Merhaba değerli ziyaretçilerimiz. Bu yazımızda Dünya’nın en fakir ülkeleri arasında yer alan Kenya’dan bahsedeceğiz. Kenya asgari ücreti ne kadar? Kenya’da fiyatlar ne durumda gibi konuların tamamına yazımızı sonuna kadar okuduğunuzda hakim olacaksınız.

Yaşam şartlarının en zor olduğu ülkelerden biri Kenya… Para birimleri Kenya Şilini olarak belirlenmiş. 1 $ 5 Eylül Kuruyla birlikte 100 Kenya Şili’ne eşit. 1 € ise 116,94 Kenya Şili’ne eşit. 1 Türk Lirası ise 15,17 Kenya Şili’ne eşit.

Kenya Asgari Ücreti Ne Kadar?

Doğu Afrika ülkeleri arasında yer alan Kenya’da en son asgari ücret zammı geçen yıl 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde yapılmıştı. %18’lik zamla birlikte 13.475 Kenya Şilini asgari ücret belirlenmiştir. Hala da aynı asgari ücretle devam edilmektedir. Bu tutar ise 5 Eylül kuruyla birlikte 133,95 $’a eşittir.

Kenya Çalışma Şartları

Çalışılması en riskli olan ülkeler sıralamasında 7.sırada yer alan Kenya “Yüksek Seviyeli Risk İçeren Bölge” sınıfında yer almaktadır. Çok fazla suç işlenen Kenya’da en büyük problemlerden birisi ise altyapı sistemidir. Neden risk içeriyor? Çünkü Kenya’da hastalık & sağlık önlemlerine dair herhangi bir şey yok. Çalışmalar yapılıyor denilse de şuana kadar herhangi bir çalışma görülmedi. Politik Şiddet ve baskı çok yoğun. Yine ekonomik bozukluktan dolayı sosyal çevre de huzursuz.

Kenya Fiyatlar

Hikersbay’dan aldığımız verilere göre Kenya’da ev kiraları şehir merkezi dışında yer alan bir daire için ortalama olarak 7.500 Kenya Şili’nden başlayarak 20.000 Kenya Şili’ne kadar uzanıyor. Bunlar ortalama rakamlardır daha düşük ve daha yükseğe farklı şehirlerde evler bulunabilir.

Konut fiyatlarının yanı sıra market fiyatlarına göz attığımızda ise 1 litrelik normal sütün 94 Kenya Şili, 500 gram taze beyaz ekmeğin 52 Kenya Şili, 12’li yumurtanın 150 Kenya Şili 1 Kiloluk yerel peynirin 704 Kenya Şili, 1.5 litre suyun 76 Kenya Şili, 1 şişe şarabın 877 Kenya Şili, 0.5 litre şişe biranın 179 Kenya Şili, 0.33 litre ithal biranın 237 Kenya Şili olduğunu görüyoruz.