. Şehir merkezi dışında bu tutar 657 €’a düşüş göstermektedir.

Lefkoşa Ev KiralarıŞehir MerkezindeŞehir Merkezi Dışında
En Yüksek (1 Oda)550 €450 €
En Yüksek (3 Oda)1.000 €800 €
En Düşük (1 Oda)400 €300 €
En Düşük (3 Oda)600 €500 €

Girne Ev Kiraları 2019

Girne’nin tamamı Türk öğrencilerden oluşuyor desek yeridir. Çok sayıda Türk öğrencinin yer aldığı Girne’de üniversite olmasından dolayı ev kiraları Lefkoşa’ya kıyasla daha uygundur. Öğrenci bütçesini aşmaz. Genel olarak Girne’de öğrenciler ev arkadaşı tutarak kirayı beraber ödeyerek daha az gider gerçekleştirirler.

1 odalı stüdyo tipindeki daireler Girne şehir merkezinde ortalama olarak 339 €’ya bulunabilir. Şehir merkezi dışında ise bu rakam ortalama olarak 268 €’ya düşecektir. 3 odalı daireler ise şehir merkezinde 527 €, şehir merkezi dışında 427 € ortalama sahiptir.

Genellikle 3 odalı dairelerde 3 ev arkadaşı yer almaktadır. Buda şehrin merkezindeki bir daire için aylık kişi başı 175 € kira bedeli demektir.

Girne Ev KiralarıŞehir MerkezindeŞehir Merkezi Dışında
En Yüksek (1 Oda)387 €283 €
En Yüksek (3 Oda)613 €537 €
En Düşük (1 Oda)322 €245 €
En Düşük (3 Oda)500 €400 €

Kıbrıs Ev Kiralama Siteleri

  1. Sahibinden
  2. Hürriyet Emlak
  3. 101 Evler
  4. Emlakjet